Czy i jak dopajać dziecko?

Dopajanie dziecka to temat, który wśród rodziców wzbudza sporo kontrowersji. Niektórzy uważają, że niemowlęciu do pewnego wieku wystarczy jedynie mleko mamy lub modyfikowane, a z kolei inni twierdzą, że dla zachowania właściwej gospodarki wodnej maluszka należy mu od czasu do czasu podawać czystą wodę bądź herbatki ziołowe. Z pewnością wiadomo jednak, że niedobór płynów w organizmie pociechy może prowadzić do poważnych zaburzeń zagrażających zdrowiu oraz życiu malca. Czy i jak dopajać dziecko?

Czy i jak dopajać dziecko?

Dopajanie dziecka – od kiedy zacząć?

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzieci do 6. miesiąca życia powinny przyjmować tylko mleko mamy. Kobiecy pokarm w swoim składzie zawiera bowiem wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym białko, tłuszcz, sole mineralne, ciała odpornościowe i wodę, które w pełni zaspokajają wszelkie niemowlęce potrzeby.

Maluchów karmionych wyłącznie piersią nie trzeba więc dodatkowo dopajać jeszcze innymi płynami.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku pociech przyjmujących mleko modyfikowane. Jeśli zajdzie taka konieczność lub w domu jest suchsze powietrze, to można podać takiemu dziecku zwykłą wodę, najlepiej w przerwie pomiędzy kolejnymi posiłkami.

Specjaliści twierdzą, że niemowlęta w pierwszym półroczu powinny jednak dostawać nie więcej, niż 120- 150 ml wody na każdy kilogram masy ciała. 

Woda w diecie malucha

Zdecydowanie najlepszym napojem dla rozwijającego się niemowlęcia okaże się dobrej jakości woda pitna. Ważne, aby była ona niskosodowa, niegazowana i niskozmineralizowana. W składzie nie może też zawierać żadnych substancji konserwujących czy smakowych. Przez pierwszy rok życia malca do wody nie powinno się również dodawać miodu, glukozy bądź cukru. Bezwzględnie dzieciom nie wolno także podawać wód pochodzących z przydomowej studni lub kranu. Zazwyczaj zawierają one zbyt wysokie zawartości chloru i ołowiu, które mogłyby zagrozić zdrowiu pociechy. Taką wodę można jednak bez przeszkód przegotować i dopiero po wystygnięciu napoić nią maluszka.

Świetną alternatywę stanowią też wody butelkowane. Dla małych dzieci najwłaściwsze okażą się wody źródlane lub niskozmineralizowane.

Na rynku dostępne są również specjalne wody dedykowane właśnie niemowlętom. Koniecznie trzeba przy tym pamiętać, żeby po otwarciu wody butelkowanej przechowywać ją w lodówce lub innym ciemnym i chłodnym miejscu nie dłużej, niż przez dobę.

Dopajanie dziecka innymi płynami

Dzieciom, które ukończyły pierwszy rok życia można powoli wprowadzać inne płyny. Istotne, aby nie przesadzać z ich ilością, bowiem częste picie słodzonych napojów znacząco zwiększa ryzyko próchnicy. Dobrą opcję stanowią domowe kompoty oraz soki owocowe lub przecierowe.

Na początek najlepiej sprawdzą się te przygotowywane z gruszek, jabłek lub innych sezonowych owoców. Należy jednak pamiętać, że rocznemu dziecku nie powinno podawać się więcej, niż 120 ml soku dziennie.

Dwunastomiesięczny malec spokojnie może być już też dopajany herbatkami owocowymi bądź ziołowymi. Ważne, aby na tym etapie przyrządzane napary były jeszcze dosyć słabe i miały temperaturę pokojową. Najlepsze okażą się herbatki w torebkach przeznaczone dla niemowląt oraz małych dzieci. W ich składzie nie znajduje się cukier, a przed zapakowaniem wszystkie listki są dokładnie oczyszczane.

Dla rocznych pociech zalecane są głównie herbaty owocowe z suszu, np. z dzikiej róży lub maliny bądź pozbawiona kofeiny herbata rooiboos. Z kolei z ziół, warto postawić na napar rumiankowy albo herbatkę z melisy.

Czy i jak dopajać dziecko?

Dopajanie dziecka z pewnością okaże się koniecznością podczas gorącego lata lub przy wystąpieniu gorączki, biegunki czy wymiotów, kiedy maluch jest w większym stopniu narażony na odwodnienie. W przypadku niemowląt do szóstego miesiąca życia, warto jednak postawić na zwykłą wodę mineralną, która nie pociągnie za sobą negatywnych konsekwencji. Starszym dzieciom po ukończeniu pierwszego roku można już powoli wprowadzać inne napoje w tym herbatki owocowe lub soczki, ale najlepiej pozbawione szkodliwego dla nich cukru.

Bibliografia:
Horvath A., Szajewska H., Poradnik żywienia niemowląt, Medycyna Praktyczna 2014.Horvath A. i inni,
Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD, "Standardy medyczne/Pediatria", 1/2016.Zasady żywienia
zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci,
Standardy Medyczne/Pediatria. 2021

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*