Czy owies zawiera gluten? Przeczytaj!

Owies jest zbożem naturalnie wolnym od glutenu. Niestety w trakcie produkcji i przetwarzania zostaje zanieczyszczony glutenem. Dlatego osoby przebywające na diecie bezglutenowej mogą jeść owies tylko wyraźnie oznaczony jako bezglutenowy. Najlepiej jeśli będzie zawierał na opakowaniu międzynarodowy znak przekreślonego kłosa. W tym przypadku mamy pewność, sięgając po taki produkt, że jest on sprawdzony i bezpieczny. I nikomu nie zaszkodzi!

czy owies zawiera gluten

Czy owies zawiera gluten?

Owies, który nie jest wyraźnie oznaczony i opisany jako bezglutenowy, zawiera gluten. Owies bez certyfikatu jest mocno zanieczyszczony glutenem i jest stanowczo zakazany w diecie bezglutenowej.

Czy zatem osoba z celiakią nie posmakuje owsianki?

Na szczęście nie jest tak źle!

Coraz częściej organizuje się uprawy, na których uprawia się tylko owies. Tworzy się takie warunki, by nie było szans, aby owies został zanieczyszczony innymi zbożami. To właśnie z takiego zboża wytwarza się kasze, mąki, płatki owsiane gluten free, które mogą być spożywane przez osoby zmuszone stosować ścisłą dietę bezglutenową.

Czy owies może być spożywany na diecie bezglutenowej?

Owies oznaczony jako bezglutenowy może być stosowany u osób z nietolerancją glutenu.

Problem jest natomiast taki, że niektóre osoby (szacuje się, że jest ich około 5%) nie toleruje owsa w ogóle. U osób z świeżo rozpoznaną celiakią  w pierwszych miesiącach stosowania diety należy wystrzegać się owsa. Wprowadzając ten produkt, trzeba zachować czujność. Warto przyglądać się reakcjom organizmu, po to, by w razie problemów możliwie szybko zareagować.

Na początku diety, maksymalna ilość to 50 gramów owsa dla osoby dorosłej i 25 gramów owsa dla dziecka. Większa ilość może być nietolerowana.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.