Czy trzeba prać pluszaki? I kiedy to zrobić?

Istnieją dwie szkoły. Jedna mówi o obowiązkowym praniu wszystkiego (nawet nowych rzeczy), które mają znaleźć się w otoczeniu niemowlaka. Druga jest mniej restrykcyjna i zakłada czyszczenie rzeczy dopiero, kiedy się pobrudzą. I już na wstępie mogą pojawić się wątpliwości. Czy trzeba prać wszystko, co ma kontakt ze skórą dziecka? Niemowlę bada świat ustami, czy zatem należy wyprać nowego misia, zanim podamy go dziecku? Czy trzeba prać pluszaki? Jeśli tak, to jak?

Czy trzeba prać nowe pluszaki?

O ile naturalne jest umycie i sparzenie gryzaka lub grzechotki zanim podamy niemowlakowi, o tyle wrzucenie do pralki dopiero co zakupionego misia nie dla wszystkich jest oczywiste. Na opakowaniu wielu grzechotek jest informacja o potrzebie umycia i sparzenia. Podobnych wskazówek raczej nie znajdziemy na maskotkach. Zatem jak postąpić? Prać misia pachnącego sklepem?

Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć. Warto posłuchać głosów na tak i na nie. Po pierwsze warto wyprać nowego misia, bo nigdy nie wiemy, kto i jakimi rękami dotykał zabawki w sklepie. Pluszaki leżą lub stoją „luźno” na półkach, rzadko są przechowywane w ochronnych opakowaniach, stąd ich miękki materiał może być pełen różnego typu bakterii. Dlatego tak, jak zaleca się wyprać pieluszki wielorazowe, bieliznę i ubranka przed użyciem, tak warto wyprać również pluszaki.

czy trzeba prać pluszaki

Zresztą podobna ostrożność wskazana jest nie tylko w kontekście dzieci, ale również dorosłych. Przed pierwszym użyciem zaleca się wyprać bieliznę, ręczniki, czyli wszystkie rzeczy, które będą miały bezpośredni kontakt ze skórą.

Czy są jednak argumenty na nie, mówiące, że pranie nowych pluszaków to przesada? Tak, takie głosy też się pojawiają. Główny argument to „nie” dla wychowywania dzieci w sterylnych warunkach. W opinii wielu osób pranie nowych misiów mija się też z celem, jeśli mają się nimi bawić starsze dzieci.

Kiedy prać pluszaki?

Oczywiście decyzja dotycząca tego, kiedy i jak często prać pluszaki należy do każdego rodzica. Warto jednak rozważyć pranie, gdy:

  • pluszaka dostaje niemowlę,
  • zabawkę można łatwo wyprać,
  • małe dziecko dostaje zabawkę, która dotąd leżała w piwnicy, na strychu,
  • zabawka, obiektywnie to ujmując, wymaga odświeżenia.

Jak prać pluszaki?

Pluszaki najlepiej prać w pralce, używając do tego programu – „pranie ręczne”. Najbezpieczniejsza jest temperatura 30 stopni, jednak w większości przypadków 40-60 stopni  również będzie możliwe.  Jeśli obawiamy się uszkodzenia zabawki, warto ją wrzucić do pralki w specjalnym woreczku.

Do prania pluszaków, zwłaszcza jeśli mają to być zabawki niemowlaka lub małego dziecka, warto użyć hipoalergicznego proszku stworzonego z myślą o małych dzieciach. Następnie dobrze wysuszyć zabawkę na suszarce, unikając bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Ostatnim krokiem jest jej staranne wyczesanie grzebieniem.

Systematyczne pranie zabawek jest szczególnie ważne w przypadku dzieci cierpiących na alergie oraz astmę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. MM MM

    Aby pozbyć się roztoczy, które też są na pluszakach już używanych samo pranie nie wystarczy, to ich nie zabije. Trzeba najpierw pluszaki wymrozić, np. w zamrażarce lub na balkonie zimą jeśli jest ujemna temp, dopiero takie wymrożone należy wyprać.