Czy to dobry czas na dziecko?

Według statystyk pary coraz później decydują się na dziecko. Na taki stan rzeczy wpływ ma kilka istotnych czynników, m.in. niewystarczająca sytuacja materialna, niestabilna pozycja zawodowa czy wcześniejsza niemożność znalezienia odpowiedniego partnera. Wiele osób zastanawia się więc, kiedy jest dobry czas na potomstwo i jakie aspekty należy wziąć pod uwagę planując dziecko. Sprawdź, kiedy najlepiej założyć rodzinę!

Czy to dobry czas na dziecko?

Czy istnieje najlepszy czas na dziecko?

Specjaliści z całego świata podkreślają, że z medycznego punktu widzenia najlepszy czas na urodzenie dziecka przypada pomiędzy 20. a 25. rokiem życia kobiety. Biorąc pod uwagę dojrzałość emocjonalną i pozycję zawodową przyszłej mamy, czas ten wydłuża się jeszcze do trzydziestki. Tymczasem coraz więcej par zaczyna starać się o dziecko dopiero po 30., a nawet 40. roku życia.

Odkładanie planów rodzicielskich ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Z pewnością dojrzalsi partnerzy mają większą świadomość odpowiedzialnego macierzyństwa, stabilniejszą sytuację finansową i zawodową oraz posiadają wystarczające doświadczenie życiowe. Niestety jednocześnie mogą mieć poważne problemy z zapłodnieniem i późniejszym urodzeniem zdrowego maluszka.

W rzeczywistości odpowiedni czas na dziecko jest więc kwestią indywidualną i zależy wyłącznie od gotowości obojga partnerów.

Jakie czynniki należy uwzględnić planując dziecko?

Dojrzałość i chęci partnerów to nie jedyne kwestie, jakie należy uwzględnić planując założenie rodziny. Bardzo duże znaczenie ma też sytuacja finansowa oraz mieszkalna pary. Aby sprowadzić dziecko na świat, trzeba bowiem zapewnić mu odpowiednie warunki na start, a nie każdemu w młodym wieku udaje się dojść do takiego etapu. Ponadto wiele kobiet martwi się niestabilną pozycją w pracy, brakiem stałej umowy i czy będą miały gdzie wracać po urlopie macierzyńskim. Jakie aspekty powinni więc wziąć pod uwagę przyszli rodzice, którzy myślą o posiadaniu potomstwa?

 • emocjonalną dojrzałość;
 • psychiczne przygotowanie na zmiany;
 • pozycję zawodową;
 • stan zdrowia i warunki biologiczne;
 • finanse oraz oszczędności;
 • warunki mieszkaniowe;
 • wsparcie najbliższych.

Jeśli większość, a najlepiej wszystkie z tych czynników zostają spełnione, to oznacza, że prawdopodobnie jest to najlepszy czas na poważne pomyślenie o dziecku.

Starania o dziecko, a stan zdrowia partnerów

Przed podjęciem decyzji o dziecku koniecznie trzeba też przyjrzeć się swojemu aktualnemu stanowi zdrowia. To właśnie warunki biologiczne będą bowiem miały kluczowe znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży i późniejszego porodu. Warto więc w tym czasie całkowicie zrezygnować z używek, pilnować zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej. Dodatkowo zaleca się, żeby przed staraniami o maluszka zadbać o:

 • sprawdzenie poziomu hormonów;
 • wyleczenie zębów;
 • uzupełnienie niedoborów witamin;
 • wykonanie badań pod kątem chorób przewlekłych.

Dobry czas na dziecko – czy może być już za późno?

Niektóre pary w pierwszej kolejności wolą skupić się na samorozwoju, spełnianiu marzeń i budowaniu kariery zawodowej. Oczywiście nie ma w tym nic złego, a dobra kondycja psychiczna przyszłych rodziców jest kluczem do późniejszego szczęśliwego dzieciństwa malca. Nic więc dziwnego, że coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko dopiero wkraczając w wiek średni.

Należy przy tym zdawać sobie sprawę, że po 35. roku życia u pań znacząco spada płodność, a na dodatek zwiększa się ryzyko poronień, przedwczesnych porodów i wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Obecnie wielu kobietom po czterdziestce udaje się jednak z powodzeniem spełnić marzenie o macierzyństwie. Dużą rolą odgrywa tutaj odpowiedzialne podejście obojga partnerów, znalezienie dobrego lekarza prowadzącego ciążę oraz dbanie o zdrowy tryb. Ważne, aby jednak nie robić nic na siłę, a tym bardziej nie kierować się namowami rodziny lub przyjaciół, którzy nie zawsze potrafią zrozumieć naszą obecną sytuację życiową. Nie istnieją ogólne zasady, które mówiłyby kiedy jest dobry czas na dziecko. Każdy z nas ma inną drogą życiową, różne priorytety i odmienne ambicje. Najlepiej więc wsłuchać się w siebie i swojego partnera, a razem będziecie już wiedzieli, że to właśnie teraz nastąpił najlepszy moment na powiększenie rodziny.

Bibliografia:
Bień A., Opieka nad kobietą ciężarną, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.Spahr C., Czas na dziecko. Poradnik dla dojrzałych mam, Wydawnictwo Helion 2013.Szukalski P. Demo-społeczny profil macierzyństwa we współczesnej Polsce. Demografia i GerontologiaSpołeczna – Biuletyn Informacyjny 2014, Nr 5.Poradnik dla kobiet w ciąży i przyszłych rodziców, Narodowy Fundusz Zdrowia, Szczecin 2017.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.