Ostatnie tygodnie ciąży są trudne dla przyszłej mamy i jej otoczenia. Kobieta może czuć się rozdrażniona, zmęczona i zniechęcona, a poza tym ma prawo odczuwać silną potrzebę zakończenia ciąży i ujrzenia dziecka. Sytuacji nie poprawiają komentarze najbliższych, liczne telefony i dyskomfort fizyczny typowy dla zaawansowanej ciąży. Każda, która to przeżywała doskonale to rozumie.
Każdy dodatkowy dzień po terminie może być udręką, dlatego oczekiwanie na poród po terminie bywa prawdziwą katorgą. Przyszła mama może dążyć do szybszego rozwiązania – domowymi sposobami oraz wpływając na lekarza, by poród wywołać. Uczciwie warto dodać, że mając nawet na uwadze te wszystkie uczucia na finale ciąży, lepszym rozwiązaniem dla mamy i dziecka jest sytuacja, kiedy poród nastąpi samoistnie. Jeśli zatem lekarz zaleca czekać, warto uzbroić się w cierpliwość. Jednak jeśli psychicznie czujesz, że nie dasz rady, porozmawiaj o tym otwarcie z bliską osobą i z ginekologiem.
Poród po terminie – wcale nie taki rzadki
Czy poród po terminie jest częsty?
Jedno na pięcioro dzieci rodzi się w 41 tygodniu ciąży lub później. Jeżeli ciąża trwa dłużej niż 42 tygodnie, możemy mówić o ciąży przenoszonej. Około 5 do 10% kobiet nosi dziecko do 42 tygodnia ciąża. Niestety wielu lekarzy, często na wszelki wypadek, decyduje się szybciej przerwać ciążę i sztucznie indukują poród. Obawiają się, by dziecko nie przebywało zbyt długo w brzuchu mamy, ponieważ istnieją dane, które wskazują, że niektóre maluchy niespodziewanie umierają, gdy ciąża trwa dłużej niż 42 tygodnie. Ryzyko zagrożenia płodu i poród martwego płodu wzrasta gwałtownie po 42 tygodniach, szczególnie dla kobiet spodziewających się ich pierwsze dziecka.
Większość szpitali i lekarzy oferuje kobiecie poród indukowany, gdy jest ona w 41 tygodniu ciąży – 7 lub 10 dni po terminie. Kobieta, jeśli nie jest pewna, co myśli o tej propozycji, zawsze może poprosić o czas do decyzji. Zazwyczaj 1-2 dni nie zrobią dużej różnicy, a to wystarczający okres, by przeanalizować zalety i minusy tego rozwiązania i przygotować ewentualne pytania mogące rozwiać wątpliwości w trakcie rozmowy ze specjalistą. Poród po terminie może rodzić dodatkowe pytania – warto sobie dać czas na odpowiedzi.
Jak aktywnie spędzić ostatnie dni przed porodem?
Poród po terminie Cię przeraża? Zamiast czekać i myśleć, zacznij działać, dbając o odpowiednią kondycję przed porodem – przeczytaj, jak przygotować się do porodu.
Jest sporo do zrobienia przed porodem:
- przygotuj smaczne dania, które zamrożone poratują Was w pierwszych dniach po porodzie,
- wyjdź z partnerem i spędźcie czas tylko we dwoje – później będzie to trudniejsze,
- postaraj się wyjść z domu – wymyśl zadanie na każdy dzień, by nie siedzieć i nie czekać na poród,
- jeśli nie możesz spać w nocy, wykorzystaj dzień na odpoczynek, regenerację, czytanie książek i zaległości filmowe.
Przeczytaj – co możesz zrobić dla siebie w ciąży! To nie czas na nudę.
Nie polecam indukcji. Drugi raz bym się już nie zdecydowała…Kochane, wiem, że to trudne, ale czekajcie na poród naturalny. Powodzenia