Czy to ciąża pozamaciczna? Tego nie ignoruj!

Gdy planujemy ciążę, a nawet wtedy, kiedy wiadomość o ciąży nas zaskakuje, wyobrażamy sobie, że wszystko będzie w porządku. Tymczasem nie zawsze tak jest. Coraz częściej rozwija się ciąża pozamaciczna. Choć brak jednoznacznych statystyk, to lekarze nie ukrywają, że problem jest coraz powszechniejszy. Mówi się o 1 ciąży pozamacicznej na 100 porodów, inne dane wskazują na 0,5 do 2% wszystkich ciąż.

Ciąża pozamaciczna, ciąża ektopowa to zagrożenie dla zdrowia

Ciąża pozamaciczna stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia  kobiety. Niewykryta w porę może nieść wiele przykrych konsekwencji, łącznie z problemem z zajściem w kolejną ciążę, nie wspominając o ryzyku śmierci.

Problemem jest krwotok wewnętrzny, do którego może dojść na skutek rozwijania się zarodka w miejscu do tego nieprzystosowanym, poza macicą, w jajowodzie.

ciąża pozamaciczna

Dlaczego zarodek rozwija się poza macicą?

W prawidłowej ciąży jajeczko łączy się z plemnikiem w jajowodzie. Na skutek skurczy jajowodu rozpoczyna drogę do macicy. Tam następuje zagnieżdżenie. Niestety czasami ten proces zostaje zakłócony i jajeczko napotyka na przeszkodę w jajowodzie (jajowód ma tylko 4 mm średnicy), dlatego nie może dotrzeć do macicy. Problemem mogą być zwężenia jajowodu, stany zapalne, uniemożliwiające wędrówkę do celu. Skutkiem czego jest zagnieżdżenie zarodka w jajowodzie (99% przypadków), rzadziej w jajniku lub w szyjce macicy.

Zarodek znajdujący się poza macicą nie ma szans na prawidłowy rozwój. Jednak rośnie, rozpychając się i zagrażając sąsiednim narządom. Jeśli nie zostanie zauważony o czasie, może spowodować mnóstwo problemów. Częstym skutkiem jest pęknięcie jajowodu lub pęknięcie szyjki macicy, jeśli tam się zagnieździ. Obie sytuacje niosą ogromne ryzyko wystąpienia krwotoku wewnętrznego.

W nielicznych sytuacjach ciąża pozamaciczna sama obumiera. Kobieta może nawet nie mieć świadomości, że była w ciąży.

Trudna diagnostyka

Problem z ciążą pozamaciczną jest taki, że jest ona trudna w zdiagnozowaniu przez kobietę. Objawy ciąży pozamacicznej są często bowiem takie same, jak w przypadku prawidłowej ciąży. Zanika miesiączka, pojawia się zmęczenie, rozdrażnienie, zmieniają się piersi, pojawiają się mdłości, itd. Tylko w nielicznych sytuacjach występują symptomy alarmujące kobietę.

Ciążę pozamaciczną można rozpoznać podczas badania USG w gabinecie lekarskim. Jeśli w jamie macicy nie widać zarodka, można być niemal pewnym, że rozwija się ciąża pozamaciczna. Podejrzenie pojawia się także, jeśli poziom HCG nie wzrasta lub maleje. W tym celu wykonuje się kilkukrotne badanie krwi i porównuje otrzymane wyniki.

Objawy ciąży pozamacicznej

 • nietypowe, skąpe krwawienia,
 • zawroty głowy, zasłabnięcia,
 • uczucie parcia na stolec,
 • bóle ramion,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • ból zwłaszcza po jednej stronie brzucha, pogłębiający się przy kaszlu, kichaniu i chodzeniu,
 • niskie tętno, bladość skóry, zimna i wilgotna skóra, pocenie się, szybkie tętno – objawy te zazwyczaj wskazują na krwawienie wewnętrzne.

Powyższe objawy powinny skłonić do wizyty u ginekologa. Nie ma co zwlekać, liczy się czas.

Czy jesteś narażona na ciążę pozamaciczną?

Istnieją czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży pozamacicznej. Są to:

 • endometrioza – która utrudnia zajście w ciążę i zagnieżdżenie się zarodka,
 • wady budowy – wąski jajowód, zarośnięty, itd,
 • częste zapalenia przydatków,
 • przebycie zapalenia jajników,
 • zrosty powstałe w wyniku rożnych infekcji po operacji np. torbieli jajników,
 • przebyta już ciąża pozamaciczna,
 • częste nieleczone infekcje bakteryjne,
 • częsta zmiana partnera seksualnego,
 • zajście w ciążę, mimo stosowania tabletek antykoncepcyjnych lub wkładki domacicznej,
 • źle przeprowadzony zabieg podwiązania jajowodu,
 • zaawansowany wiek,
 • palenie tytoniu
 • aborcje – zwiększa ryzyko ciąż pozamacicznych dwukrotnie.

Ciąża pozamaciczna i co dalej?

Pierwsza ciąża pozamaciczna zazwyczaj jest rozpoznawana w 7-8 tygodniu ciąży. Na tym etapie zarodek jest na tyle duży, że niezbędny jest zabieg, ratujący jajowód przed pęknięciem. Najczęściej wykonuje się go metodą laparoskopową.  Niestety w niektórych przypadkach jajowód musi zostać usunięty.

W przypadku młodszej ciąży w grę wchodzi leczenie farmakologiczne.

Jednorazowe zdiagnozowanie ciąży pozamacicznej w przypadku starania się o dziecko wymaga pozostania pod opieką lekarza. Należy ocenić, jaka była przyczyna zatrzymania zapłodnionego jajeczka i jak zapobiec podobnej sytuacji w przyszłości. W sytuacji gdy miesiączka będzie się spóźniała, należy szybko udać się do lekarza, by sprawdzić, czy jajeczko bezpiecznie dotarło do macicy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.