Według opinii dermatologów, problemy skórne u dzieci są coraz częściej spotykane. Szczególnie u najmłodszych. Wśród niemowlaków to temat, który ma dotyczyć co drugiego-trzeciego dziecka. Bardzo często już na tym etapie życia rozwija się alergia skórna. Jak się objawia i w jaki sposób ją leczyć?
Alergia skórna – gdy skóra woła o pomoc
Alergia to choroba cywilizacyjna. Z roku na tok odnotowuje się kolejne zachorowania w każdej grupie wiekowej, także wśród dorosłych i osób w wieku sędziwym. Jednak to wśród dzieci problem jest największy. Chorują już najmłodsze maluchy, pierwsze zmiany mogą się pojawić już w 2 miesiącu życia. Wśród niemowlaków alergia bardzo często objawia się pod postacią zmian na skórze, które z czasem znikają i mogą, ale nie muszą zamienić się w problemy z układem oddechowym lub pokarmowym.
Przeczytaj – marsz alergiczny – czym jest i jak go uniknąć?
Alergia pod postacią zmian na skórze może być wywołana przez wiele czynników:
- kontakt z alergenem (występującym w pożywieniu, powietrzu lub np. odzieży – nikiel, chrom),
- wpływ czynników środowiska (np. ucisk, niska temperatura),
- stres, promieniowanie UV, nadmierne wydzielanie potu,
- kontakt z wodą,
- leki,
- dodatki do żywności, konserwanty i barwniki,
- i wiele innych.
Alergia skórna u dziecka – ten sam problem, różne oblicza
Alergia skórna może uaktywniać się pod różnymi postaciami:
- pokrzywki,
- atopowego zapalenia skóry,
- kontaktowego zapalenia skóry.
Jak wygląda alergia skórna u dzieci?
Zmiany alergiczne u dzieci mogą mieć różny wygląd. Mogą być niewielkie, pojedyncze, występować w skupisku, na określonych fragmentach ciała lub zajmować większy obszar skóry.
Mogą, ale nie muszą swędzieć. Jeśli pojawi się świąd, może mieć on różne nasilenie – od niewielkiego i łatwego do zniesienia do takiego, który zmusza do ustawicznego drapania, czego konsekwencją są rany, podatne na nadkażenia.
Zmiany alergiczne na skórze mogą występować przez kilka godzin, a następnie znikać lub dokuczać tygodniami i być trudne w usunięciu.
Zdarza się, że alergia skórna wystąpi raz, jednak równie często, a nawet częściej zmiany mają charakter nawracający. Czasami można prosto zidentyfikować czynnik inicjujący alergię, jednak w większości przypadków jest to bardzo trudne, a czasami nawet niemożliwe.
Alergia skórna może być mylona z innymi problemami – trądzikiem niemowlęcym lub też łojotokowym zapaleniem skóry.
Alergia skórna: objawy
- zmiany skórne (czerwone, różowe, białe, wypukłe w formie bąbli),
- występujące punktowo lub grupowo,
- pojawiające się w tym samym miejscu lub wędrujące,
- swędzące lub niepowodujące dyskomfortu,
- zaostrzanie zmian podczas kontaktu z czynnikami drażniącymi.
Jak leczyć alergię skórną u dzieci?
Sposób leczenia alergii u dziecka zależy od jej charakteru.
Inaczej będzie wyglądało usuwanie zmian pokrzywkowych, a inaczej walka z AZS.
Na pewno cechą wspólną leczenia dla wszystkich zmian skórnych jest ostrożne i rozsądne podejście do codziennej pielęgnacji. Należy zwrócić baczną uwagę na sposób dobierania kosmetyków i nawyki powtarzane każdego dnia. Środki myjące i natłuszczające skórę dziecka powinni być bezzapachowe, o możliwie naturalnym składzie, wolne od alergenów. W sprzedaży dostępnych jest wiele kosmetyków hipoalergicznych dedykowanych skórze wrażliwej, skłonnej do alergii.
W przypadku zmian zapalnych większość lekarzy zaleca usuwanie ich przy użyciu maści z kortykosteroidami (tak zwane sterydy), które niestety mają wiele skutków ubocznych. Podczas ich nakładania należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza, pamiętając o przerwach w leczeniu oraz unikaniu aplikacji na szczególnie wrażliwe obszary skóry, zwłaszcza twarz.
Stan skóry może poprawić również usunięcie z domu środków chemicznych, przestawienie się na naturalne metody sprzątania. Niekiedy dobrym pomysłem jest pozbycie się kwiatów (ryzyko uczulenia na pleśń), ciężkich kotar, systematyczne pranie koców i zabawek (ryzyko uczulenia na pleśń). Zaleca się też używanie miękkich, przyjemnych dla skóry materiałów, by dodatkowo nie podrażniać naskórka. Dobre efekty przynosi również unikanie nadmiernych stresów, dbanie o to, by codzienne środowisko było dla dziecka przyjemne i przewidywalne (ochrona przed nagłymi zmianami temperatury).
Niestety leczenie alergii skórnej u dzieci najczęściej jest długie i trudne. Wymaga sporej cierpliwości od rodziców. Zdarza się, zwłaszcza w ostrych przypadkach AZS, że niezbędna staje się konsultacja z psychologiem.
czerwona wysypka krostkowata, strasznie swedzaca. co to moze byc ?
ja miałam podobne objawy jak miałam świerzb.. ale to był świąd nie do opisania, a najgorzej było w nocy
a ja zarazilam sie swierzbem od kolezanki w pracy.. okropnie sie z tym mecze, jak sobie radzic z tym świadem ?
coś polecacie na świerzb żeby szybko pozbyc się tego okropnego uczucia swędzenia? będę wdzięczna za pomoc!
o kurde… a gdzie sie takim swierzbem zaraza?? ja nie mialam kontaktu z nikim kto go mial