Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?

Artykuł sponsorowany komentarzy: 0

Choć oczywiście najbardziej istotne w dbaniu o zdrowe zęby są systematyczność i odpowiednia technika mycia, dla dziecka zarówno jeden, jak i drugi aspekt są zwykle mało interesujące. Jak zachęcić dziecko do mycia zębów, by samo z ochotą sięgało po szczoteczkę? Co możemy zrobić, jeżeli pomimo naszych starań maluch nie chce odpowiednio długo myć zębów? Rozwiązaniem w obu kwestiach może okazać się szczoteczka soniczna dla dziecka. Jak działa szczoteczka soniczna i czy szczoteczka soniczna a elektryczna to to samo? Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?

Dlaczego warto dbać o mleczaki?

Po pierwsze, zajęty próchnicą ząb mleczny również boli i powoduje dyskomfort. Dodatkowo, co istotniejsze, zły stan mleczaków niekorzystnie wpływa na wyrastające zęby stałe. Co więcej próchnica mleczaków często prowadzi do ich przedwczesnego wypadania, co może przyczynić się do powstania wad zgryzu oraz skutkować koniecznością korzystania w przyszłości z takich rozwiązań jak aparat ortodontyczny.

Choć często nie przejmujemy się, że np. roczne dziecko nie chce myć zębów, tak naprawdę powinniśmy do tego dążyć od samego początku, nawet jeśli mycie zębów niemowlaka jest dla nas sporym wyzwaniem. Co więcej, już z takim maluchem warto udać się na pierwszą wizytę stomatologiczną, a następnie regularnie powtarzać ją co około pół roku. Nawet jeżeli dentysta nie wykryje żadnych nieprawidłowości, pozwoli to dziecku oswoić się z gabinetem i fotelem dentystycznym.

Czym są szczoteczki soniczne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaką szczoteczkę elektryczną dla dziecka wybrać? Na rynku znajdziemy różnego rodzaju szczoteczki elektryczne, takie jak:

 • rotacyjne,
 • ORP lub 3D czyli wykonujące ruchy oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne,
 • soniczne.

Jak widać, popularne porównania szczoteczka soniczna a elektryczna są nieprawidłowe, albowiem szczoteczka soniczna jest jednym z rodzajów szczoteczek elektrycznych. W jej przypadku jednak oprócz drgań główki (których jest wyjątkowo dużo w porównaniu ze szczoteczką manualną), dochodzi jeszcze do emitowania fal ultradźwiękowych, wykazujących m.in. działanie antybakteryjne. Dzięki nim dochodzi również do powstania gęstej chmury bąbelków, stanowiących połączenie śliny i pasty, która dociera do wszystkich zakamarków i przestrzeni międzyzębowych.

Zalety szczoteczek sonicznych dla dzieci

Co sprawia, że szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór? Warto zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do pozostałych szczoteczek elektrycznych czy szczoteczek manualnych charakteryzuje się ona:

 • wyjątkowo prostą obsługą – soniczna szczoteczka do zębów dla dzieci nie wymaga wykonywania skomplikowanych ruchów okrężnych czy wymiatających, wystarczy przesuwać ją powoli wzdłuż linii dziąseł, by dokładnie oczyściła wszystkie powierzchnie;
 • delikatnym działaniem – dzięki ruchom pulsacyjnym szczoteczki soniczne są wyjątkowo delikatne zarówno dla szkliwa dziecięcych zębów, jak również dziąseł, co zapobiega ich podrażnieniom i uszkodzeniom;
 • krótszym czasem mycia zębów – w przypadku szczoteczek manualnych zalecany czas mycia zębów to około 3 minuty. Dzięki emisji fal dźwiękowych i tworzonej przy ich pomocy chmurze bąbelków, mycie zębów dzieci można skrócić do 2 minut, zachowując ten sam efekt końcowy;
 • wbudowanym timerem – większość dostępnych na rynku modeli posiada automatyczny minutnik do mycia zębów dla dzieci, który pomaga nadzorować zalecany czas szczotkowania (2 minuty) i informuje, kiedy powinniśmy zacząć szorować kolejną ćwiartkę jamy ustnej. Niektóre z nich na koniec zaprogramowanego czasu grają wesołe melodyjki lub posiadają atrakcyjne dla dziecka elementy świetlne;
 • bezpieczeństwem – większość szczoteczek sonicznych posiada zabezpieczenia, które sygnalizują zbyt mocne dociskanie do powierzchni zębów, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia szkliwa czy podrażnienia dziąseł.

