Czy noworodek się najada?

Wielu rodziców obawia się, czy niemowlę je wystarczająco dużo. Szczególnie, jeśli maluszek ssie pierś i nie sposób dokładnie ocenić, ile w ten sposób spożywa mleka. Dodatkowo niepokój mogą pogłębiać niemądre komentarze najbliższych, sugerujących, że każdy płacz czy niezadowolenia dziecka to z pewnością sygnał, że dziecko jest głodne. Młode mamy nadal często słyszą, że „pewnie mają za mało mleka”, że jest ono „za chude, za mało wartościowe”. To może rodzić niepokój. Dlatego warto zapewnić sobie spokój, odpowiadając na poniższe pytania.baby

 • Co podpowiada nam intuicja? Warto wsłuchać się w siebie i poobserwować dziecko, zamiast sugerować się opinią osób, które dziecko widzą przelotnie.
 • Czy niemowlę jest zadowolone po karmieniu?
 • Czy karmisz w pierwszym miesiącu życia dziecka co najmniej 8 razy na dobę? Zazwyczaj taka liczba karmień to minimum, ze względu na niewielki żołądek dziecka.
 • Czy czujemy, że dziecko ssie efektywnie, a mleka nam ubywa z piersi (z czasem w trakcie karmienia piersią można to łatwo ocenić)?
 • Czy noworodek śpi 1-2 godziny pomiędzy karmieniami?
 • Jak często dziecko oddaje mocz? Pieluszki powinny być mokre od 6 do 8 razy na dobę. Wtedy można mieć pewność, że dziecko otrzymuje wystarczającą ilość płynów.
 • Ile razy się wypróżnia? Warto pamiętać, że w pierwszych dniach niemowlę może robić kupkę nawet 10 razy na dobę, by już po kilku tygodniach oddawać ją raz dziennie. Wzorzec ten może się bardzo zmieniać.
 • Czy dziecko osiągnęło wagę urodzeniową? Najczęściej jest to możliwe w drugim tygodniu życia. Tuż po porodzie niemowlę oddają płyny, smółkę i w ten sposób tracą na wadze. Wypisywane są z wagą niższą niż w dniu porodu. W trzecim tygodniu zazwyczaj przybierają na wadze.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. katrina katrina

  Miałam wiele pytań, wątpliwości, martwiłam się, bez sensu, a wszystko przez głupią nagonkę w mediach. Bo wszędzie piszą, o śmierci łózeczkowej o tym, ze dziecko takie bezbronne, ze nic nie umie, nie potrafi. Totalnie bez sensu!! Zamiast sie cieszyc pierwszymi dniami z dzieckiem, czlowiek sie stresuje

 2. joanna joanna

  Moja Arianka (5 tygodni) zaczela przybierac na wadze w 4 -5 dobie wiec chyba jest błąd w artykule.

  • white white

   Tak blad w artykule bo Twoje dziecko jest wyznacznikiem calego swiata