Czy można połknąć smoczek?

Teoretycznie wydaje się to niemożliwe, a jednak NBC News donosi o takim przypadku. Doktor Matt Warpinski w Botsford Hospital w Farmington Hills w Michigan podczas jednego z dyżurów otrzymał informację, że karetką wiozą do niego dziecko, u którego smoczek utknął w gardle. Podczas 10-letniej praktyki lekarz nigdy nie spotkał się z podobnym przypadkiem.

Po zbadaniu dziecka okazało się, że w jego przełyku utkwił smoczek. Początkowo lekarze myśleli, że maluch musiał połknąć jakiś fragment smoczka, jednak faktycznie oddychanie utrudniał niemal nienaruszony przedmiot.

3452988-dziecko-smoczek-niemowle-643-482Jak do tego doszło? Według matki dziecka, Adrienne Herrick, pięciomiesięczny synek podskakiwał na kolanach i w tym momencie smoczek miał mu wpaść do gardła. Gdy kobieta zorientowała się, że nie może go wyciągnąć z ust dziecka, szybko zadzwoniła po pogotowie.

Warpinski wraz z kolegami szybko doszli do wniosku, że smoczek musiał utkwić głębiej, kiedy dziecko próbowało złapać powietrze i w ten sposób wciągnęło go głęboko do gardła.

Dziecko po odwiezieniu do szpitala zostało zaintubowane. Następnie smoczek został usunięty chirurgicznie przez gardło. Podczas zabiegu zaczął się rozpadać, dlatego chirurdzy wyciągnęli go kawałek po kawałku. Maluch wpadł w śpiączkę. Pozostał w szpitalu przez dziewięć dni. Dzisiaj, dwa miesiące później po nieszczęśliwym wydarzeniu, jest zdrowym chłopcem i opisana historia nie wpłynęła na niego w żaden negatywny sposób.

Sprawę skomentował dr Gary Smith, rzecznik American Academy of Pediatrics twierdząc, że dzieci nie dławią się smoczkami, dzięki normom ustalonym przez  Consumer Product Safety Commission. Zanim wprowadzono te przepisy, historie podobne do tej opisanej wyżej, zdarzały się często. Niestety dzisiaj nadal dostępne są smoczki produkowane w krajach, w których przepisy nie obowiązują. Czy kobieta podała dziecku źle wykonany smoczek? To zostanie zbadane.

Dr Smith komentując sprawę, uspokaja. Według niego, bardziej należy się obawiać tego, co zdarza się nieporównywalnie częściej: zachłyśnięcie fragmentami zabawek, winogronami, czy dużymi kawałkami żywności.

Visit NBCNews.com for breaking news, world news, and

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy