Czy otyłość może spowodować zaburzenia płodności?

Bezskutecznie starasz się o zajście w ciążę i nie wiesz co jest przyczyną problemów? Zastanów się nad tym, do której kategorii wagowej można zaklasyfikować ciebie i twojego partnera. Jak wskazują badania kliniczne, otyłość jest czynnikiem w znacznym stopniu zwiększającym ryzyko doświadczenia zaburzeń płodności u obojga płci.

Najprostszym sposobem diagnozowania otyłości jest obliczanie wskaźnika masy ciała, znanego również pod nazwą BMI (ang. Body Mass Index) . Współczynnik ten można uzyskać po wykonaniu prostego działania – wagę należy podzielić przez wzrost podany w metrach i podniesiony do kwadratu. Jeśli otrzymana liczba jest równa lub wyższa niż 30, oznacza to otyłość.

W jaki sposób nadmierna masa ciała wpływa na płodność kobiety?

ciało ciaza

Rozwój otyłości prowadzi m.in. do zaburzeń gospodarki węglowodanowej, która odpowiada za prawidłową pracę jajników. Rezultatem takich zmian może być obniżenie regularności owulacji oraz zwiększenie częstotliwości cyklów bezowulacyjnych. Ponadto nadmierna masa ciała zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju zespółu policystycznych jajników – choroby będącej jedną z najpowszechniejszych przyczyn bezpłodności u kobiet.

Otyłość a komplikacje ciążowe

Otyłe kobiety są o wiele bardziej narażone na wystąpienie komplikacji poporodowych lub powikłań w trakcie trwania ciąży. Nadmierna masa ciała może przyczynić się do rozwoju m.in. takich dolegliwości jak cukrzyca ciężarnych, nadciśnienie, stan przedczucawkowy czy zakrzepica. Waga matki może mieć również bezpośredni wpływ na stan zdrowia płodu – największa ilość poronień oraz narodzin martwych dzieci notowana jest właśnie wśród kobiet cierpiących na otyłość lub znaczną nadwagę. Osoby z nadmierną masą ciała o wiele częściej poddawane są również zabiegowi cesarskiego cięcia lub sztucznego wywoływania porodu.

W jaki sposób nadmiar tkanki tłuszczowej wpływa na płodność mężczyzn?

Rozwój otyłości może w znaczący sposób wpłynąć na parametry nasienia. Zdaniem specjalistów ejakulat osób z prawidłowym BMI jest bardziej wartościowy, gdyż zawiera większą ilość plemników – w dodatku wykazują one wyższą ruchliwość. Jak wskazują badania kliniczne, w spermie mężczyzny utrzymującego optymalną wagę  ciała znajduje się średnio 18.6 milionów mobilnych plemników, podczas gdy ejakulat otyłego człowieka zawiera ich zaledwie 0.7 miliona.

Spadek jakości produkowanego nasienia jest rezultatem zaburzeń hormonalnych. Proces przemiany testosteronu w estrogeny zachodzi w tkance tłuszczowej. Z tego powodu mężczyźni z nadmierną masą ciała bardzo często doświadczają zaburzeń proporcji pomiędzy męskimi a żeńskimi hormonami płciowymi. Innym czynnikiem wywierającym wpływ na jakość ejakulatu u otyłych mężczyzn jest podwyższenie temperatury jąder. Optymalna temperatura tego narządu odgrywa kluczową rolę w procesie wytwarzania zdrowych i silnych plemników.

Czy problemy z płodnością są permanentne?

Zaburzenia płodności doświadczane przez osoby cierpiące na nadwagę lub otyłość nie są permanentne. Badania wskazują, że utrata 5% wagi ciała znacznie podwyższa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Zrzucenie zbędnych kilogramów może wywrzeć pozytywny wpływ na przebieg cyklu menstruacyjnego oraz poprawić jakość ejakulatu.

Źródła:
http://www.nhs.uk/news/2007/September/Pages/Obesityandinfertility.aspx
http://www.klikmedik.pl/otylosc.html
http://www.news-medical.net/health/Obesity-and-Infertility.aspx

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.