Czy Twoje dziecko odniesie w życiu sukces?

Każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko odniosło sukces. Dobrze płatna praca i wysokie wykształcenie zwiększają bowiem szanse na lepszą przyszłość naszej pociechy. Niestety sukces nie jest pisany każdemu. Naukowcy na łamach magazynu „Journal of Personality and Social Psychology” opublikowali jednak raport, z którego jasno wynika jakie cechy posiadają dzieci, które radzą sobie najlepiej w dorosłym życiu. Czy to właśnie Twoje dziecko odniesie więc kiedyś sukces?

Czy Twoje dziecko odniesie w życiu sukces?

Zainteresowanie szkołą i nauką

Badanie przeprowadzone przez Marion Spengler wykazało, że maluchy, które już na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym są żywo zainteresowane tym, co dzieje się na zajęciach będą kiedyś lepiej radziły sobie na rynku pracy. Nie bez znaczenia pozostaje też jednak ogólny stosunek pociechy do szkoły oraz związane z tym poczucie odpowiedzialności. Dzieci przykładające dużą wagę do
odrabiania prac domowych, egzaminów i lekcji mogą liczyć na efektywniejszą karierę i spełnienie zawodowe w przyszłości. Ponadto osoby odnoszące sukces w dorosłym życiu, wcześniej w okresie dzieciństwa mają wiele zainteresowań, a także chętnie uczestniczą w zajęciach dodatkowych bądź rozmaitych kursach. 

Przeciwstawianie się rodzicom i nauczycielom

Dzieci, które potrafią głośno wyrazić własne zdanie, nie boją się skonfrontować z dorosłymi, a nawet buntują się przeciwko poleceniom rodziców prawdopodobnie w przyszłości będą mogły cieszyć się lepszymi zarobkami. W dużej mierze związane jest to z większą samooceną i wiarą we własne siły. A to właśnie te cechy pozwolą kiedyś małemu buntownikowi uzyskać zatrudnienie na najwyższym stanowisku bądź odnieść sukces zawodowy. Osoby, które w dzieciństwie potrafiły łamać zasady lub robiły coś wbrew nauczycielom mają większą siłę przebicia na rynku pracy i potrafią zdobyć swój cel. Ponadto osiągają większe dochody, a także umieją skutecznie negocjować podwyżki bądź wynagrodzenia. Dzieci wykazujące skłonność do nieposłuszeństwa wobec rodziców w przyszłości wyróżniają się wyższym poziomem gotowości do obrony własnych interesów i celów, co jest podstawą sukcesu.

Przykładanie się do obowiązków domowych

Pociechy przykładające się do obowiązków domowych i wspierające rodziców w codziennych zajęciach potrafią potem efektywniej pracować w dużych firmach czy korporacjach. Dzieci, które traktują zadania domowe jako coś oczywistego do zrobienia wykazują w przyszłości duże poczucie odpowiedzialności, co bezpośrednio przenosi się na sukces zawodowy. Takie maluchy posiadają bowiem większe poczucie przynależności do grupy i zdają sobie sprawę, że aby coś się udało to każdy członek zespołu musi wnieść do tego odpowiedni wkład swojej pracy.

Wytrwałość i niepoddawanie się po porażkach

Brzdące, które już od małego są dzielne, wytrwałe i nie boją się próbować nowych rzeczy, bardzo często odnoszą potem spore sukcesy. Takie pociechy cechują się bowiem wyższym poczuciem wartości, pewnością siebie, a także wiarą, że uda im się skutecznie zrealizować zakładane cele. Dodatkowo dzieci, które się nie poddają po porażkach czy niepowodzeniach mają w przyszłości większą siłę, aby zmierzyć się z wyzwaniami i efektywnie rozwijać w wybranym kierunku. Naturalny upór oraz siła malca, mimo iż na wczesnym etapie mogą mocno denerwować rodziców to kiedyś staną się jego ogromną zaletą pozwalającą osiągnąć wymarzony sukces. 

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że każde dziecko może kiedyś osiągnąć sukces, o ile będzie odpowiednio zdeterminowane, chętne do nauki i pracy. Wiele dorastających pociech jeszcze przez bardzo długi czas nie wie, jaką drogę obierze w przyszłości i co chce robić w życiu. Warto więc dać malcowi czas na rozwój, wspierać go w każdej sytuacji oraz wzmacniać jego poczucie wartości, aby sam
powoli dążył do wybranej drogi, która być może zapewni mu wymarzony sukces.

Bibliografia:Grzyb T., Dzieci muszą ponosić klęski. Inaczej nigdy nie odniosą sukcesu, „Newsweek Polska”; 32/2018.Minda M., A. Piasecka, M. Kotyśko, Percepcja postaw rodzicielskich i nadzieja na sukces, „Psychologia Rozwojowa”, 4/2017.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*