Czy można zaplanować płeć dziecka?

Historia zna wiele przypadków, kiedy płeć dziecka decydowała o życiu i śmierci, czy w łagodniejszej wersji utrzymaniu statusu żony. Poczęcie syna w wielu kulturach, zwłaszcza wśród monarchów, było obowiązkiem każdego mężczyzny. Gdy to się nie udawało, często winą obarczano kobiety.

Preferencje dotyczące płci są silnie utrwalone również dzisiaj.  Posiadanie córki lub syna (a najlepiej i córki i syna) stanowi w opinii niektórych o szczęściu i spełnieniu. Nic dziwnego, że z dużą uwagą słucha się rad dotyczących planowania płci.

Jednak czy można zaplanować płeć dziecka?

Skąd pomysł, by planować płeć dziecka?

2343925-xsmallGeneralnie sytuacja wydaje się oczywista i banalnie prosta. Mamy równą szansę na poczęcie chłopca i dziewczynki. To, jakiej płci będzie dziecko, zależy od mężczyzny, czyli przekazywanego przez niego plemnika (X- dziewczynka, Y- będzie chłopiec).

Pomysł na to, by planować płeć dziecka wynika z przekonania, że plemniki męskie są mniejsze, szybsze, jednak krócej żyją. Natomiast plemniki żeńskie są większe, wolniejsze, ale żyją dłużej. Dlatego też wysnuto tezę, że współżycie w dniu owulacji sprzyja poczęciu chłopca (plemniki męskie mają większe szanse na dotarcie do komórki jajowej, bo są szybsze niż plemniki żeńskie), a współżycie po jajeczkowaniu lub przed owulacją sprzyja urodzeniu dziewczynki (silniejsze plemniki damskie  są w stanie dłużej przetrwać w niekorzystnych warunkach i połączyć się z komórką jajową).

Okazuje się jednak, że najnowsze badanie nie potwierdzają tych faktów. O ile zasada ma być spełniona w warunkach laboratoryjnych, o tyle w życiu bywa różnie. To dlatego doświadczenie wielu par wskazuje, że nawet współżyjąc w dzień owulacji (kiedy owulację można dokładnie oznaczyć w trakcie monitorowania cyklu), skutkować może poczęciem córki, a seks, który teoretycznie nie powinien prowadzić do poczęcia, powoduje, że na świat przychodzi chłopiec.

Naukowcy wyliczyli, że szanse na naturalne zaplanowane poczęcie syna lub córki ma się jak 106 do 100.

Sposoby na planowanie płci dziecka

 • dzień owulacji – opiera się na opisanej wyżej metodzie, której podstawą jest pogląd, że seks w odpowiednim momencie pozwala zaplanować płeć dziecka. Jeśli do zbliżenia dochodzi na kilka dni przed owulacją lub dzień po niej, istnieje większe prawdopodobieństwo poczęcia córki. Jeśli do współżycia dochodzi natomiast w dzień owulacji, istnieje większa szansa na poczęcie syna. Zwróćmy jednak uwagę, że metoda ta nie daje PEWNOŚCI. Można jedynie mówić o zwiększeniu SZANS.
 • dieta – na płeć dziecka wpływać ma również dieta. Jeśli chcemy mieć córkę, zaleca się jeść potrawy bogate w wapń i magnez: szczególnie nabiał, marchew, potrawy mączne, rośliny strączkowe, czekoladę i miód, unikając soli. Jeśli pragniemy chłopca, powinniśmy wybierać potrawy bogate w sód i potas: mięso, świeże i suszone owoce (zwłaszcza cytrusy), pomidory, ziemniaki, brokuły. Niewskazane będą słodycze, orzechy, przetwory mleczne, pełnoziarniste pieczywo.
 • pozycja – osoby, które pragną chłopcy powinny wybierać pozycje klasyczne. Tym, którzy marzy się dziewczynka zaleca się pozycje na boku. Nie brakuje jednak głosów, że metoda ta jest absurdalna i lepiej nie zawracać sobie nią głowy.
 • laboratoryjna – ostatnia z metod daje największe szanse na poczęcie dziecka określonej płci. Jest ona stosowana jednak w ściśle określonych sytuacjach, kiedy poczęcie dziecka określonej płci może skutkować przenoszeniem chorób genetycznych. Polega na odfiltrowaniu i selekcji plemników, w odniesieniu do ich wielkości i ciężaru. Następnym krokiem jest sztuczne zapłodnienie wybranymi plemnikami.

Badania, które mówią co innego..

Co interesujące jednak, mimo tak wielu lat pracy nad w 100% skutecznymi metodami planowania płci, naukowcy nadal nie są w stanie utrzymać jednej teorii dotyczącej zwiększania szans na poczęcie syna lub córki. Wiele wyników badań przeczy sobie nawzajem…Przykład?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. derkez derkez

  Nie można, a wszystkie te teorie to po prostu ściema

  • znaczek znaczek

   darkez oj bys sie zdziwil. poszukaj sobie artykulu na chcemybycrodzicami.pl o tym, że w USA płacisz 20 tys i masz 100% pewnosci co do wybranej plci. w polsce i chyba w calej europie jest to nielegalne

 2. Maja Maja

  Taaa…te metody…mam dzięki nim dwie córy :D

 3. Joasia12 Joasia12

  Hehe…jasne, jasne. Te metody to między bajki włożyć. Tam jest ich miejsce. Niestety życie nie jest takie proste, a na 100% to tylko umrzemy. Zresztą…dla mnie planowanie płci jest już trochę chore, bo zakłada, że jakaś tam, płeć jest lepsza, inna gorsza. Przecież nie wolno w ogóle tak myśleć. Najważniejsze jest by dziecko było zdrowe. Kocha się 5 synów i 5 córek!! Bo każde dziecko jest jedyne w swoim rodzaju.

 4. Krukoczarna Krukoczarna

  Zależy…a czy można zaplanować ciążę? Niektórzy mogą, inni nie ;) Niektórym się udaje co do dnia niemal, od razu się wstrzelą, u innych miesiące i lata nie dają oczekiwanego skutku. Podobnie z płcią. Albo się ma szczęście albo się nie ma.

 5. Milena Milena

  Absurdalne jest twierdzenie, że płeć dziecka da się zaprogramować, bo niestety nie jest to takie proste. Ja natomiast nie dziwię się, że ludzie próbują. Bo to przecież normalne, że każdy chce spełniać swoje marzenia, a co by nie mówić różnice miedzy płcią są i widać je już bardzo wcześnie.

 6. Asia Asia

  A czy to nie wszystko jedno jakiej płci jest maleństwo??? nie przesadzajmy!
  Gdy byłam w ciąży, wszyscy w koło mnie o to pytali, co będzie. działało mi to na nerwy, jakby tylko płeć się liczyła!!! chciałam tylko, by urodziło się zdrowe i bardzo się bałam, że coś pójdzie nie tak…
  Mam cudną córeczkę i jestem bardzo szczęśliwa. I kompletnie nie rozumiem takiego programowania wszystkiego i na każdym kroku!

  • ala ala

   przy pierwszym mi też było wszystko jedno ale jak ma się już dwie córki to chciało by się ichłopca

   • ewelina ewelina

    I tu się zgadzam. Ja mam trzech kochanych synków. Teraz jestem w 15 tygodniu ciąży i chciałabym żeby dziecko było zdrowe (czy to chłopczyk czy dziewczynka), ale moim cichym marzeniem aby tym razem urodziła się dziewczynka.