Czy swędzenie skóry może być objawem ciąży?

Ciąża może dawać najróżniejsze objawy. Wiele z nich uznaje się za dziwne. Czy swędzenie skóry może być objawem ciąży? Odpowiadamy poniżej.

Czy swędzenie skóry może być objawem ciąży?

W ciąży, już od pierwszych dni, dochodzi do wielu zmian. Wymieniać można by długo, w pierwszych tygodniach ciąży są to: wahania nastroju, senność, mdłości. To te najbardziej znane i kojarzone z okresem ciąży. Są też inne, które mogą wywołać sporą konsternację, takie jak swędzenie skóry.

Czy swędzenie skóry może być objawem ciąży?

Dlaczego skóra w ciąży swędzi?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego skóra w ciąży swędzi zależy od stopnia zaawansowania ciąży.

W pierwszym trymestrze swędzenie skóry w ciąży może mieć związek:

  • z gwałtownie zmieniającą się gospodarką hormonalną,
  • ze zwiększoną podatnością na wystąpienie alergii na kosmetyki – nawet jeśli wcześniej nie byłaś wrażliwa na pewne składniki kosmetyczne, nadmierna i nieadekwatna reakcja może wystąpić właśnie w okresie ciąży,
  • z łatwiejszym przesuszaniem się skóry w ciąży, mającym związek z wolniejszą pracą gruczołów łojowych (fakt ten doceniają kobiety ze skórą tłustą, jednak panie z tendencją do szybkiego wysuszania naskórka i ze skórą suchą – już niekoniecznie),
  • z powiększaniem piersi i przygotowaniem ich do karmienia piersią – biust powiększa się już w pierwszym trymestrze, dlatego swędzenie skóry w tym obrębie na początku ciąży może być pierwszym objawem ciąży.

czy swędzenie skóry może być objawem ciąży

Co robić, gdy skóra na początku ciąży swędzi?

  • jeśli oprócz świądu pojawia się podrażnienie skóry, zaczerwienienie, należy rozważyć, czy przyczyną swędzenia nie jest nietolerancja używanego kosmetyku. W okresie ciąży warto sięgnąć po kosmetyki hipoalergiczne,
  • skóra w ciąży wymaga systematycznego nawilżania, najlepiej co najmniej dwukrotnego w ciągu dnia, już w pierwszym trymestrze warto pomyśleć o stosowaniu kremów przeciw rozstępom.

Swędzenie skóry w ciąży nie kończy się na początku ciąży. Przeciwnie, wraz z jej rozwojem temat może się pogłębiać. Rosnący brzuch i zmieniające się ciało często powodują liczne zmiany, w tym uczucie ściągnięcia i dyskomfort w okolicy brzucha, nóg, czy innych obrębach ciała. Problem może dotyczyć nawet co czwartej kobiety w ciąży.

Przeczytaj – kiedy swędząca skóra w ciąży to ważny sygnał ostrzegawczy, którego nie wolno bagatelizować.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.