Nie od dziś wiadomo, że czytanie książek ma niezwykle korzystny wpływ na rozwój dziecka. O ile w przypadku kilkulatków i przedszkolaków realne korzyści z czytania nie powinny wzbudzać wątpliwości, o tyle przy młodszych pociechach taka czynność może wydawać się zbędna. Czy warto czytać niemowlakowi? Naukowcy twierdzą, że warto czytać malcowi już od pierwszych chwil życia, a nawet jeszcze przed narodzinami. Jakie są zalety czytania niemowlęciu i po jakie książki najlepiej wtedy sięgać?
Czytanie książek a prawidłowy rozwój dziecka
Według psychologów dziecku powinno się czytać już od narodzin. Chociaż wielu rodziców uważa, że czytanie niemowlakowi nie ma sensu, a malec nie jest jeszcze wtedy zainteresowany treścią to jednak, jak się okazuje nie ma w tym nic bardziej mylnego. Obcowanie z książeczką w pierwszych tygodniach życia pociechy przynosi jej bowiem sporo korzyści.
Przede wszystkim wspiera rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka, zwiększa sprawność rączek oraz stymuluje wzrok. Dodatkowo, dzięki codziennemu czytaniu maluch przyswaja intonację słów, poznaje akcent i melodię rodzimego języka, a także uczy się wyrazów dźwiękonaśladowczych i nowych słów. Poza tym głośne czytanie sprzyja rozwojowi mowy, tworzeniu nowych połączeń nerwowych w mózgu oraz efektywnie pobudza wyobraźnię malca.
Najnowsze badania Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego podają, że niemowlęta, którym rodzice regularnie czytali zaczęły potem szybciej mówić, miały lepszą pamięć i o wiele łatwiej przyswajały naukę czytania oraz pisania.
Czy warto czytać niemowlakowi?
Głośne czytanie dziecku zaspokaja wiele jego podstawowych potrzeb, w tym emocjonalnych, poznawczych, intelektualnych oraz społecznych. Zdecydowanie jedną z najważniejszych korzyści wspólnej lektury okaże się wzajemne zacieśnianie więzi.
Rodzinne czytanie stanowi doskonałą okazję do bliskości, co zapewnia maluszkowi poczucie bezpieczeństwa oraz dodaje mu wiary w siebie. Kojący, przyjazny głos opiekunów pozwala niemowlakowi się uspokoić, jednocześnie ułatwiając mu zasypianie. Czytanie pomaga również dziecku poznawać świat i rozbudza ciekawość.
Niemowlęta, które ukończyły 6. miesiąc życia zaczynają już bardziej aktywnie uczestniczyć w procesie czytania. Większą uwagę zwracają na słowa oraz rytm. Fascynują je dźwięki, dlatego niezwykle przydatne okażą się wtedy książeczki dźwiękonaśladowcze. Ponadto lektury z prostymi rysunkami i kontrastującymi kolorami odpowiadają temu, w jaki sposób maluszek widzi otoczenie, co wspomaga rozwój jego wzroku. Z kolei wspólne czytanie oraz oglądanie interaktywnych książeczek z różnymi niespodziankami, efektywnie stymuluje zmysł dotyku niemowlaka, a także znakomicie wpływa na rozwój jego motoryki małej.
Jakie książki czytać niemowlakowi?
W pierwszych miesiącach życia dziecka nie ma, aż tak wielkiego znaczenia, jaką książkę wybierzemy. Na tym etapie maluszki nie zwracają jeszcze uwagi na słowa, a większą wartość ma dla nich bliskość rodziców i ton ich głosów. Najlepiej sprawdzą się jednak popularne bajki dla dzieci, np. baśnie Andersena lub braci Grimm.
Maluszkom od 3. do 6. miesiąca życia można już zacząć kupować książeczki kontrastowe. Wprawdzie nie mają one tekstu, ale dzięki dosyć prostym grafikom, ciekawym kształtom i zwężonej palecie barw świetnie stymulują rozwój niemowlęcia.
Z kolei pociechom, które ukończyły pół roku szczególnie podobają się książeczki sensoryczne. Takie pozycje oprócz bardzo prostych treści zawierają również szereg elementów interaktywnych, dodatkowo pobudzających ciekawość malca. Niemowlętom, warto też czytać rozmaite wierszyki czy rymowanki. Teksty takich klasyków jak Julian Tuwim czy Jan Brzechwa doskonale kształtują pamięć i łatwo wpadają w dziecięce ucho.
Dziecko, które od samego początku ma kontakt z książkami w późniejszym wieku o wiele chętniej samo sięga po literaturę. Eksperci przyjmują, że dla prawidłowego rozwoju malca powinno się mu czytać przynajmniej przez dwadzieścia minut dziennie. Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha wyrosła na mądrego i ciekawego świata człowieka, to zaszczep w niej miłość do książek już od pierwszych tygodni życia.
Komentarze