Rzucawka w ciąży to stan zagrażający życiu i zdrowiu dziecka i matki, bardzo niebezpieczny, dlatego nie wolno go ignorować. Nazywany jest również zatruciem krwi, pojawia się w sytuacji, gdy niebezpiecznie wzrasta ciśnienie krwi i pojawia się białko w moczu.
Stan przedrzucawkowy – pomarańczowe światło
Stan przedrzucawkowy może prowadzić do bardzo groźnego symptomu, jakim jest rzucawka w ciąży. Zazwyczaj sygnałem ostrzegawczym jest opuchlizna nóg, rąk i stóp.
Stan przedrzucawkowy najczęściej występuje w drugiej połowie ciąży, na przykład w trzecim trymestrze. Bardzo ważne jest to, aby zwracać uwagę na te sygnały, które mogą na niego wskazywać.
Wcześnie wykryty stan przedrzucawkowy może być skontrolowany a badania w odpowiedni sposób pokierowane. Dzięki temu rzucawka w ciąży pozostanie groźnym widmem, a nie faktem.
Rzucawka w ciąży: przyczyny
Dotąd nie wiadomo, dlaczego dochodzi do rzucawki w ciąży. Przypuszcza się, że problemem może być:
- niedożywienie z wysoką zawartością tłuszczu w organizmie,
- słaby przepływ krwi do macicy.
Stan przedrzucawkowy i rzucawka w ciąży występuje zazwyczaj u:
- pierworódek,
- nastolatek w ciąży,
- u kobiet powyżej 40 roku życia,
- mających w rodzinę osobę, która przeżyła rzucawkę w ciąży,
- osób otyłych,
- będących w ciąży z dwójką lub większą liczbą dzieci,
- z historią cukrzycy, tocznia, reumatoidalnego zapalenia stawów.
Rzucawka w ciąży – uwaga na te objawy!
Jeśli jesteś w grupie ryzyka, masz problem z wysokim ciśnieniem krwi w ciąży (140/90 i wyższe), obserwujesz u siebie obrzęki, powinnaś szczególnie starannie współpracować z ginekologiem. Konieczne staje się monitorowanie wskazań ciśnienia krwi, nie tylko podczas cyklicznych badań w gabinecie, ale również w domu. Lekarze często zlecają prowadzenie dziennika wartości ciśnienia krwi.
Konieczne jest również monitorowanie moczu. Jeśli pojawi się białko w moczu, reakcja powinna być błyskawiczna. Podobno jeśli dostrzeżesz nagły przyrost masy w przeciągu kilku dni, na przykład o kilogram lub dwa kilogramy. Niepokoić powinny nas również: ból brzucha w górnej prawej części, silne bóle głowy, jak również niewyraźne widzenie.
Przez całą ciążę miałam wysokie cisnienie krwi około 150×90, na szczęscie nie doszło do żadnych powikłań, bałam się bardzo