W telefonie, dosłownie, „mamy całe swoje życie”. Dzieci podobnie. Zawartość telefonu dużo powie nam o nas samych, ale i też o najmłodszych: o ich problemach i radościach. Świat cyfrowy niezmiennie i na coraz większą skalę wkracza do świata rzeczywistego. I to rodzi wiele zagrożeń. A także pytań. Na przykład takie jak to: czy rodzice mają prawo kontrolować telefony swoich dzieci?
Odpowiedź jest prosta
Rodzice mają nie tylko prawo, ale nawet obowiązek interesować się życiem dziecka. Dzisiaj oznacza to również kontrolę telefonu. Dziecko niestety nie jest w stanie w pełni odpowiadać za swoje działania, a rzeczywistość online lubi mocno zaskakiwać. W internecie mamy bowiem mnóstwo zagrożeń, a ich waga bywa przytłaczająca.
Odpowiedzialny rodzic powinien mieć tego świadomość.
Co z prywatnością dziecka?
Wiele osób obawia się kontroli telefonów z uwagi na tajemnicę korespondencji. Tacy rodzice z dumą mówią, że ufają swoim dzieciom, dlatego ich nie kontrolują.
Jednak czy to słuszny sposób postępowania?
Warto ustalić z dzieckiem zasady. I podkreślić, że będziemy co jakiś czas kontrolować to, co nasze niepełnoletnie dziecko robi online. Ustalmy, że mamy prawo skontrolować wiadomości, wysyłane informacje, obejrzeć zdjęcia. Nie z powodu nadmiernej ciekawości, ale z troski o dziecko.
Dzieci niestety szybko się gubią. Potrafią robić wiele dziwnych rzeczy. Rodzic może się nieźle zdziwić, weryfikując, co jego „grzeczna córka” czy „spokojny syn” robią online.
Lojalnie uprzedzając dziecko, że będziemy sprawdzać jego telefon, uczulamy kilkulatka czy nastolatka, jakie są zasady. Działając tak, zyskujemy więcej niż tracimy. Uczymy dzieci odpowiedzialności. I nie wierzymy tylko na słowo. Dziecko to bowiem „tylko” dziecko. I czasami się gubi. Zwłaszcza pozostawione samo sobie.
Zaufanie i kontrola
Najłatwiej na wszystko pozwalać i nie interesować się nadmiernie.
Dużo trudniej zrobić coś, co może budzić opór i niezadowolenie, ale jednocześnie służy bezpieczeństwu dziecka. Warto zainstalować na smartfonie program rodzicielski, który pozwoli nadzorować czas korzystania z telefonu oraz monitorować, z jakich aplikacji korzysta dziecko.
Dobrze również co jakiś czas przejrzeć, co dziecko robi online. Przypominanie i uświadamianie, jak działa internet – to dobry pomysł. Rozmów wyjaśniających meandry świata nigdy za wiele. Zwłaszcza w tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.
Ufać tak, ale kontrolować również.
A Ty jakie masz zdanie na ten temat?
Komentarze