Czy kosmetyki dla dorosłych są bezpieczne dla dzieci?

Dzieci uwielbiają wcielać się w rolę dorosłych. Tacie podkradają narzędzia, a mamie kuchenne przybory, często sięgają po zabawkowe miseczki i pojemniki, naśladując gotującego rodzica i układają się na kanapie podobnie jak mama lub tata, „czytają” książkę.

Dziewczynki chcą używać kosmetyków mamy, malując usta, oczy, paznokcie. Chłopcy natomiast  próbują swoich sił w goleniu niewidzialnych wąsów i brody, by choć na chwilę stać się podobnym do taty.

Czy „dorosłe” kosmetyki mogą być stosowane przez dzieci i czy są bezpieczne?

Kosmetyk dla dziecka czy dla dorosłego?

Natural homemade facial masks .Kosmetyki dla dzieci muszą spełniać odpowiednie funkcje, których nie wypełniają kosmetyki dla dorosłych.

Pielęgnacja dziecka to przede wszystkim ochrona przed podrażnieniami i zadbanie o odpowiednie natłuszczenie skóry. W kosmetykach dla dzieci ogranicza się substancje drażniące, konserwanty i barwniki, aby nie podrażnić i tak wrażliwej skóry malucha.

Preparaty dla najmłodszych przede wszystkim muszą chronić przed niekorzystnym działaniem środowiska zewnętrznego, co niestety w przypadku kosmetyków dla dorosłych nie zawsze jest możliwe.

Krem do twarzy

Najczęstszym kosmetykiem podkradanym rodzicom jest krem do twarzy. Produkt ten zazwyczaj znajduje się w zasięgu ręki i bardzo często trafia do małych ciekawskich rączek.

Kremy zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn posiadają przede wszystkim wiele składników zapachowych i silnie działających (np. przeciwzmarszczkowych, nawilżających), które mogą bardzo podrażnić wrażliwą buzię dziecka.

Należy również być ostrożnym przy stosowaniu kremów dla dorosłych w celach doraźnych, by posmarować malucha, gdy nie mamy pod ręką preparatu na dzieci.

Skóra dorosłego jest gruba i potrzebuje wielu aktywnych składników, które wnikną w głąb naskórka. Zastosowanie tych samych składników w kremie dla dziecka, mającego bardzo cienką skórę, mogłoby się zakończyć nawet sporym podrażnieniem. Absolutnie zakazane jest stosowanie u dzieci kremów z retinolem, kwasami owocowymi, kwasem salicylowym, ponieważ nie tylko podrażnią one skórę dziecka, ale także mogą ją poparzyć.

Kosmetyki do kąpieli

Natomiast jeśli chodzi o używanie kosmetyków do kąpieli też należy zachować ostrożność, a najlepiej, by dziecko korzystało tylko ze swoich kosmetyków. Często żele czy płyny do kąpieli dla dorosłych zawierają całą masę sztucznych barwników, konserwantów i substancji zapachowych, które uszkadzają delikatną skórę dziecka. Zaś kosmetyki dla dzieci są specjalnie dobrane składem dla malucha i sprawdzone poprzez wykonanie szczegółowych testów i badań, tak aby skóra dziecka była bezpieczna. Nie zaleca się również stosowania szamponów dla dorosłych u dzieci, ponieważ mogą one nadmiernie przesuszać włosy i skórę głowy oraz szczypać w oczy.

Kosmetyki do makijażu

Maluchy nie powinny również stosować kosmetyków do makijażu, perfum oraz kosmetyków do golenia. Zawarte w tych produktach konserwanty, sztuczne barwniki, silne substancje zapachowe, alkohol mogą bardzo podrażnić skórę malucha i wywołać reakcje alergiczne. Dziewczynki nie powinny malować ust szminką, ponieważ kosmetyk ten może zawierać śladowe ilości ołowiu, sztuczne barwniki, konserwanty, które mogą szkodzić młodej skórze.

Pasty do zębów

Pasty do zębów stosowane u dzieci powinny być przeznaczone wyłącznie dla nich i odpowiednio dobrane do wieku. Te dla dorosłych zawierają fluor, który w zbyt dużym stężeniu może trwale przebarwić zęby malca.

Najlepiej już od początku zadbać, aby kosmetyki dla dorosłych nie były dostępne dla malucha i przestrzegać dzieci, że są to rzeczy tylko mamy i taty. Dobrze byłoby, gdyby maluch miał swoje kosmetyki w wyznaczonym miejscu, aby mógł sam na przykład smarować buzie kremem, gdy mama wykonuje sobie makijaż.

Dla małych dziewczynek można zakupić specjalne produkty do malowania oczu, ust czy paznokci (na przykład lakier na bazie wody), ale ważne by kosmetyki były przebadane dermatologicznie i przeznaczone dla dzieci. Jeśli natomiast chłopiec domaga się piany na brodzie w celu usunięcia zarostu, wystarczy piana z dziecięcego płynu do kąpania lub mydełka.

Skóra malucha potrzebuje szczególnej troski, a używanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków może nadmiernie wysuszyć skórę i uszkodzić warstwę lipidową naskórka. Kosmetyki dla dorosłych są bezpieczne dla nas, jednak dla dziecka mogą być groźne prowadząc do powstawania podrażnień, reakcji alergicznej a nawet reakcji toksycznych.  Mimo iż zabawa dorosłymi kosmetykami cieszy każde dziecko, zastanówmy się, czy warto aż tak narażać młody organizm.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Mama Mariki Mama Mariki

    k
    Oczywiście ze kosmetyków dla dorosłych nie powinno sie stosowac u dzieci,gdyż jak juz sama nazwa mówi sa one ”dla dorosłych” i zawieraja składniki które naprawde moga zaszkodzic naszym pociechą,zwłaszcza że skóra dzieci jest bardzo podatna na podrażnienia,stosując kosmetyki które nie sa przezaczone dla dzieci możemy im naprawde zrobić krzywde.A wiec drogie mamy gdy akurat skończy wam sie np.płyn do kąpieli dla Malucha uzyjcie zwykłego mydła zamiast swojego żelu pod prysznic, pozdrawiam

Polecane tematy