Czy Tobie też grozi wypalenie? Gdy rodzicowi brakuje sił…

Czym właściwie jest wypalenie matki? Jest stanem, w którym czuje się ona przytłoczona przez okoliczności i brakuje jej zasobów, aby poradzić sobie z kolejnymi żądaniami wymagającymi jej czasu i energii.

Skąd się bierze wypalenie u matek?

Za dużo, za szybko.

Zajmowanie się noworodkiem jest często najbardziej wymagającym fizycznie okresem w życiu matki. Właśnie przeżyła najbardziej wyczerpujące godziny (lub dni) swojego życia i zaraz potem musi zacząć kolejną serię wysiłków, które szybko mogą ją przerosnąć.

baby-694764_1280Zamartwianie się. Zamartwianie się może pochłonąć dużą ilość energii i wywołać u matki uczucie wypalenia. Matki spędzają całe dnie, myśląc o swoim dziecku. Lista zmartwień ciągle się wydłuża. Nic dziwnego, że zamartwianie się może nas wyczerpać!

Opieka ponad siły. Nawet najbardziej zrównoważona matka może zostać zmuszona do przekroczenia swojego limitu. Niektórym nie trzeba wiele: brak czasu na prysznic lub zbyt późno zjedzony obiad. Inne pokonuje dopiero wielkie wydarzenie: przeprowadzka, utrata pracy, choroba lub śmierć członka rodziny i na dodatek brak czasu na prysznic lub zbyt późno zjedzony obiad. W obu przypadkach uczucie wypalenia jest tak samo realne.

Rosnący żal z powodu niespełnionych oczekiwań. Jeżeli nasze oczekiwania nie zostają spełnione, często powoduje to u nas urazę. Taka rosnąca uraza może wyczerpać matkę szybciej i mocniej niż fizyczne zmęczenie. Dla matki każdy dzień jest pełen niespełnionych oczekiwań. Moje dziecko powinno drzemać dłużej, krócej, częściej, rzadziej. Powinnam być w stanie zjeść gorący posiłek bez zakłóceń. Oczekiwania jednego tylko dnia mogłyby zapełnić opasły tom.

Jak sobie z nim poradzić?

Istnieją sposoby na radzenie sobie z każdą z tych przyczyn wypalenia. Możesz wydobyć się z niezbyt ciężkich przypadków wypalenia przez wykorzystanie poniższych wskazówek, a także używając własnego doświadczenia i rad osób z twojego otoczenia.

Wskazówki pomagające przetrwać: zrób wszystko, co w twojej mocy, byś mogła dostatecznie się wyspać i wypocząć. W ciągu pierwszych kilku miesięcy z niemowlęciem nie pozwól, by prace domowe i inne sprawy do załatwienia pozbawiały cię odpoczynku. Nie lekceważ katastrofalnych konsekwencji braku snu dla twojej zdolności do opieki nad dzieckiem. Jednym z mądrych działań, jakie możesz podjąć, jest zdrowe jedzenie. Jedz jak najmniej przetworzone produkty. „Śmieciowe” jedzenie tylko osłabi twoje ciało, jeżeli i tak jest wymęczone i brakuje mu energii.

Wskazówki pomagające przestać się zamartwiać: rozmawiaj z doświadczonymi matkami, których wartości i praktykowany styl wychowania są podobne do twoich. Dzięki temu rady i odpowiedzi, które otrzymasz, nie przyniosą ci dodatkowych zmartwień, nie będziesz też krytykowana za swoje wartości i podejście do wychowania. Otocz się przyjaciółmi, którzy dają ci wsparcie, tak żebyś zawsze miała kogoś, z kim możesz porozmawiać.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Majka Majka

  super wpis, bardzo życiowy do uwagi każdego rodzica

 2. iza iza

  ja też czuję się zmęczona, szczęśliwa, ale jednak potwornie zmęczona
  czasami widze, że to to wszystko mnie przerasta

 3. Katarzyna Katarzyna

  Myślę, że każdemu grozi wypalenie jeśli o siebie nie dba, jeśli nie jest choć trochę egoistą