Kiedyś życie było mniej skomplikowane. Hulajnoga zawsze znaczyła to samo. Był to prosty sprzęt, alternatywa dla rowerów. Wymagał zaangażowania jednej nogi do odpychania. Można było w ten sposób osiągać spore prędkości i sprawnie poruszać się po placu zabaw, czy jako starsze dziecko na dalszych odcinkach, na przykład po ścieżkach rowerowych. Dzisiaj mamy hulajnogi elektryczne, obecnie niezwykle popularne. Sprzęt, który ma wielu zwolenników i chyba równie sporo przeciwników. Czy hulajnoga elektryczna dla dziecka to dobry pomysł? A może jest niebezpieczna i dzieci nie powinny z niej korzystać?
Czy hulajnoga elektryczna dla dzieci to dobry pomysł?
To może od końca. Będzie teraz nie o tym, jaka hulajnoga jest najlepsza i z jakimi bajerami, ale o bezpieczeństwie. Czyli o tym, co powinno być najważniejsze.
Wypadek w Stargardzie. Dwoje trzynastolatków z dużą prędkością zderza się z autem zjeżdżającym z ronda.
Warszawa. Siedemnastolatka nie zauważa dziury w drodze i wpada w nią, koziołkuje wielokrotnie. Na miejscu pojawia się karetka.
Bydgoszcz. 53 letnia kobieta umiera po tym, jak została potrącona przez użytkownika hulajnogi elektrycznej.
Sytuacja z Warszawy. Użytkownik hulajnogi elektrycznej zderzył się z rowerzystą.
To tylko nieliczne sytuacje. Czego dowodzą? Że hulajnoga elektryczna jest szczególnie niebezpieczna? Tak. W pewnym sensie tak, bo pozwala osiągać bardzo duże prędkości. Zdarzeń z udziałem hulajnóg nie brakuje. Podobnie zresztą – równie częste są przykre zdarzenia z udziałem rowerów. Nie tylko rowerów elektrycznych, ale również tradycyjnych.
To dowodzi, że jako użytkownik drogi, chodnika, jeżdżący na sprzęcie typu rower czy hulajnoga musimy uważać. Jeśli użytkownikiem tym jest dziecko, trzeba uważać podwójnie. Bo dziecko może nie być na tyle odpowiedzialne, nie mieć wyobraźni i umiejętności przewidywania, decydować się na zachowania ryzykowne. I trzeba wiedzieć, komu, któremu dziecku można na tyle zaufać i kupić mu hulajnogę elektryczną.
Prawo
Prawo mówi, że kierujący hulajnogą elektryczną powinien poruszać się po pasie dla rowerów z maksymalną prędkością 20 km/h. Jeśli nie ma wyznaczonego pasa, powinien korzystać z jezdni, o ile dozwolona na niej prędkość jest nie większa niż 30 km/h (np. drogi osiedlowe). Jeśli na drodze można jeździć z prędkością większą niż 30 km/h, nie ma ścieżki dla rowerów, to osoba kierująca hulajnogą może poruszać się chodnikiem. Jednak kierujący powinien jeździć ostrożnie, ma obowiązek ustępować pieszemu. Prędkość na chodniku powinna wynosić około 6 km/h.
Ponadto podczas jazdy hulajnogą nie wolno korzystać z telefonu. Na kierownicy należy trzymać obie ręce. Nie można przewozić innych osób lub zwierząt (nawet w nosidle), a także ładunków (dozwolony jest plecak). Na przejściu dla pieszych trzeba zejść z hulajnogi. Nie wolno przejeżdżać po zebrze.
Nie wolno też parkować byle jak i byle gdzie. Kluczowe jest zachowanie bezpieczeństwa. Warto tu wspomnieć o głośnych apelach osób niewidomych, które zwracają uwagę, że porzucane hulajnogi na chodnikach to dla nich spory problem.
Niestety wielu użytkowników potrafi jeździć nawet 50 km/h, bez ochraniaczy i kasku. Łamiąc w ten sposób prawo i narażając zdrowie swoje i innych.
Odpowiedni sprzęt
Od 1 stycznia 2022 roku hulajnoga elektryczna musi spełniać pewne warunki techniczne. Konieczne jest wyposażenie w co najmniej jeden hamulec, przednie i tylne oświetlenie, kluczowe jest posiadanie sygnału dźwiękowego, stopki. Hulajnoga powinna mieć też informacje o producencie i być wyposażona w odblaski.. Może mieć maksymalnie 90 cm szerokości, 140 cm długości i 30 kg wagi.
Wiek
Warto wiedzieć, że hulajnogą elektryczną po drogach publicznych mogą poruszać się tylko dzieci mające 10 lat i więcej i posiadające kartę rowerową. Dzieci młodsze, poniżej 10 lat nie mogą się poruszać hulajnogą elektryczną po drogach publicznych, nawet pod opieką dorosłego. Pozostają im drogi w strefie zamieszkania pod opieką dorosłego.
Czy kupić?
Hulajnoga elektryczna, o ile dziecko jest odpowiedzialne i ma świadomość, jak jej używać może być świetnym środkiem transportu. Doskonale nadaje się do jazdy rekreacyjnej, ale również jako sposób dotarcia na przystanek autobusowy, czy bezpośrednio do szkoły.
Istnieje mnóstwo modeli hulajnóg elektrycznych, które możemy dopasować do wieku dziecka. Wśród nich dostępne są większe i mniejsze hulajnogi, w różnych kolorach, z różnym wyposażeniem. Gdy wybierzemy odpowiednią, należy zadbać także o kask, który skutecznie będzie chronił dziecko. Jednak kluczowa jest rozmowa z dzieckiem, uczulenie, by unikać brawury i poruszać się bezpiecznie.
Komentarze