Czy rodzic powinien kontrolować media społecznościowe swojego dziecka?

Istnieje tajemnica korespondencji. Oznacza ona, że nie należy czytać czyichś listów. Wiadomości w komunikatorach są dzisiaj jak listy sprzed lat. To jeden ważny argument, by do nich nie zaglądać. Drugi to zaufanie. Uważamy, że należy dzieciom ufać. Tylko czy bezgranicznie i czy jako rodzice możemy być całkiem spokojni? No nie… Z drugiej bowiem strony prawda jest taka, że czasy się zmieniły. To, co niegdyś generalnie było bezpieczne, obecnie takie nie jest. Wszechobecny hejt oraz zagrożenia, jakie czyhają na dzieci online, każą rodzicom zachować czujność. Czy zatem rodzic powinien kontrolować media społecznościowe swojego dziecka?

czy rodzic powinien kontrolować social media swojego dziecka?

Od kiedy media społecznościowe?

Większość aplikacji dostępnych jest dla osób powyżej 13 roku życia. Niestety nie ma możliwości weryfikowania wieku osób logujących się na tego typu serwisach. W konsekwencji jest tak, że na mediach społecznościowych funkcjonują dzieci nawet kilkuletnie. Najczęściej za przyzwoleniem rodziców. Jak jednogłośnie twierdzą psycholodzy i eksperci od mózgu – to ogromny błąd! Małe dzieci nie są jeszcze gotowe, by korzystać z tego typu platform.

13 lat to dobry czas na Facebooka?

Nie każdy wskazuje, że 13 rok życia to już ten moment, żeby założyć Tiktoka, czy Instagrama. Wielu ekspertów wskazuje, że media społecznościowe powinny być dostępne dopiero od 16 roku życia. Vivian Friedman, psycholog dziecięcy, uważa jednak, że bariera 13 lat może być zaakceptowana, przy założeniu, że dziecko pozostaje pod kontrolą rodzica. Innymi słowy mama i tata sporo z dzieckiem rozmawiają i uświadamiają, jak działają media społecznościowe i z jakimi zagrożeniami możemy się w nich spotkać.

A może to za szybko?

Nie wszędzie media społecznościowe są dostępne w tym samym momencie. Na przykład w Australii ustanowiono prawo zakazujące korzystanie z mediów społecznościowych osobom poniżej 16 roku życia, a w Stanach Zjednoczonych w Utah osoby poniżej 18 roku życia mają zakaz instalowania popularnych aplikacji. Francja granice ustawiła na 15 rok życia. Osoby poniżej tego wieku mogą zakładać konta tylko za zgodą rodziców.

Uwaga na samoocenę

Dlaczego z mediami społecznościowymi trzeba uważać? Powodów jest sporo, jednak jednym z rzadziej wymienianych jest samoocena, czyli to, co dziecko myśli o sobie. Media społecznościowe mogą mieć destrukcyjny wpływ na samoocenę i zdrowie psychiczne, zwłaszcza bardzo młodych dzieci. Z uwagi na inne tempo dojrzewania, są szczególnie niebezpieczne dla dziewczynek między 11 a 13 rokiem życia i chłopców w wieku 14-15 lat.

Im później tym lepiej…?

Media społecznościowe na stałe weszły do naszego życia, są codziennością wielu osób. Nic dziwnego, że również dzieci i młode osoby chcą z nich korzystać. Prawda jest jednak taka, że im później dziecko zacznie być w social mediach tym generalnie lepiej dla wszystkich.

Jeśli zdecydujemy się pozwolić na media społecznościowe szybciej niż przed ukończeniem 16 roku życia, należałoby z dzieckiem ustalić, w jaki sposób może korzystać z tych stron i aplikacji. Warto, jak wskazują specjaliści, lojalnie uprzedzić, że telefon może być zawsze przez rodzica skontrolowany. Dziecko musi mieć świadomość, że cokolwiek napisze czy zrobi online, musi być to ok, bo rodzic może po prostu to sprawdzić. Pozostawienie młodej osoby samej sobie może być dużo bardziej niebezpieczne niż „nadmierna” kontrola na wyrost.

Dlaczego tak ważne jest, by kontrolować dziecko i by możliwe opóźnić wiek rozpoczęcia korzystania z mediów społecznościowych?

  • Ponieważ dziecko dynamicznie się rozwija. Wiek nastoletni jest kluczowy w kształtowaniu zdrowia psychicznego na dalsze lata.
  • Presja korzystania z social mediów, porównywanie się, nierealne oczekiwania często są powodem drażliwości, a nawet depresji.
  • Media społecznościowe często utrudniają budowanie samooceny, najnowsze wyniki wskazują, że mogą zaburzać rozwój mózgu.
  • Młode osoby mogą nie wiedzieć, jak zarządzać swoimi ustawieniami prywatności, ile ujawniać online, jak reagować na przemoc, gdzie szukać pomocy,
  • Dzieci mają też ograniczone umiejętności krytycznego myślenia, a te przydają się podczas poruszania się po stronach online.

Czy rodzic powinien kontrolować media społecznościowe swojego dziecka?

Najlepiej gdyby bardzo młode osoby nie korzystały z mediów społecznościowych, narzędzia te mają bowiem destrukcyjny wpływ na ich psychikę i działają uzależniające. Jednak jeśli pozwalamy na korzystanie z nich, kluczowe pozostaje kontrolowanie dzieci oraz rozmowa na temat tego, czym jest internet i jakie niesie zagrożenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*