„Czy naprawdę wszyscy tak mają?”. Książka o dojrzewaniu dla nastolatków

Okres nastoletni jest dla dorastających dzieci trudny. Wiele się zmienia. Pojawiają się pytania, wątpliwości, z którymi nie zawsze młode osoby potrafią się zmierzyć. Często wstydzą się rozmawiać z dorosłymi. Dlatego decydują się samodzielnie szukać odpowiedzi i trafiają na treści, które, delikatnie to ujmując, są dla nich nieodpowiednie. Dlatego tak ważne jest mądre uświadamianie, najlepiej przy pomocy dobrych książek. Na przykład takich, jak „Czy naprawdę wszyscy tak mają?”.

Nie tylko treść, ale również fotografie

Jan von Holleben i Antje Helms stworzyli niesamowity poradnik dla młodych osób. Twarda oprawa obejmuje 150 stron z listą pytań i odpowiedzi oraz świetnymi zdjęciami – przygotowanymi z dystansem i poczuciem humoru. Forma pytań i odpowiedzi sprawia, że książka jest napisana w przystępny sposób i niezwykle szybko się ją czyta.

W publikacji zawarto wiele pytań od tych dotyczących emocji, zakochania, miłości, dotyczących tego, co „należy” robić ze swoim chłopakiem (słowo użyte celowo, bo nie należy oczywiście zmuszać się do niczego i nie warto się spieszyć – o czym informują autorzy), poprzez kiedy się całować, a kończąc na tym, jak wyglądają piersi od środka i o tym, że każdy chłopak tam na dole wygląda nieco inaczej. Pytania są tak skonstruowane by absolutnie nie ominąć żadnego tematu – seksu, antykoncepcji, homoseksualizmu, masturbacji.

Czy warto kupić tę książkę swojemu dziecku? Decyzja należy do Was. Jeśli zależy Wam na bardzo konkretnym poradniku, odpowiadającym na intymne pytania, dotyczące seksu, zabezpieczeń, miesiączki, dorastania – wprost i bez owijania w bawełnę – jest to publikacja dla Was. Jeśli macie wątpliwości, czy Wasze dziecko jest w odpowiednim wieku, żeby się z nią zapoznać, warto przeczytać książkę, zanim przekażemy ją nastolatkowi.

Wielu rodziców po lekturze może mieć wątpliwości, do kogo adresowana jest ta książka. W naszej ocenie do starszych nastolatków. Zdjęcia w publikacji jednak wskazują raczej na wiek około 12-14 lat (to jednak obiektywnie trudno stwierdzić). Osobiście raczej nie wręczylibyśmy tej publikacji dziecku poniżej 15-16 lat (ze względu na niektóre pytania i zagadnienia). Jednak jest to kwestia bardzo indywidualna.

Fakt jest taki, że wielu rodziców żyje w złudnym przekonaniu, że to jeszcze nie czas, że jego córka czy syn jeszcze o tym nie myślą, tymczasem praktyka pokazuje, że często, jako rodzice, mocno się mylimy w tym temacie. Dlatego edukacja seksualna jest ważna. Warto rozważyć, jak o nią zadbać.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.