Czy chrapanie w ciąży jest groźne?

Chrapanie w ciąży może pojawić się już w pierwszym trymestrze nawet u kobiet, które wcześniej nie chrapały. Jest uciążliwe nie tylko dla przyszłej mamy, ale także dla pozostałych domowników. Niektóre kobiety próbują różnych sposobów, by zawalczyć z „głośnym snem”, inne bagatelizują dolegliwość.

Ale czy chrapanie w ciąży jest czymś zupełnie normalnym? Czy jest bezpieczne? Nie ma wpływu na zdrowie mamy i dziecka? I jak sobie z nim radzić?

Dlaczego kobieta w ciąży chrapie?

chrapanie w ciazyStatystycznie 30 % kobiet w ciąży zaczyna chrapać.

Przyczyn chrapania w ciąży może być bardzo wiele. Najczęstszymi  są procesy, jakie zachodzą w organizmie kobiety podczas ciąży, zwłaszcza w ostatnim trymestrze,  gdy brzuszek jest już duży i może utrudniać oddychanie. Dochodzi wówczas do: zwężenie dróg oddechowych, ucisku na przeponę , zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej, zatrzymywania wody w organizmie.

Chrapanie w ciąży mogą powodować również zmiany hormonalne a także przeziębienia. Jeśli przyczyn upatruje się w związku z powiększeniem masy ciała oraz dużym brzuchem, chrapanie powinno ustąpić po porodzie.

Czy chrapanie w ciąży zagraża zdrowiu?

Chrapanie niestety nie zawsze jest bezpieczne. Może być związane z nadciśnieniem tętniczym i stanem przedrzucawkowym, który występuje tylko w ciąży i w połogu. Przeczytaj więcej na ten temat.

Stan przedrzucawkowy pojawia się przy ciśnieniu powyżej 140/90 mm Hg, towarzyszą mu: wymioty, bóle głowy i nadbrzusza, senność, białkomocz. Nadciśnienie w ciąży dodatkowo przyczynia się do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka (ok 10 % częściej niż kobiety niechrapiące).

Chrapanie może przyczynić się do powstania obrzęków i bezdechów sennych. Dla przyszłej mamy jest to szczególnie niebezpieczne. Podczas bezdechów krew pozostaje niedotleniona, co może odbić się negatywnie na dziecku.

Badania przeprowadzone w University of Michigan’s Sleep Disorders Centre dowodzą, że chrapanie pojawiające się dopiero w ciąży niezależnie od innych czynników, ma związek z otyłością, nadciśnieniem i stanem przedrzucawkowym. Te same badania potwierdzają również, że kobiety, które zaczęły chrapać dopiero w ciąży miały większy przyrost masy, częściej chorowały na nadciśnienie i stan przedrzucawkowy niż kobiety, które zaczęły chrapać długo przed ciążą.

Dlatego jeśli dokucza ciężarnej chrapanie, trzeba poinformować o tym lekarza prowadzącego ciążę , który zleci odpowiednie badania.

Jak sobie radzić z chrapaniem podczas ciąży?

Podstawową i najskuteczniejszą metodą pozbycia się chrapania podczas ciąży  jest odpowiednie oddychanie. Chodzi o to, by oddechy były głębokie i powolne w celu prawidłowego dotlenienia organizmu. Dlatego w ciąży poleca się ćwiczenia oddychające, jeśli nie potrafimy wykonać ich samodzielnie, można skorzystać ze wsparcia profesjonalistów na zajęciach pilatesu lub jogi.

Przed snem warto zadbać o prawidłową temperaturę w sypialni, by nie było zbyt ciepło, a powietrze  było wilgotne.  Wskazane są również inhalacje z soli fizjologicznej lub na bazie wody morskiej, by dodatkowo nawilżyć śluzówkę nosa. Czasem pomaga też zmiana poduszki na nową (niezależnie od tego czy jest duża lub mała), lub krople do nosa, które może zlecić lekarz.

Nie należy również zapominać o częstym kontrolowaniu ciśnienia tętniczego krwi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.