Poza tymi kluczowymi zaletami, ciekawym dodatkiem, jaki posiadają wybrane szczoteczki soniczne dla dzieci, jest aplikacja do mycia zębów, która sprawia, że z początku nudny obowiązek okazuje się doskonałą zabawą. To szczególnie ważne w przypadku kilkulatków, które najczęściej niechętnie szczotkują zęby i dodatkowo robią to stosunkowo niedbale.

Na co zwrócić uwagę wybierając szczoteczkę soniczną dla dziecka?

Zastanawiasz się jaka szczoteczka soniczna dla dzieci będzie najlepsza? Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które warunkują komfort i skuteczność ich użytkowania.

 1. Pierwszym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest twardość włókien zastosowanych w główce szczoteczki. Jeżeli chodzi o szczoteczki soniczne dla dzieci, powinno być ono miękkie, by nie uszkodziło delikatnego szkliwa zębów mlecznych. U starszych dzieci, które przechodzą już właśnie wymianę zębów można zastosować nieco twardsze końcówki do szczoteczki elektrycznej. Jeżeli nasze dziecko posiada aparat ortodontyczny, warto wybrać model z końcówkami umożliwiającymi dokładne jego czyszczenie.
 2. Przed dokonaniem zakupu zwróćmy uwagę na rozmiar wybranej szczoteczki sonicznej – tu szczególnie liczy się rękojeść i główka – powinny być odpowiednio dopasowane do wieku dziecka. Idealnie, jeśli główka jest na tyle duża, by pokrywała jednocześnie maksymalnie 2 lub 3 zęby. Pozwala to zapewnić odpowiedni komfort mycia. Rękojeść, dla zwiększenia wygody użytkowania, powinna być pokryta antypoślizgowym materiałem.
 3. W przeciwieństwie do szczoteczek dla dorosłych, gdzie im więcej drgań na minutę tym lepiej, szczoteczki soniczne dla dzieci nie powinny posiadać zbyt dużej częstotliwości szczotkowania. Istotne jest, by były odpowiednio delikatne, a więc wolniejsze. W niektórych modelach możliwa jest regulacja prędkości, która pozwoli dostosować ją do potrzeb dziecka.
 4. Jako że szczoteczka soniczna dla dziecka jest szczoteczką elektryczną, warto zwrócić uwagę na czas pracy, a także to źródło energii. Zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem jest zasilanie akumulatorowe. Dzięki niemu nie musimy pamiętać o wymianie baterii, wystarczy, że raz na jakiś czas naładujemy szczoteczkę (większość producentów podaje przybliżony czas pracy na jednym ładowaniu). W bardziej zaawansowanych modelach można znaleźć nawet wskaźniki pokazujące stopień naładowania.
 5. Dedykowane ułatwienia dla najmłodszych – jeśli chodzi o szczoteczki soniczne to ich producenci, starając się pozyskać nowych odbiorców, często wprowadzają dodatki zwiększające atrakcyjność danego produktu. Są to różnego rodzaju naklejki czy inne sposoby indywidualnego udekorowania szczoteczki, jak np. dedykowana aplikacja do mycia zębów, która w atrakcyjny dla dziecka sposób pomaga nauczyć się prawidłowego mycia zębów. Codziennie nowe wyzwania i nagrody za ich pokonanie to coś, co z pewnością spodoba się każdemu maluchowi.

Szczoteczki dla dzieci Oral-B

Dla wszystkich dzieci, w wieku powyżej 3 lat, doskonałym wyborem jest szczoteczka soniczna dla dziecka z gamy Oral-B, marki rekomendowanej przez stomatologów na świecie. W zależności od wybranego modelu, zarówno ich wygląd, jak i prędkość pracy zostały odpowiednio dostosowane do wieku dziecka (możemy wybierać spośród serii Kids, Junior oraz Teen), a wybrane modele oferują dodatkową możliwość personalizacji za pomocą specjalnych naklejek z ulubionymi postaciami z bajek.

Niewielka końcówka z okrągłą główką, która wykonuje ruchy rotacyjne i ergonomiczny uchwyt sprawiają, że mycie zębów u dzieci staje się proste i przyjemne. Nie należy zapominać o jeszcze jednej przewadze, jaką jest bezpłatna aplikacja. Mycie zębów z jej wykorzystaniem to świetna zabawa, bez względu na to, czy to stworzona z myślą o młodszych dzieciach Disney Magic Timer, czy uwielbiana przez nastolatków Oral-B Fun Zone.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.