Witamina D3 jest od dłuższego czasu bacznie obserwowana, badana, a jej działanie opisywane. Okazuje się, że ma wpływ nie tylko na stan kości, chroniąc przed krzywicą, ale nade wszystko wpływa na odporność. Jej niski poziom znacząco wpływa na ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym nowotworów. Stąd już powszechnie mówi się o potrzebie suplementacji. Dyskusja toczy się o dawki i czas przyjmowania witaminy D3. Na przykład rodzi się pytanie, czy warto suplementować witaminę D3 latem? I tu odpowiedź brzmi – to zależy.
Od czego to zależy?
Choć istnieją zalecane dawki witaminy D dla dzieci i dla dorosłych, to nie należy ich traktować sztywno. Do tematu należałoby podejść indywidualnie. Więcej o wskazanych dawkach w zależności od wieku dziecka, przeczytasz tutaj.
To, ile i jak długo należy suplementować witaminę D3 zależy od wielu czynników. Przede wszystkim:
- wieku i wagi dziecka,
- trybu życia,
- nasłonecznienia – lato może być różne, gorące i deszczowe,
- stanu zdrowia,
- a nawet karnacji.
Więcej witaminy D3 zazwyczaj będzie potrzebowała osoba starsza, o wyższej wadze, przebywająca więcej w domu. Zapotrzebowanie na witaminę D3 podnoszą także choroby, zwłaszcza przewlekłe. Stąd dawka powinna być ustalana dla każdej osoby z osobna.
Czy latem potrzebna jest suplementacja?
Nie można łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Jedno dziecko będzie większość dnia spędzać w domu, inne na dworze. Te, które będą biegać po podwórku mogą być posmarowane kremami z filtrami, co…uniemożliwia produkcję witaminy D3 przez skórę, inne mogą nie być smarowane w ogóle – w ich wypadku skóra powinna wytworzyć sobie odpowiednią ilość witaminy. Powinna, ale czasami tak się nie dzieje.
Jeśli dziecko choruje, w tym ma problemu z układem pokarmowym, nietolerancje, alergie – jego organizm może nie przyswoić wystarczającej ilości witaminy D3, także tej z suplementów diety. Dopiero analiza ewentualnych kłopotów zdrowotnych i usunięcie przyczyn problemów może rozwiązać problem z niedoborami. Niekiedy jednak nie mamy świadomości istnienia pewnych chorób i…wydaje się nam, że wszystko powinno być w porządku, a nie jest.
Zbadaj poziom witaminy D3
Najprościej po prostu zbadać poziom witaminy D3, by znać odpowiedź, czy dziecko ma jej odpowiednią ilość. Koszt około 60-80 złotych za badanie – metabolit 25OH – badanie do wykonania w każdym laboratorium. Wystarczy pobranie krwi, wynik otrzymamy tego samego dnia.
Czy warto wykonać takie badanie? Zdecydowanie tak.
Okazuje się, że można mocno być zaskoczonym. Przykładowo zbadaliśmy poziom witaminy D3, dwóch dziewczynek w wieku 11 i 9 lat – pod koniec lipca. Obie przebywają kilka godzin na zewnątrz, przy dobrej pogodzie (bez opadów) właściwie całe dnie. Bawią się aktywnie, jeżdżąc na rowerze, hulajnogach, na placach zabaw. Smarowane kremami z filtrami tylko na plaży, czy podczas dłuższej ekspozycji na promieniowanie UV. Na co dzień przy spacerach i zabawach – wcale. I co się okazało? Poziom badany po 2 tygodniach poza domem, na koloniach, gdzie każdego dnia po kilka godzin bawiły się na świeżym powietrzu, aktywny wypoczynek w górach, smarowanie kremami z filtrami sporadycznie – podczas całodniowych wycieczek w górach, których było 3 – był zaskakująco niski. Jaki otrzymały wynik?
Dzieci bez suplementacji latem, suplementacja od października do maja, badane w pod koniec lipca miały poziom witaminy D3 nieznacznie ponad „kreską” oznaczającą niedobór. Biorąc pod uwagę, że norma jest bardzo szeroka, to…oznaczony wynik okazał się bardzo niski.
Byłby z pewnością dużo niższy, gdyby badane dziewczynki preferowały komputer, zabawy w domu, nie byłyby tak aktywne i tak długo przebywały na zewnątrz. Zatem o niedobór witaminy D3 także latem – nietrudno.
Opalenizna skóry również niewiele mówi, czy dziecko otrzymało wystarczająco ilość witaminy D3.
Analizując bowiem temat dalej – młodsze dziecko, opalone z uwagi na inny typ karnacji i łapiące opaleniznę natychmiast – miało niższy poziom witaminy D3 niż starsza dziewczynka – z dużo jaśniejszą karnacją. Dlaczego? To zrozumiałe. Opalenizna jest reakcją obronną organizmu, pozwala na dłuższe przebywanie na słońcu. Jednak…jednocześnie osoba z ciemniejszą skórą potrzebuje więcej czasu na wytworzenie witaminy D3. Stąd dziewczynki, siostry, spędzające czas tak samo, na zorganizowanym wypoczynku, miały nieco inne poziomy witaminy D3. Jednak obie zastanawiająco niski jak na słoneczne lato.
Jaki płynie z tego wniosek?
Coraz częściej eksperci zalecają suplementację witaminą D3 przez cały rok, i to może mieć sens. Nawet latem organizm może mieć bowiem problem z wytworzeniem odpowiedniej ilości witaminy. A gdy dodatkowo smarujemy ciała kremami z filtrami to już w ogóle…
Na pewno, zwłaszcza przy problemach zdrowotnych, chorobach przewlekłych, warto zbadać poziom witaminy D3 we krwi i omówić wynik z lekarzem, a następnie dobrać odpowiedni poziom suplementacji. Normy są ogólne, indywidualnie zapotrzebowanie na witaminę może być wyższe. Czy tak będzie, warto to po prostu sprawdzić.
To ważne, bo niski poziom witaminy D3 może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych.
Komentarze