Czy niemowlę może spać na brzuchu?

Istnieje wiele różnych opinii na temat pozycji, w jakiej powinno spać niemowlę. Jedni twierdzą, że spanie na brzuszku jest wręcz wskazane w pierwszych miesiącach życia dziecka, inni natomiast, że  jest niebezpieczne i zagraża życiu dziecka. Jak jest naprawdę? Czy niemowlę może spać na brzuchu? A może lepiej nie ryzykować i układać maluszka na pleckach?

Dlaczego układanie niemowlęcia na brzuchu jest ważne?

lezenie na brzuszku

Już w szpitalu kilka godzin po porodzie można usłyszeć od lekarza, położnej by układać dziecko, jak najczęściej na brzuszku – zwłaszcza po odpadnięciu pępuszka.

Jest to szczególnie ważne szczególnie w pierwszych 3 miesiącach życia dziecka, gdyż w tym czasie maluszek uczy się podnosić główkę, przesuwa ją w obie strony, sprawiając, że w ten sposób ćwiczy mięśnie karku.

Wzmocnione mięśnie pomogą w dłuższym przytrzymywaniu główki ku górze.

W późniejszych miesiącach około 4-5 miesiąca życia dzieck, maluch leżąc na brzuszku, ćwiczy mięśnie nie tylko główki, zaczynając ją już stabilnie utrzymywać, ale i wzmacnia mięśnie rąk – podpierając się. Niestety pozycja leżąca na plecach czy boku nie jest wystarczająca, by dziecko mogło prawidłowo wyćwiczyć mięśnie karku, szyi, grzbietu i głowy, a także i rąk, które powinny być silne, aby zacząć etap pełzania a następnie raczkowania. Dodatkowo leżąc na brzuszku, maluch może obserwować otaczający go świat i wszystko, co dzieje się dookoła niego.

Układanie maluszka na brzuszku wspomaga również proces trawienny. W małym brzuszku często gromadzą się gazy powodujące bolesne kolki, leżenie na brzuchu pomaga w pozbyciu się ich i eliminuje bóle brzuszka. Na brzuszku kładziemy dziecko również po to, by miało ładny, równomierny kształt główki.

Szczególnie ważne układanie na brzuszku jest w przypadku wcześniaków. Zaleca się również układanie na brzuchu niemowlę, które ma kłopoty z refluksem żołądkowo – jelitowym, dysplazją stawu biodrowego a także zespołem Pierre – Robin (wady wrodzone twarzoczaszki, które mogą uniemożliwić prawidłowe oddychanie).

Przeczytaj, dlaczego warto kłaść niemowlę na brzuszku.

Czy spanie niemowlęcia na brzuszku może być niebezpieczne?

Wielu ekspertów alarmuje, by nie układać do snu dziecka na brzuszku, gdyż może to grozić uduszeniem lub tzw. SIDS – nagłą śmiercią łóżeczkową.

Badania przeprowadzone w Nowej Zelandii w 1990 roku, które objęło 1800 dzieci potwierdzają tezy, iż po stwierdzeniu zgonu (którego przyczyną było niedotlenienie) aż 90 % dzieci było ułożonych na brzuszku. Stwierdzono również, że 20 % zgonów z powodu SIDS było następstwem ułożenia dziecka spać na brzuchu.

Rzeczywiście wiele badań potwierdza odwieczne wątpliwości lekarzy i rodziców, jednak warto zachować spokój i postępować w taki sposób, by korzystać z zalet leżenia na brzuszku, a jednocześnie zachować bezpieczeństwo. Leżenie na brzuszku jest bowiem bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka, wręcz konieczne, więc nie należy z niego rezygnować. Kluczowa jest obecność opiekuna i nadzorowanie dziecka w trakcie leżenia na brzuszku.

Niemowlę leży na brzuszku – jak zadbać o bezpieczeństwo?

W pierwszym półroczu niemowlę najlepiej kłaść na brzuszku w momentach czuwania, nie zaleca się, by układać je na brzuszku do snu. Prawdą jest, że maluch posiada odruch Moro, który w razie niebezpieczeństwa zmusi do podniesienia głowy, płaczu czy zmiany pozycji, jednak ryzyko może okazać się zbyt duże.

Leżenie na brzuszku nie powinno trwać dłużej niż 15 minut, aby nie zniechęcać malucha i nie przeciążać mięśni. Trzeba pamiętać, że układając niemowlę na brzuszku, zawsze ktoś z dorosłych powinien nad malcem czuwać. Noworodek zupełnie nie radzi sobie jeszcze z dźwiganiem główki, dlatego trzeba uważać, by miał stały dopływ tlenu, nosek nie był zatkany a obok zawsze powinna siedzieć dorosła osoba, która w razie potrzeby pomoże.

Dwu-trzymiesięczny niemowlak, mimo iż zaczyna radzić już sobie z podnoszeniem główki, nie powinien sam spać ani leżeć na brzuszku, nadal wymaga kontroli. Dopiero w okolicach 5-6 miesiąca, gdy dziecko potrafi samodzielnie przeturlać się z brzuszka na plecki może swobodnie samo leżeć, a nawet spać na brzuszku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Urszula Urszula

  Oczywiście, że tak! Na płasko w łóżeczku. Jak byłam w szpitalu z córcią to wszystkie maluchy bez mam spały na brzuszkach. Najbezpieczniejsza pozycja dla dziecka.

 2. Marika Marika

  Ja jestem na tak, ale bez miękkiej kołderki czy poduszeczki pod sobą, czyli tylko materacyk i prześcieradło. Ja włączałam jeszcze nianię z czujnikiem oddechu i spaliśmy spokojnie, mała też bo nie budził jej odruch moro.

 3. Amee Amee

  Normalna i naturalna pozycja. Do tego chroniaca przed ulaniem i zakrztuszeniem, ktore jest o bardzo niebezpieczne.

 4. Joanna Joanna

  Tak, ale tylko w dzień

 5. Klaudia Klaudia

  Mój syn (3 miesiace) sam podczas snu przekręca sie na brzuszek. Odkąd nauczył się przewracać na brzuch tylko tak śpi w nocy jak i w dzień