Gdy planujemy ciążę, a nawet wtedy, kiedy wiadomość o ciąży nas zaskakuje, wyobrażamy sobie, że wszystko będzie w porządku. Tymczasem nie zawsze tak jest. Coraz częściej rozwija się ciąża pozamaciczna. Choć brak jednoznacznych statystyk, to lekarze nie ukrywają, że problem jest coraz powszechniejszy. Mówi się o 1 ciąży pozamacicznej na 100 porodów, inne dane wskazują na 0,5 do 2% wszystkich ciąż.
Ciąża pozamaciczna, ciąża ektopowa to zagrożenie dla zdrowia
Ciąża pozamaciczna stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. Niewykryta w porę może nieść wiele przykrych konsekwencji, łącznie z problemem z zajściem w kolejną ciążę, nie wspominając o ryzyku śmierci.
Problemem jest krwotok wewnętrzny, do którego może dojść na skutek rozwijania się zarodka w miejscu do tego nieprzystosowanym, poza macicą, w jajowodzie.
Dlaczego zarodek rozwija się poza macicą?
W prawidłowej ciąży jajeczko łączy się z plemnikiem w jajowodzie. Na skutek skurczy jajowodu rozpoczyna drogę do macicy. Tam następuje zagnieżdżenie. Niestety czasami ten proces zostaje zakłócony i jajeczko napotyka na przeszkodę w jajowodzie (jajowód ma tylko 4 mm średnicy), dlatego nie może dotrzeć do macicy. Problemem mogą być zwężenia jajowodu, stany zapalne, uniemożliwiające wędrówkę do celu. Skutkiem czego jest zagnieżdżenie zarodka w jajowodzie (99% przypadków), rzadziej w jajniku lub w szyjce macicy.
Zarodek znajdujący się poza macicą nie ma szans na prawidłowy rozwój. Jednak rośnie, rozpychając się i zagrażając sąsiednim narządom. Jeśli nie zostanie zauważony o czasie, może spowodować mnóstwo problemów. Częstym skutkiem jest pęknięcie jajowodu lub pęknięcie szyjki macicy, jeśli tam się zagnieździ. Obie sytuacje niosą ogromne ryzyko wystąpienia krwotoku wewnętrznego.
W nielicznych sytuacjach ciąża pozamaciczna sama obumiera. Kobieta może nawet nie mieć świadomości, że była w ciąży.
Trudna diagnostyka
Problem z ciążą pozamaciczną jest taki, że jest ona trudna w zdiagnozowaniu przez kobietę. Objawy ciąży pozamacicznej są często bowiem takie same, jak w przypadku prawidłowej ciąży. Zanika miesiączka, pojawia się zmęczenie, rozdrażnienie, zmieniają się piersi, pojawiają się mdłości, itd. Tylko w nielicznych sytuacjach występują symptomy alarmujące kobietę.
Ciążę pozamaciczną można rozpoznać podczas badania USG w gabinecie lekarskim. Jeśli w jamie macicy nie widać zarodka, można być niemal pewnym, że rozwija się ciąża pozamaciczna. Podejrzenie pojawia się także, jeśli poziom HCG nie wzrasta lub maleje. W tym celu wykonuje się kilkukrotne badanie krwi i porównuje otrzymane wyniki.
Objawy ciąży pozamacicznej
- nietypowe, skąpe krwawienia,
- zawroty głowy, zasłabnięcia,
- uczucie parcia na stolec,
- bóle ramion,
- podwyższona temperatura ciała,
- ból zwłaszcza po jednej stronie brzucha, pogłębiający się przy kaszlu, kichaniu i chodzeniu,
- niskie tętno, bladość skóry, zimna i wilgotna skóra, pocenie się, szybkie tętno – objawy te zazwyczaj wskazują na krwawienie wewnętrzne.
Powyższe objawy powinny skłonić do wizyty u ginekologa. Nie ma co zwlekać, liczy się czas.
Czy jesteś narażona na ciążę pozamaciczną?
Istnieją czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży pozamacicznej. Są to:
- endometrioza – która utrudnia zajście w ciążę i zagnieżdżenie się zarodka,
- wady budowy – wąski jajowód, zarośnięty, itd,
- częste zapalenia przydatków,
- przebycie zapalenia jajników,
- zrosty powstałe w wyniku rożnych infekcji po operacji np. torbieli jajników,
- przebyta już ciąża pozamaciczna,
- częste nieleczone infekcje bakteryjne,
- częsta zmiana partnera seksualnego,
- zajście w ciążę, mimo stosowania tabletek antykoncepcyjnych lub wkładki domacicznej,
- źle przeprowadzony zabieg podwiązania jajowodu,
- zaawansowany wiek,
- palenie tytoniu
- aborcje – zwiększa ryzyko ciąż pozamacicznych dwukrotnie.
Ciąża pozamaciczna i co dalej?
Pierwsza ciąża pozamaciczna zazwyczaj jest rozpoznawana w 7-8 tygodniu ciąży. Na tym etapie zarodek jest na tyle duży, że niezbędny jest zabieg, ratujący jajowód przed pęknięciem. Najczęściej wykonuje się go metodą laparoskopową. Niestety w niektórych przypadkach jajowód musi zostać usunięty.
W przypadku młodszej ciąży w grę wchodzi leczenie farmakologiczne.
Jednorazowe zdiagnozowanie ciąży pozamacicznej w przypadku starania się o dziecko wymaga pozostania pod opieką lekarza. Należy ocenić, jaka była przyczyna zatrzymania zapłodnionego jajeczka i jak zapobiec podobnej sytuacji w przyszłości. W sytuacji gdy miesiączka będzie się spóźniała, należy szybko udać się do lekarza, by sprawdzić, czy jajeczko bezpiecznie dotarło do macicy.
Komentarze