Czy w ciąży można farbować włosy?

O tym, co wolno robić w ciąży, a co nie jest wskazane, mówi się głośno i na wiele sposobów. Jedni w wielu obszarach pozostawiają wybór kobiecie, inni bez wątpliwości podkreślają, że w ciąży należy sobie odmawiać większości „zdobyczy współczesności” w tym farbowania włosów. Jak zachować w tym wszystkim umiar? Komu wierzyć? I czy w ciąży można wyglądać ładnie, czy dla dobra dziecka lepiej unikać koloryzacji?
beautiful young woman dyeing hairsCiąża to taki szczególny czas, podczas którego wiele kobiet stawia na naturalność. Zyskuje pewność, że wszelkie kosmetyki i zabiegi, które nie są w ich ocenie konieczne, nie powinny być wykonywane. Dlatego na okres ciąży rezygnują z używania części dobrze znanych preparatów, unikają wizyt u kosmetyczki oraz u fryzjera, sięgają po ekologiczną żywność. Są też takie, które znacząco nie zmieniają przyzwyczajeń, poza odstawieniem alkoholu, papierosów i używek, żyją jak wcześniej. I co równie ważne i co należy mocno podkreślić: dotąd nie udało się z całą pewnością ustalić, że zachowanie jednej z grup jest na pewno lepsze, a drugiej ma niekorzystny wpływ na rozwijające się dziecko.

Można bez trudu znaleźć kobiety, które farbowały włosy w ciąży, na każdym jej etapie, chodziły do kosmetyczki i urodziły zdrowe dzieci. Z drugiej strony są też takie, które zrezygnowały ze zmieniania koloru włosów i dzięki temu zrozumiały, że wcale nie muszą tego robić. Uwalniając się od tego, co robiły zawsze, znalazły spokój. Dlatego doradzanie w tym zakresie: czy w ciąży farbować włosy, czy nie: należałoby potraktować bardzo ostrożnie.

Jeśli nie wyobrażamy sobie rezygnacji z koloryzowania włosów, umówmy się do fryzjera na farbowanie! Jeśli ciążę chcemy spędzić w zgodzie z naturą, zrezygnujmy z tych zabiegów, które budzą nasze wątpliwości. Już bowiem na etapie ciąży zazwyczaj sprawdza się to, o czym warto pamiętać później: że to, co dobre dla kobiety, co czyni ją szczęśliwą, jest dobre dla dziecka.

Farbowanie włosów w ciąży

Farbowanie włosów w ciąży

Co sądzą na temat farbowania włosów w ciąży eksperci?

Najczęstsze stanowisko to zalecenie, by w ramach możliwości unikać farbowania włosów w pierwszym trymestrze, kiedy rozwój dziecka przebiega bardzo szybko i kiedy kształtują się wszystkie organy. W drugim i trzecim trymestrze koloryzacja jest już bardziej wskazana i w powszechnej opinii bezpieczna. Jednak niektórzy nawet wtedy, gdy brzuszek jest dobrze widoczny zalecają, by unikać farb z amoniakiem oraz związkami metalicznymi (co może być bardzo trudne, ponieważ zamiast amoniaku wykorzystuje się monoetyloaminę, płyn, który co prawda „nie śmierdzi”, ale utrzymuje się w strukturze włosa przez dłuższy czas niż amoniak, będący gazem z wszystkimi jego właściwościami – w tym ulatnianiem). Zamiast po nie sięgać sugerują bezpieczniejsze odpowiedniki (warto porozmawiać na ten temat z fryzjerem przed zabiegiem).


Przy temacie farbowaniu włosów w ciąży dobrze wspomnieć o czymś innym: że kolor w ciąży może się nie przyjąć lub ze względu na zmiany hormonalne „wyjść” na włosach inny niż tego oczekiwaliśmy.
To zdecydowanie większe zagrożenie niż to, które starają się niektórzy wmówić, że  farbowanie włosów w ciąży jest niebezpieczne. Ryzyko, że z powodu farby rozwój dziecka przy prawidłowo przebiegającej ciąży zostanie zaburzony jest znikome.
Póki nie udowodniono, że koloryzacja włosów przez matkę (a trzeba stwierdzić, że nieraz próbowano to zrobić) ma wpływ na dziecko, można śmiało to twierdzenie włożyć między bajki i jeśli czuje się taką potrzebę, umawiać się do fryzjera również oczekując na dziecko.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. marząca marząca

  w ciąży nie ma co drżeć o zdrowie. to może jedynie powodować psychozę…

 2. Miki Miki

  Moja ginekolożka nie powiedziała nic na temat, że to szkodzi, natomiast wspomniała, że w ciąży różnie skóra reaguje i moze to wywołać wysypkę itp wiec na to trzeba spojrzec

 3. adelheid adelheid

  Nie słyszałam nigdy żeby farbowanie włosów miało jakieś konkretne negatywne skutki… jednakże u mnie kolor schodził już po dwóch dniach, także farbowanie odstawiłam i za włosy zabiorę się dopiero po przyjściu maleństwa na świat :)

  • Tiger Tiger

   Ikke skummelt å vise ansikt når en er så pen som du!Og den jakka så innmari god ut!Jeg skal kjøpe meg dunkåpe i vinter, nå er gridavmagen borte og da kan man unne seg et sånt plagg.klem

 4. Nie farbujcie włosów Nie farbujcie włosów

  Kobiety, które farbują włosy przed ciążą i w ciąży, częściej rodzą dzieci z wytrzewieniem i neuroblastomą. Jest to udowodnione.

  • Janina Janina

   Podaj źródło, rzucać luźno jakieś stwierdzenia każdy może.Tymaczem artykuł jasno mówi, że NIC nie udowodniono.

  • Janina Janina

   Podaj źródło.Rzucać luźno stwierdzenia kazdy może.Tymczasem artykuł jasno mówi, że NIC nie udowodniono.

 5. Maja Maja

  Opinie są różne – i tak juz pewnie będzie. Ja mimo wszytko nie farbowałam włosów aż do 8miesiąca. później chciałabym byc piękna gdy moje dzieciątko mnie zobaczy :)