Czy da się zapobiegać odparzeniom u niemowlaka?

Więcej niż połowa dzieci do 15 miesiąca życia ma problemy z odparzeniami. Większość boryka się z nimi od czasu do czasu, tylko u nielicznych wydają się one wcale nie znikać.

Czy da się nim zapobiec? Co robić, by odparzenia pieluszkowe się nie pojawiały?

Dlaczego moje dziecko ma odparzoną pupę?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy da się zapobiegać odparzeniom pupy u niemowlaka, warto zrozumieć mechanizmy powstawania odparzeń u dziecka. Trzeba sobie uzmysłowić, że skóra w pierwszych miesiącach życia jest bardzo delikatna, a w obrębie przykrytej przez pieluszkę szczególnie narażona na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

adorable-20374_1280Powierzchnię skóry drażnią na przykład enzymy obecne w kupie, poza tym maluszek narażony jest na tarcie i przesuwanie się pieluszki z zawartością oraz skąpy dopływ powietrza. Jest coś jeszcze – drożdże, które świetnie się czują w wilgotnym i ciepłym środowisku, czyli dokładnie takim, jakie panuje w pieluszce.

Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków zmiany na skórze można dość prosto usunąć – czy to ogólnie dostępnymi kremami, czy też po wykupieniu leku na receptę. Jest coś jeszcze – da się również zmniejszyć ryzyko wystąpienia podrażnień.

Jak zapobiegać odparzeniom pieluszkowym?

Częstsze zmienianie pieluszki

Najlepszą strategią zapobiegającą powstawaniu odparzeń na skórze jest częste przewijanie dziecka, co pozwoli uniknąć problemu stykania się mokrej pieluszki ze skórą oraz reakcji enzymów oddziałujących na delikatną powierzchnię. Dlatego dobrze w przypadku maluchów szczególnie wrażliwych wyrobić sobie nawyk częstej zmiany pieluszki. Należy to robić wyjątkowo często w okresie ząbkowania, w trakcie biegunki, podczas infekcji – kiedy maluch jest bardziej narażony na odparzenia.

Po zmianie pieluszki dokładnie umyj ręce, by zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii na inne części ciała dziecka, na Ciebie czy pozostałych członków rodziny.

Pozwól skórze wyschnąć

Często przyczyną odparzeń jest zakładanie pieluszki na mokrą (np. po użyciu chusteczek nawilżanych) skórę. Zmiany mogą też powstać, jeśli paradoksalnie źle zaaplikowano krem na odparzenia. Zbyt duża jego ilość i niewystarczająco precyzyjna aplikacja (niepoczekanie aż preparat wchłonie) może narobić sporego zamieszania. Zamiast pomóc, zaszkodzi…

Kiedy to tylko możliwe, warto pozwolić maluszkowi,  by poleżał na przewijaku bez pieluszki – dobrze uprzednio zabezpieczając otoczenie przed ewentualnym wypłynięciem spod pupy moczu. Starsze dziecko, już raczkujące lub chodzące, dobrze, gdy ma okazję przebywania przez dłuższe okresy (kilkanaście minut) w ciągu dnia bez pieluszki. Wszystko po to, by skóra mogła odpocząć…

Luźniejsze zapinanie pieluszki

Jeśli chcemy uniknąć odparzeń na skórze, warto zwrócić uwagę na sposób zapinania pieluszki. Czasami zbyt ciasne owijanie nią pupy dziecka może sprzyjać ocieraniu się pieluszki i wystąpieniu podrażnień. Podobny efekt może przynieść zakładanie zbyt dużej lub zbyt małej pieluszki.

Warto również poeksperymentować z wyborem pieluszek. Bywa, że to one są odpowiedzialne za powstawanie podrażnień na skórze. Oprócz pieluszek jednorazowych, są dostępne również pieluszki wielorazowe. Czasami warto je wypróbować…

Unikaj drażniących kosmetyków

Często wystarczy odstawić chusteczki nawilżane, niektóre kosmetyki do mycia, kremy, czy balsamy, które mogą podrażniać delikatną skórę dziecka. U niemowlaków mniej znaczy więcej – dlatego zbędne zabiegi pielęgnacyjne mogą działać szczególnie niekorzystnie.

Dobrze zainwestować w pielęgnacje poprzez wybór być może bardziej czasochłonnych i mniej wygodnych rozwiązań, ale godnych uwagi – w miejscu chusteczek nawilżanych sprawdzi się zwilżona w wodzie chusteczka higieniczna lub skorzystanie z prysznica po zrobieniu kupki. W codziennej pielęgnacji należy wybierać bezalkoholowe i bezzapachowe kosmetyki. Na pewno nie należy przesadzać z ich ilością. Poza tym unikamy używania mydła – sięgamy po nie tylko wtedy, jeśli jest naprawdę koniecznie i zawsze po takie, które jest dedykowane niemowlakowi.

Nie pocieraj skóry

Po kąpieli należy delikatnie osuszać skórę dziecka. W żadnym wypadku nie należy pocierać ją ręcznikiem, bo w ten sposób zwiększamy ryzyko powstania mikrouszkodzeń. Poza tym warto dbać o higienę i przynajmniej raz w tygodniu zmieniać ręcznik maluszka, by uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Marta Marta

    ze wszystkim się zgadzam, super rady

  2. Kinga Kinga

    Przede wszystkim dużo iczesto wietrzyć pupe
    i nie kupować byle jakich pieluch