Czy nadwaga u mężczyzny może mieć wpływ na płodność?

Uważa się, iż nadwaga i otyłość to epidemia XXI-wieku. W naszym kraju z nadmiarem kilogramów zmaga się około 62% mężczyzn oraz około 46% kobiet (dane pochodzą z opracowania GUS z roku 2016). Wzrost liczby otyłych pacjentów jest szczególnie widoczny wśród pacjentów kardiologicznych, diabetologicznych, czy też neurologicznych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, iż nadwaga i otyłość mogą również wpływać na płodność. Zatem przyjrzyjmy się dzisiaj wspólnie, co medycyna ma do powiedzenia na temat związku pomiędzy nadmiarem zbędnych kilogramów u mężczyzn a problemami ze spłodzeniem przez nich dziecka.

czy nadwaga mogą mieć wpływ na płodność

Czym jest nadwaga oraz otyłość?

Nadwaga i otyłość to nadmierna masa ciała, która przekracza tak zwaną masę optymalną. Najprościej można to przedstawić za pomocą wskaźnika BMI wyliczanego ze wzoru: BMI = masa ciała w kilogramach/wzrost w metrach podniesiony do potęgi drugiej.

Tak więc:

Masa optymalna – zawiera się w przedziale BMI pomiędzy 18,5 a 25 kg/m2.
Nadwaga – zawiera się w przedziale BMI 25-29,9 kg/m2.
Otyłość – stwierdzamy ją, gdy BMI przekracza 30 kg/m2.

Nadwaga oraz otyłość u mężczyzn, a bezpośredni wpływ na ich potencjał rozrodczy

Nadwaga i otyłość wpływają w sposób bezpośredni na potencjał rozrodczy mężczyzn. Zauważono między innymi, iż nadmierna ilość tkanki tłuszczowej przekłada się na wzrost stężenia markerów stanu zapalnego w płynie nasiennym. To z kolei może wpływać na gorszą jakość nasienia definiowaną, jako obniżenie stężenia prawidłowych morfologicznie plemników oraz zmniejszenie ich ruchliwości. Zostało to potwierdzone w badaniu opublikowanym na łamach “Frontiers in Physiology“.

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej może również wpływać bezpośrednio na płodność mężczyzn poprzez oddziaływanie na ich gospodarkę hormonalną. Udowodniono bowiem, iż komórki tłuszczowe, poprzez dużą aktywność aromatazy, biorą udział w przekształcaniu testosteronu w estrogeny. Efektem tego stanu rzeczy jest często znaczne obniżenie stężenia męskich hormonów płciowych i podwyższenie ich żeńskich odpowiedników. Może to skutkować ginekomastią (rozwojem piersi u mężczyzn), zespołem chronicznego zmęczenia, pogorszeniem jakości nasienia, problemami z erekcją oraz znacznym spadkiem libido.

Nadwaga oraz otyłość u mężczyzn, a pośredni wpływ na ich potencjał rozrodczy

Nadwaga i otyłość bardzo silnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. W wielu przypadkach może się to również przekładać na obniżenie męskiego potencjału rozrodczego. Tak więc nadmierna ilość kilogramów oddziałuje pośrednio na płodność poprzez:

  • Wzrost ryzyka rozwoju miażdżycy – jednym z pierwszych obserwowanych symptomów odkładającej się w tętnicach blaszki miażdżycowej mogą być problemy z erekcją. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian naczyniowych, problemy ze wzwodem mogą łączyć się z chromaniem przestankowym i dawać obraz zespołu Lericha (miażdżycy tętnic biodrowych oraz aorty brzusznej).
  • Wzrost ryzyka sercowo-naczyniowego – choroby takie jak niewydolność serca, czy też choroba niedokrwienna znacznie pogarszają wydolność fizyczną, ogólny komfort życia, a tym samym w wielu przypadkach również i libido. Co więcej, wiele leków stosowanych w tych jednostkach chorobowych wykazuje niekorzystny wpływ na męską sprawność seksualną. Przykładem mogą być powszechnie stosowane w kardiologii beta-blokery (problemy z potencją), czy też diuretyki (obniżenie stężenia testosteronu).
  • Depresja i problemy z samoakceptacją – wiele mężczyzn walczących z nadmiarem kilogramów zmaga się również z depresją oraz brakiem poczucia atrakcyjności i akceptacji własnego ciała. To z kolei przekłada się na indukowane stresem zaburzenia potencji, zaburzenia hormonalne oraz obniżone libido. Nie bez znaczenia są również leki przeciwdepresyjne, które w wielu przypadkach również wykazują niekorzystny wpływ na funkcje seksualne. Przykładem może być powszechnie stosowana fluoksetyna, czy też sertralina.

Podsumowując, nadwaga i otyłość wpływają niekorzystnie na wiele aspektów męskiej seksualności i mogą znacznie utrudniać spłodzenie swojego potomka.

Bibliografia:
Otyłość a zachowania seksualne – Monika Seifert, Zygmunt Zdrojewicz
Nadwaga i otyłość w Polsce – Wojciech Stefan Zgliczyński
Obesity or Overweight, a Chronic Inflammatory Status in Male Reproductive System, Leads to Mice and Human Subfertility – Weimin Fan, Yali Xu, Yue Liu, Zhengqing Zhang, Liming Lu, Zhide Ding

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.