Czy pas poporodowy to dobry wybór?

W ofercie wielu sklepów znajdziemy pasy poporodowe, które mają pomagać kobiecie w powrocie do formy po ciąży. Czy rzeczywiście są skuteczne? A może wcale nie warto ich nosić?

Pas poporodowy pomaga utrzymać prawidłową postawę, ułatwia ruchy, wstawanie i podnoszenie. Ma wizualnie wyszczuplić sylwetkę i ułatwić powrót do formy po ciąży. Według niektórych ekspertów, przyspiesza odchudzanie. Jednak czy rzeczywiście tak działa? Nie brakuje przeciwników pasów poporodowych.

Jak wygląda i działa pas poporodowy?

Pas poporodowy to szeroki pas materiału o działaniu ściągającym. Działa na zasadzie gorsetu, zazwyczaj szyty jest z bawełny, co uławia przepływ powietrza. Pasy dostępne są w różnych szerokościach i obwodach, które należy dobrać do swojego rozmiaru. Pasy są tak skonstruowane, że swobodnie można je nosić pod odzieżą.

Pas poporodowy ma nie tylko wyszczuplać i poprawiać sylwetkę. Jego zadaniem jest przeciwdziałać przepuklinie, rozejściu mięśni brzucha i ułatwiać aktywność fizyczną.

Jednak trzeba pamiętać, że samo noszenie pasa nie wystarczy. Należy oprócz tego wykonywać systematyczne ćwiczenia, które pomogą wzmocnić mięśnie brzucha.

Czy pasy poporodowe są bezpieczne? Jak długo można ich używać?

Pasy poporodowe generalnie są bezpieczne. Ważne jednak, by nie przesadzać z długością ich noszenia (wystarczy kilka godzin dziennie). Można je nosić tak długo, jak długo będziemy czuć się w nich komfortowo. Gdy poczujemy, że noszenie pasa staje się niewygodne, należy go zdjąć.

Od kiedy można zacząć noszenie pasów porodowych?

Zazwyczaj jest to możliwe już kilka dni po porodzie. Jednak warto zaznaczyć, że każda osobista sytuacja kobiety może być odmienna. Warto porozmawiać z lekarzem, konsultując się, czy nie ma przeciwwskazań do noszenia pasa (dużo zależy, jak przebiegł poród). Niektórzy eksperci zalecają wstrzymanie się z noszeniem pasa dwa tygodnie po porodzie.

Warto zaznaczyć, że są też tacy specjaliści, którzy zalecają, by w przypadku cięcia cesarskiego pasa używać dopiero po zagojeniu się rany (dopiero miesiąc po porodzie). Pas na pewno nie powinien uciskać na ranę.

Mając to wszystko na uwadze, dobrą praktyką przed rozpoczęciem noszenia pasa jest rozmowa z lekarzem prowadzącym.

pas poporodowy

Czy pas poporodowy ma wady?

Niestety tak. Może demotywować młode mamy i pisząc wprost – rozleniwiać. Niektóre kobiety nosząc pas, nie ćwiczą. A to aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie w pracy nad mięśniami.

W pasie jest gorąco, możemy bardziej się pocić.

Poza tym trudno oczekiwać, że pas pozwoli nam wrócić do formy. Potrzeba czasu, by to nastąpiło. Koniecznie potrzebna jest też cierpliwość.

Gdzie kupić pas poporodowy?

Pas poporodowy kupimy w sklepie medycznym, dostępny jest też w aptece.

Bardzo ważne jest, by dobrze dobrać jego rozmiar. Niestety wiele kobiet ma tendencję do wybierania zbyt obcisłych pasów, które niestety mogą utrudniać powrót do formy po ciąży (blokując naturalne mechanizmy następujące w okresie połogu i tuż po nim). Poza tym źle dobrane pasy i zbyt szybko noszone po porodzie mogą powodować bóle brzucha, zaburzenia krążenia, mogą też zaburzać proces obkurczania się macicy, a nawet powodować nietrzymanie moczu.

Biorąc pod uwagę, że nietrudno o złe używanie pasów wyszczuplających, nie brakuje zdecydowanych przeciwników tego rozwiązania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*