Budowanie relacji z dzieckiem można rozpocząć jeszcze przed jego narodzinami. Na określonych etapach ciąży płód wykształca poszczególne umiejętności, umożliwiające mu prawidłowe rozpoznawanie bodźców po porodzie. Od kiedy dziecko w brzuchu odczuwa dotyk i w jaki sposób go interpretuje? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w treści niniejszego wpisu.
Jakie bodźce odczuwa dziecko?
W okresie prenatalnym dziecko wykształca umiejętności potrzebne do funkcjonowania po narodzinach. Zazwyczaj rodzice poszukujący informacji na ten temat dowiadują się o zmianach anatomicznych, które intensywnie zachodzą u dziecka w okresie ciąży. Warto
jednak wiedzieć, że płód rozwija się nie tylko pod względem fizycznym. Nabywa także umiejętności powiązane z interpretacją wszelkiego rodzaju bodźców.
Owe bodźce są pierwszymi aspektami, które dziecko może odczuwać. W przypadku rozpoznawania dotyku płód wykształca tę umiejętność około 8. tygodnia ciąży. W okresie prenatalnym płód zaczyna dotykać ścian macicy, pępowinę, a także własne ciało. W
przypadku ciąży bliźniaczej może też dotykać ciało innego płodu.
Dziecko może rozpoznawać za pośrednictwem skóry następujące bodźce dotykowe:
- temperatura,
- położenie własnego ciała,
- intensywność ruch matki,
- sposób oddychania matki,
- struktura płynu owodniowego.
Dotyk rodzica – jak dziecko odczuwa je w brzuchu?
Jak podkreślają badania, dotykanie brzucha przez rodziców jest silnym bodźcem dla płodu, który wywołuje określone reakcje ruchowe. Wiele wskazuje na to, że w okresie ciąży dotyk stanowi bodziec silniej rozwinięty niż słuch, a z tego powodu dziecko częściej reaguje na głaskanie czy nacisk na brzuch, niż na głos matki.
Ciekawostką jest, że dziecko jest w stanie reagować na dotyk brzucha w okresie od 21. do 26. tygodnia okresu płodowego. W tym czasie następuje bowiem rozwój zdolności sensorycznych. To z kolei umożliwia dziecku większą reakcję ruchową na bodźce dotykowe
pochodzące z zewnątrz.
Trudno jednoznacznie stwierdzić czy dziecko lubi głaskanie po brzuchu przez rodzica. W wyżej wspomnianym etapie rozwoju płód reaguje na dotyk poprzez zwiększenie aktywności motorycznej. Niektórzy badacze sugerują, że w ten sposób dziecko stara się
nawiązać próbę komunikacji z rodzicem. Można więc uznać, że odczuwany przez dziecka dotyk jest dla niego przyjemny, a z pewnością nie jest szkodliwy.
Jakie są przyjemne bodźce dla dziecka?
Dotyk jest jednym z istotniejszych bodźców dla dziecka w łonie matki. Nie oznacza to jednak, że może on ograniczać się wyłącznie do gładzenia czy delikatnego naciskania brzucha. Matka może też stymulować dziecko w okresie prenatalnym za pomocą innych, mniej oczywistych bodźców dotykowych. Dobrym pomysłem jest chociażby śmiech czy śpiew. Podczas tych aktywności używana jest przepona, której ruch jest rejestrowany przez dziecko.
Jakie jeszcze bodźce są przyjemne dla dziecka w brzuchu? Do najważniejszych należy zaliczyć:
- mówienie do dziecka i czytanie mu bajek – pod koniec ciąży dziecko jest w stanie rozpoznać głos rodzica. Czytanie mu bajek jest więc dobrym sposobem na budowanie zaufania jeszcze przed narodzinami.
- słuchanie relaksującej muzyki – przyjemne dźwięki pozwolą dziecku zainteresować się światem zewnętrznym, a jednocześnie zrelaksować tak samo jak mamie.
- spożywanie słodkich pokarmów – dziecko chętniej połyka płyn owodniowy, gdy jest on słodki. Choć ze słodyczami w ciąży nie należy przesadzać, nic nie staje na przeszkodzie, by raz na jakiś czas zjeść słodką przekąskę.
Których bodźców nie lubi dziecko w brzuchu?
W okresie ciąży dziecko nie lubi tego co jego matka. Maluch nie będzie więc czuł się dobrze w przypadku silnego nacisku na brzuch czy uderzenia w ciało matki. Powodem do niepokoju będzie też hałas, zbyt głośna muzyka, a także stres samej mamy. W czasie ciąży ważnym jest więc, by matka się nie denerwowała, a także dbała o siebie. Wówczas dziecko również będzie miało okazję prawidłowo się rozwijać.
Dzięki dokonaniom naukowców wiemy, że dzieci odczuwają dotyk jeszcze na etapie prenatalnym. Od 8. tygodnia maluch jest w stanie rejestrować pierwsze bodźce, zaś dotyk odczuwa około 21. tygodnia ciąży. Warto jest więc zadbać o to, by co jakiś czas głaskać się po brzuchu, a także mówić do malucha.
Komentarze