Czy Twoje dziecko ma robaki? Robaki u dzieci: objawy

Robaczyce są bardzo często pojawiającymi się chorobami w populacji dziecięcej. Spowodowane jest to w głównej mierze niedostatecznym zachowywaniem higieny osobistej przez dzieci – to przecież jedna z umiejętności, którą stopniowo zdobywa ono wraz z wiekiem. Choroby pasożytnicze u dzieci np. owsica, włosogłówczyca czy glistnica mogą powodować szereg niepokojących dolegliwości takich jak anemia, czy też obniżenie odporności oraz związane z tym stanem częste infekcje. Dlatego też bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej rozpoznać zarażenie pasożytami u Twojej pociechy. Zapoznaj się z więc najczęstszymi objawami towarzyszącymi robaczycom.

Robaki u dzieci to częsty problem

Występowanie u dzieci pasożytów jelitowych takich jak np. owsiki, glista ludzka czy włosogłówka zdarza się bardzo często, dlatego trzeba przygotować się na to, że prędzej czy później najprawdopodobniej trzeba będzie zmierzyć się z tym problemem.

Do zarażenia dochodzi zwykle poprzez dostanie się do przewodu pokarmowego jaj pasożytów, a dzieje się to najczęściej poprzez przeniesienie ich w okolicę ust na brudnych, np. po zabawie ze zwierzętami lub w piaskownicy, rękach malucha.

Często też dzieci zarażają się nawzajem (nieświadomie) podczas przebywania i wspólnej zabawy w większych grupach np. w przedszkolach czy żłobkach. Jaja robaków jelitowych bardzo ciężko jest zauważyć i tym bardziej ustrzec się przed nimi, dlatego należy pamiętać, że pomimo zachowywania dostatecznej higieny osobistej, gdy u któregoś z członków rodziny stwierdzono zachorowanie, kuracji muszą poddać się wszyscy domownicy. Po pierwsze chroni to zdrowe osoby przed zachorowaniem, a po drugie niweluje szansę nadkażenia chorującego.

robaki u dzieci objawy

Robaki u dzieci: objawy

Najpopularniejszymi objawami, wspólnymi dla infekcji wszystkimi pasożytami jest bolesność brzucha, nudności oraz silnie wyrażona niechęć do jedzenia. Jak widać, są to jednak objawy, które mogą towarzyszyć także zwykłej niestrawności, zatruciu pokarmowemu czy jakiejś innej infekcji. Jeżeli jednak maluch prezentuje dodatkowo szczegółowe objawy, charakterystyczne dla danej robaczycy, należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i po potwierdzeniu zachorowania obejmie terapią zarówno dziecko, jak i całą rodzinę.

Zapewne pierwszym skojarzeniem z pasożytami u dzieci są owsiki – nic dziwnego, gdyż jest to jedna z najczęściej występujących robaczyc. Objawy owsicy związane są głównie z miejscem ich bytowania w ciele, czyli jelitem grubym i odbytem. Robaki wypełzają do odbytu nocą, aby złożyć jaja, a to zaś wywołuje świąd okolicy odbytu. Dziecko najczęściej wtedy mocno się drapie, roznosząc tym samym na swoich rączkach ich jaja. W związku z tym bardzo nieprzyjemnym objawem dziecko staje się rozdrażnione i zmęczone, przez co ma problemy z koncentracją i snem. Symptomom tym towarzyszy często bardzo charakterystyczny objaw, jakim jest zgrzytanie zębami, ale występować mogą tu również bóle brzucha, głowy oraz anemia.

Do częściej występujących chorób pasożytniczych zalicza się także glistnicę. Jest jednak dużo groźniejsza od owsicy, gdyż wyklute w jelitach larwy przemieszczają się drogą krwi aż do płuc, gdzie mogą wywoływać zapalenie oskrzeli, odoskrzelowe zapalenie płuc, a także dawać objawy astmy. W związku z tym, dziecko zarażone glistą ludzką najczęściej prezentuje objawy oddechowe takie jak kaszel z dużą ilością wydzieliny, w której znajdują się nowe jaja glisty, a połykanie przez malca tej flegmy umożliwia im dalszą inwazję organizmu. Przy glistnicy występować mogą również bóle brzucha, wymioty, biegunki, brak apetytu i osłabienie. Co więcej, wydzielane przez larwy toksyny oddziałują na układ nerwowy, co odpowiada z kolei, w przeciwieństwie do owsicy, za znaczne pobudzenie malucha.

U dzieci często spotkać można również bytującą w jelicie ślepym włosogłówkę. Pasożyt ten wywołuje objawy tylko w przypadku, gdy w organizmie znajduje się dużo włosogłówek. Najczęściej wiążą się one natomiast z bólami brzucha, biegunkami, brakiem apetytu oraz powodowanymi nimi spadkiem masy ciała i anemią.

Chociaż choroby pasożytnicze są problemem, z którym prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się prawie każdy rodzic, dzięki znajomości ich objawów, można szybciej je zdiagnozować i włączyć odpowiednie leczenie. Oprócz mniejszych dolegliwości u maluszka sprawi to także, że również reszta rodziny będzie mogła przeciwstawić się chorobie, przez co również chory malec szybciej wróci do zdrowia i pełni sił.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy