Poród to końcowy etap ciąży wiążący się z ogromnym bólem i niemałym cierpieniem kobiety. Współczesna medycyna obejmuje jednak efektywne metody uśmierzania bólu, które znacząco poprawiają komfort przyszłej mamy. Obecnie każda ciężarna może samodzielnie zadecydować, czy chce skorzystać ze znieczulenia okołoporodowego. Niektóre panie boją się jednak, że takie rozwiązanie ostatecznie przyniesie więcej szkód, niż pożytku. Czy rzeczywiście poród ze znieczuleniem może okazać się jeszcze gorszy?
Ból porodowy – czy potrzebne jest znieczulenie?
Ból towarzyszący porodowi stanowi jedną z największych obaw ciężarnych. Mimo, iż jest on całkowicie naturalnym zjawiskiem i świadczy wyłącznie o skutecznym rozciąganiu się mięśni to w niektórych przypadkach może okazać się nie do wytrzymania. Warto zdawać sobie sprawę, że odczuwanie bólu porodowego zawsze jest kwestią indywidualną. Każda kobieta inaczej na niego reaguje, dla jednych są to tylko regularne skurcze przypominające te miesiączkowe, a inne cierpią godzinami, co nierzadko pozostawia w nich długotrwałą traumę. Przyszła mama znając siebie i swój organizm musi więc sama zadecydować, czy chce skorzystać z takiej pomocy czy woli w pełni poddać się naturalnemu instynktowi.
Rodzaje znieczulenia okołoporodowego
Aktualnie lekarze na całym świecie rekomendują, aby podawać ciężarnym do porodu wyłącznie znieczulenie miejscowe. Z pewnością jego dużą zaletą jest większe bezpieczeństwo oraz dłuższe działanie, co zapewnia nawet całkowicie bezbolesny poród. Znieczulenie ogólne dożylne stosowane jest zaś głównie po porodzie, jeśli nastąpiła konieczność łyżeczkowania macicy bądź wydobycia łożyska. W
tym przypadku młoda mama po podaniu środka będzie spała od kilku do kilkudziesięciu minut. Przy większości porodach stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe, które aplikuje anestezjolog poprzez wkłucie igły w przestrzeń zewnątrzoponową kręgosłupa.
Alternatywnie można też wykorzystać znieczulenie podpajęczynówkowe polegające na podawaniu określonych leków przez nakłucie w odcinku lędźwiowym. Ta metoda uśmierzania bólu zazwyczaj aplikowana jest w ostatniej chwili bądź gdy doszło do jakiejś komplikacji, np. konieczności przeprowadzenia porodu kleszczowego. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli przyszła mama zdecyduje się skorzystać ze znieczulenia, to musi odpowiednio wcześniej zgłosić tę kwestię lekarzowi prowadzącemu ciążę. Może się bowiem zdarzyć, że w danym szpitalu nie dysponują wybranym przez kobietę rodzajem znieczulenia.
Czy poród ze znieczuleniem może być gorszy?
Niektóre przyszłe mamy obawiają się, że poród ze znieczuleniem może okazać się jeszcze gorszy. Oczywiście takie rozwiązanie również posiada kilka wad. Czasami zdarza się, że podanie znieczulenia powoduje wydłużenie drugiej fazy porodu od kilkudziesięciu minut do nawet paru godzin. Związane jest to z tym, że kobieta pod wpływem leków może nie odczuwać skurczów porodowych, co dodatkowo utrudnia parcie. Spowolnienie akcji porodowej często wiąże się też z koniecznością cesarskiego cięcia.
Dodatkowo u niektórych pań znieczulenie może przyczynić się do wystąpienia reakcji alergicznych, wymiotów, gorączki bądź mdłości. `Zwiększa również ryzyko obniżenia ciśnienia krwi. Część kobiet po porodzie ze znieczuleniem przez dłuższy czas boryka się także z natarczywymi bólami głowy, pleców oraz krocza, co czasowo ogranicza jej sprawność fizyczną i utrudnia zdolność do opieki nad noworodkiem.
Znieczulenie uznawane jest jednak za w pełni bezpieczny sposób uśmierzania bólu, a ryzyko wydłużenia porodu jak i wystąpienia powikłań wynosi jeden na dwadzieścia tysięcy porodów.
Strach przed porodem i bólem może okazać się na tyle paraliżujący, że znieczulenie stanie się najrozsądniejszym wyjściem. Czasem więcej negatywnych skutków przyniesie stres oraz cierpienie towarzyszące porodowi, niż potencjalne powikłania związane ze znieczuleniem. Panie, które nie chcą jednak skorzystać z tego rozwiązania i czują się na tyle silne, aby poddać się naturalnemu cyklowi mogą z kolei pomyśleć o niemedycznych sposobach redukcji bólu (np. przyjmowanie określonych pozycji).
Warto przy tym pamiętać, że należy podjąć tę decyzję stosunkowo wcześniej, bowiem na pewnym etapie porodu jest już po prostu za późno na podawanie jakichkolwiek środków bez względu na siłę bólu.
Komentarze