Na poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji dziecka składa się kilka istotnych czynników. Nie tylko należy więc pamiętać o zadbaniu o podstawowe potrzeby malca, ale też o poświęceniu mu odpowiedniej ilości czasu na czułość czy zabawę. Specjaliści przyjmują, że już od pierwszych tygodni życia pociechy powinno się ustalić jej właściwy rytm dobowy. Wprowadzenie określonych nawyków i rytuałów ma potem bowiem przyczynić się do zdrowego rozwoju noworodka. Czy rzeczywiście stały rytm dnia naprawdę jest jednak taki ważny?
Stały rytm dnia dziecka – dlaczego ma znaczenie?
Stały rytm dobowy przede wszystkim ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dotyczy to zarówno niemowląt, jak i starszych pociech, które uczęszczają już do przedszkola bądź szkoły. Takie uporządkowane życie wpływa głównie na poczucie bezpieczeństwa każdego malca. Ustalone pory posiłków, zabawy, spacerów, kąpieli czy nauki dają naszemu podopiecznemu niezwykle cenną stabilizację oraz pozwalają lepiej kontrolować emocje i doznania. Dzieci bardzo szybko uczą się kolejności poszczególnych czynności, a rutyna powoduje, że czują się pewniejsze siebie. Codzienna harmonia i porządek sprawiają, że maluchowi łatwiej jest funkcjonować w otaczającej go rzeczywistości. Ważne jednak, aby stały rytm dnia skrupulatnie przestrzegany był przez wszystkich domowników.
Ustalony rytm dnia niemowlaka
Noworodek po narodzinach nagle trafia do całkiem obcego dla niego świata, pełnego nieznanych bodźców, kolorów i dźwięków. W pierwszych tygodniach życia znalezienie odpowiedniego balansu i ustalenie konkretnego harmonogramu dnia okaże się dla niego zbawienne. Taki maluszek nie posiada bowiem jeszcze żadnych doświadczeń, a każda z pozoru błaha czynność jak kąpiel czy spacer mogą wzbudzać u niego strach. Warto również zauważyć, że na początku noworodki nie mają wykształconego poczucia czasu. Nie zdają więc sobie sprawy, kiedy jest dzień, a kiedy noc i w jakich porach powinno się, co robić. Aby skutecznie wspomóc dziecko zrozumieć świat, najlepiej ustalić mu konkretny rytm dnia. W ten sposób maluch zaczyna powoli akceptować codzienność, a to co znane stopniowo przestaje wywoływać w nim lęk. Dzięki temu swoją energię może przeznaczyć na aktywną eksplorację otoczenia i zdobywanie nowych umiejętności.
Organizacja dnia starszego dziecka
Starszym dzieciom ustalony rytm dobowy także przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim pomaga wypracować dobre nawyki i nauczyć przestrzegania zasad wyznaczonych przez rodziców, czy potem nauczycieli w szkole. Stały harmonogram pokazuje też pociechom, że istnieją pewne ograniczenia, które trzeba zaakceptować. Dzięki temu łatwiej im będzie później wywiązać się z obowiązków szkolnych czy domowych. Ponadto ustalony rytm dnia uczy regularności, systematyczności oraz planowania. Życie według określonego schematu ma jednak również ogromne znaczenie pod względem biologicznym. Dzieci, które funkcjonują według konkretnego rytmu, nie mają większych problemów z szybkim zaśnięciem o danej porze i późniejszą pobudką nad ranem.
Jak ustalić stały rytm dnia dziecka?
Do wypracowania stałego planu dnia niezbędna okaże się wnikliwa obserwacja pociechy. Już po kilku dniach rodzice powinni zauważyć, kiedy malec ma najwięcej energii, o jakich porach robi się głodny czy ma ochotę na spacer. Koniecznie trzeba przy tym zdawać sobie sprawę, że zarówno w przypadku noworodków, jak i starszych dzieci utrwalenie takich nawyków może trwać nawet tygodniami. Ustalony początkowo harmonogram należy też, co jakiś czas modyfikować w zależności od obecnego etapu rozwojowego malca. Jednocześnie, warto pamiętać, że rytm dobowy naszej pociechy nie musi codziennie zgadzać się, co do godziny. Nie da się bowiem uniknąć wszystkich nieprzewidzianych sytuacji czy wydarzeń. Kluczowe, aby jednak poszczególne czynności pojawiały się w życiu maluszka w podobnym momencie dnia, np. zawsze wcześnie rano bądź wieczorem.
Ustalony rytm dobowy jest podstawą stabilnego rozwoju każdego dziecka. W dużym stopniu pomaga też jednak rodzicom zorganizować opiekę nad malcem. Warto więc zadbać o przestrzeganie kolejności wykonywania poszczególnych czynności w ciągu dnia, aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa pociechy i komfort życia jej rodziców.
Komentarze