Czy niemowlę może spać na brzuchu?

Jak zachęcić niemowlę do spania na brzuchu?

Wiele malców buntuje się, gdy są kładzione na brzuszku. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to nowe doświadczenie, dlatego trzeba do niego przyzwyczajać malca stopniowo. Poza tym pamiętajmy, że noworodek ma jeszcze niezagojony pępek, który może uwierać go w brzuszek.

Na początek zacznijmy dziecko układać na brzuszku na swoim brzuchu w postaci półleżącej, stopniowo po kilku dniach przechodzimy do pozycji leżącej. Niech dziecko czuje obecność rodzica, co da mu poczucie bezpieczeństwa. Nie ma przeszkód, by malca położyć sobie na kolanach w poprzek i delikatnie masować jego plecki. Dziecko układamy w dowolnym miejscu, na łóżku, w łóżeczku, na podłodze, ale pamiętając by podłoże nie było zbyt miękkie, puchate i nie ściągało się podczas ruchów.

Niemowlę do leżenia na brzuszku trzeba przyzwyczajać od początku i systematycznie powtarzać momenty przebywania w tej pozycji, wydłużając czas, tak by zabawa na brzuszku była stałym elementem dnia.

Jeśli dziecko wyjątkowo broni się przed leżeniem na brzuchu, można kłaść coś naprzeciwko (np. zabawkę) lub rozmawiać z maluchem, by utrzymał kontakt wzrokowy. Celem rodzica jest to, by dziecko zajęło się czymś i zapomniało o nieprzyjemnościach. Jest możliwe, że maluch będzie bardzo protestował przed położeniem na brzuszku, sygnalizował niezadowolenie płaczem, wręcz krzykiem, co może zaniepokoić rodziców, wtedy lepiej skonsultować się z pediatrą lub poprosić o pomoc fizjoterapeutę, który pokaże, jak ćwiczyć z dzieckiem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Urszula Urszula

  Oczywiście, że tak! Na płasko w łóżeczku. Jak byłam w szpitalu z córcią to wszystkie maluchy bez mam spały na brzuszkach. Najbezpieczniejsza pozycja dla dziecka.

 2. Marika Marika

  Ja jestem na tak, ale bez miękkiej kołderki czy poduszeczki pod sobą, czyli tylko materacyk i prześcieradło. Ja włączałam jeszcze nianię z czujnikiem oddechu i spaliśmy spokojnie, mała też bo nie budził jej odruch moro.

 3. Amee Amee

  Normalna i naturalna pozycja. Do tego chroniaca przed ulaniem i zakrztuszeniem, ktore jest o bardzo niebezpieczne.

 4. Joanna Joanna

  Tak, ale tylko w dzień

 5. Klaudia Klaudia

  Mój syn (3 miesiace) sam podczas snu przekręca sie na brzuszek. Odkąd nauczył się przewracać na brzuch tylko tak śpi w nocy jak i w dzień