Czy to już czas na rajstopy pod spodnie?

Jesień bywa kapryśna. W niektórych regionach Polski o poranku jest tylko kilka stopni w plusie: chłodno. Co niektórzy zdążyli już skrobać szyby w autach. Poczucie zimna potęguje dodatkowo porywisty wiatr. To wystarczy, by rozgorzały dyskusje na forach dla rodziców – czy to już czas na rajstopki?

Jak ubierać dziecko to kolejny temat wzbudzający emocje. Jeden z wielu podejmowanych najczęściej przez młode stażem mamusie. Wystarczy lektura pierwszego lepszego wątku, by zauważyć, że istnieją dwie skrajne postawy: jedna to tak zwany zimny hartujący chów, drugi – ubieranie, by dziecko nie zmarzło. 

Joanna zauważa: „Mamy październik, a nie styczeń. Jakie rajstopki? Co Wy wygadujecie?! Pod spodnie zakładam majtki. Po co rajstopki? Tylko majtki. Nic więcej! Co założysz dziecku, gdy przyjdą mrozy i będzie dziesięć w minusie?”. Dość szybko pojawia się odpowiedź Karoliny: „Ubieram dzieci nie zgodnie ze wskazaniami kalendarza, ale termometru! Nie wszystkie maluchy są odwożone do przedszkoli samochodem. Niektóre idą z rodzicem kilkanaście minut za rączkę o szóstej rano. I wtedy jest zimno. A gdy będą mrozy, to założę ciepłe zimowe spodnie i pod spód grubsze rajstopki”.

czas na rajstopki

To zdumiewające, jak bardzo lubimy narzucać swoje zdanie innym rodzicom. Jesteśmy pewne, że wiemy najlepiej, jak postępować. Nie bierzemy pod uwagę tego, że każde dziecko może inaczej odbierać temperaturę otoczenia. Jeden maluch może być odwożony do przedszkola, inne dziecko musi iść pieszo. Różne są też godziny odprowadzania dzieci. Odmiennie wygląda temperatura w różnych miejscach w Polsce. Czy zatem jest o co kruszyć kopie?

Jak sprawdzić czy dziecko jest zimno? Czyli kilka zasad dotyczących ubierania

  • Każde dziecko może mieć różną wrażliwość, także na odbiór bodźców zewnętrznych.
  • Jeśli dziecko mówi, że mu zimno, warto go posłuchać.
  • Jeśli maluch narzeka, że mu gorąco, nie przegrzewajmy go dla zasady. Gdy dziecko się spoci, łatwiej o chorobę.
  • Zwracajmy uwagę na pogodę, która jesienią lubi zmieniać się z godziny na godzinę,  często temperatura w słońcu szybko rośnie, ale już w cieniu jest chłodno.
  • Najlepiej ubierać dziecko na cebulkę.
  • Nie ubierajmy się zgodnie z tym, co założyliśmy dzień wcześniej. Pogoda może zmieniać się diametralnie.
  • Zwracajmy uwagę głównie na temperaturę odczuwalną a nie na tę, którą wskazują termometry. Jesienią często odczuwalna temperatura spada na skutek wiatru.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy