Czy każdej kobiecie przysługuje wizyta patronażowa położnej?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Przyjście na świat dziecka, zwłaszcza pierwszego może wiązać się z pewnym niepokojem i obawą o m.in. odpowiednią pielęgnację, karmienie piersią, spokojny sen, czy też przyrost masy ciała. Wizyty patronażowe położnej mają na celu pomoc świeżo upieczonej matce w pierwszych tygodniach życia jej dziecka. Na czym polegają i czy przysługują każdej kobiecie?

Wizyty patronażowe położnej – czym są?

Wizyty patronażowe położnej to dla wielu kobiet w połogu nieoceniona pomoc w procesie regeneracji po porodzie oraz nauka prawidłowej opieki nad niemowlakiem. Doświadczona położna ma na celu monitorowania stanu zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Zwiększa to poczucie bezpieczeństwa rodzicielki, co nie pozostaje bez wpływu na jej kondycję psychiczną. Profesjonalna pomoc położnej zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej i zjawiska znanego jako baby blues. Wizyty patronażowe położnej obejmują m.in.:

  • monitorowanie ogólnego stanu zdrowia noworodka m.in. przyrostu masy ciała, koloru skóry i podstawowych odruchów,
  • weryfikacja stopnia gojenia się krocza po porodzie lub rany powstałej po cesarskim cięciu, a także dynamiki obkurczania się mięśni macicy,
  • edukację dotycząca pielęgnacji noworodka, w tym jego kąpieli,
  • porady dotyczące prawidłowego odżywiania się matki karmiącej piersią,
  • pomoc w przypadku problemów z laktacją (w tym m.in. brakiem pokarmu, złym ułożeniem dziecka do piersi, nieprawidłowym ssaniem brodawki sutkowej.

W razie konieczności położna może skierować matkę na dodatkowe badania, w tym USG piersi, wymaz ze zmian znajdujących się na brodawce, czy biochemii krwi. Co więcej, badania mogą zostać zlecona również niemowlakowi i obejmują one także wizyty u specjalistów, w tym pediatry, neurologa, dermatologa, laryngologa i chirurga.

Wizyty patronażowe położnej – jak stanowi prawo?

Zgodnie z ustawą położna podstawowej opieki zdrowotnej (środowiskowa) przysługuje każdej kobiecie rodzącej i rozpoczyna się nie później niż w 48 godzin od opuszczenia przez matkę i nowo narodzone dziecko szpitala, w którym odbywał się poród. Z takiej wizyty można skorzystać dobrowolnie, nie jest ona obowiązkowa.

Położna środowiska ma obowiązek odbyć co najmniej 4 wizyty patronażowe do ukończenia przez niemowlę 2 miesiąca życia. NFZ pokrywa finansowo jedynie 6 takich wizyt. Odbywają się one w domu pacjentki.

Co więcej, wizyty edukacyjne przysługują również w okresie ciąży. I tym samym:

  • od 21 do 31 tygodnia ciąży – 1 wizyta w tygodniu (max. 10)
  • od 31 do porodu – 2 wizyty w tygodniu (max. 16)

Warto z nich skorzystać, ponieważ w ich trakcie omawia się tematykę porodu naturalnego, cesarskiego, spisuje plan porodu, metod łagodzenia bólu oraz namawia ciężarne do skorzystanie z fizjoterapii uroginekologicznej, co zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza, rozejścia się mięśni prostych brzucha, bólów pleców w ciąży itp.

Co więcej, położna sprawuje opiekę nad kobietą w każdym okresie jej życia, nie tylko w połogu, ale także w okresie menopauzy, problemów z endometriozą, czy też bolesnymi menstruacjami. O tym fakcie zdaje sobie sprawę niewiele kobiet.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*