Czy można kupić L4 przez Internet? Odpowiedź zaskakuje!

Inf. prasowa komentarzy: 0

Zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane zarówno w ramach konsultacji na NFZ, jak i w ramach konsultacji prywatnej. Dopuszczalne jest poza tym nie tylko ich wystawienie stacjonarne, ale i na odległość, w ramach e-konsultacji. Czy jednak prawdą jest, że L4 przez Internet można kupić, nie mając wskazań do jego otrzymania? Sprawdzamy!

Zwolnienie lekarskie online – czym jest i gdzie je otrzymać?

Dokumentem, który usprawiedliwia czasową nieobecność w pracy z przyczyn zdrowotnych lub opieki nad członkiem rodziny jest zwolnienie lekarskie. Aktualnie wystawiane jest wyłącznie elektronicznie, gdyż papierowe zwolnienia lekarskie przestały już obowiązywać. Zwolnienie uprawnia również do pobierania świadczeń chorobowych (wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek choroby) za czas nieobecności w pracy. Wystawić może je pacjentowi lekarz przyjmujący na NFZ lub prywatnie, w tym nie tylko ten udzielający konsultacji stacjonarnych, ale również ten, który umożliwia e-konsultacje.

Jeśli pacjent wybierze legalnie działającą placówkę medyczną, która rzetelnie podchodzi do e-konsultacji, jego zwolnienie online będzie w pełni prawne. Zwolnienie lekarskie online można obecnie otrzymać za pośrednictwem wielu portali medycznych, czego przykładem może być legalne L4 przez Internet na stronie l4online.pl. By je otrzymać, należy uzupełnić specjalnie przygotowany formularz medyczny, który zawiera wszystko, co potrzebne do zwolnienia lekarskiego. Znajdują się tam pytania o dane osobowe pacjenta, a także jego aktualny stan zdrowia i istotne dane jego historii medycznej.

Zwolnienie online – czy można je kupić?

W sieci krążą informacje, że opłacając usługę i podając dane do zwolnienia lekarskiego można automatycznie otrzymać L4, jednak nie jest to prawda, jeśli pacjent wybierze rzetelny podmiot medyczny. L4 przez Internet nie można kupić, podobnie jak nie kupuje się L4 stacjonarnie – takie działania nie są legalne. Dokonując płatności, pacjent nie opłaca wystawienia zwolnienia lekarskiego, tylko usługę prywatnej konsultacji z lekarzem, która może skończyć się wystawieniem L4, ale nie musi. To lekarz podejmuje decyzję o tym, czy wystawienie pacjentowi zwolnienia L4 jest zasadne i powinien tu kierować się przesłankami medycznymi.

Może zatem zdarzyć się, że pacjent opłaci konsultacje prywatne, uzupełni formularz medyczny, a lekarz będzie mieć wątpliwości co do udzielonych odpowiedzi. W tej sytuacji lekarz może poprosić pacjenta o doprecyzowanie pewnych informacji, czy też dosłanie potwierdzającej słowa pacjenta dokumentacji medycznej. Ma również prawo odmówić wystawienia zwolnienia L4, jeśli uzna, że pacjent się do niego nie kwalifikuje.

L4 przez Internet – jak je sprawdzić?

Zwolnienia lekarskie wystawiane za pośrednictwem Internetu nie różnią się od tych, które pacjentom wystawiane są stacjonarnie. Nie trzeba zatem martwić się, jak sprawdzić do kiedy zwolnienie lekarskie obowiązuje, czy też jakie zalecenia obejmuje. Wszystkie te informacje i wiele innych można bez trudu znaleźć w sieci, logując się, chociażby do swojego osobistego konta PUE ZUS, czy też profilu IKP. Portale te nie wymagają posiadania profilu zaufanego – do logowania można wykorzystać bankowość internetową.

Dzięki automatyzacji obiegu dokumentów nie tylko pacjent ma możliwość wglądu do zwolnień. Te automatycznie trafiają też do ZUS oraz wysyłane są do pracodawcy posiadającego konto PUE ZUS. Pracodawca otrzymuje jednak okrojoną wersję zwolnienia L4 swojego pracownika, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę ochronę danych osobowych.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.