Czy centra rozrywki są bezpieczne? Wypadki, zagrożenia

Centra rozrywki są obecnie jedną z najczęściej wybieranych atrakcji rodzinnych. Liczne karuzele, imponujące roller coastery, a także szybkie kolejki górskie wzbudzają u najmłodszych niemałą ekscytację oraz zachęcają do ekstremalnej zabawy. Większość rodziców zastanawia się jednak, czy takie lunaparki są w pełni bezpieczne dla ich pociech. Jakie wypadki mogą przydarzyć się dzieciom w centrach rozrywki i czy rzeczywiście, warto je tam zabierać?

Czy centra rozrywki są bezpieczne?

Parki rozrywki a bezpieczeństwo dzieci

Raz na jakiś czas w mediach można usłyszeć o poważnym incydencie, do którego doszło w parku rozrywki. Zdarzają się zarówno niegroźne sytuacje niezagrażające zdrowiu przebywających tam osób, jak i cięższe wypadki, nawet ze skutkiem śmiertelnym.

Niektórzy rodzice, mimo próśb i błagań swoich podopiecznych boją się ich zabrać do takiego miejsca. Czy rzeczywiście wesołe miasteczka oraz lunaparki są, aż tak niebezpieczną rozrywką dla dzieci?

Według oficjalnego międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego stacjonarne parki rozrywki (IAAPA), statystycznie wypadki zagrażające zdrowiu osób korzystających z atrakcji przydarzają się raz na szesnaście milionów wizyt. Prawdopodobieństwo, że stanie się coś złego jest więc tutaj o wiele mniejsze, niż chociażby przy ryzyku porażenia piorunem w trakcie burzy (1 przypadek na 775 tysięcy). Warto zauważyć, że centra rozrywki muszą być codziennie sprawdzane przez wyspecjalizowanych techników, którzy są odpowiedzialni za weryfikację stanu wszystkich elementów dostępnych na terenie danego obiektu. Wszelkie nieprawidłowości są od razu naprawiane, a w razie poważniejszych usterek, atrakcja zostaje tymczasowo zamknięta. Takie rozwiązanie sprawia, że ryzyko wystąpienia groźnego incydentu ze względów technicznych jest minimalne, a bezpieczeństwo osób bawiących się tam, tak naprawdę zależy głównie od nich samych.

Wypadki i zagrożenia w lunaparku

Dbanie o bezpieczeństwo gości ze strony personelu centrów rozrywki nie oznacza, że wypadki się nie zdarzają. Przykre incydenty najczęściej dotyczą jednak nagłego pojawienia się choroby lokomocyjnej. Niektórzy – zarówno dorośli, jak i dzieci mają bardzo wrażliwe żołądki, przez co przejażdżka kolejką lub karuzelą może u nich wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Część sensacji ze strony układu pokarmowego spowodowanych jest również spożyciem tłustych fastfoodów. Wystarczy więc ograniczyć jedzenie hamburgerów, frytek i słodyczy, a po posiłku odczekać co najmniej 40 minut, zanim skorzysta się z kolejnej atrakcji.

Trzeba też pamiętać, że na zabawę w centrum rozrywki powinny decydować się wyłącznie osoby w pełni zdrowe. Choroby serca, złamania, problemy z kręgosłupem czy ciąża stanowią poważne przeciwwskazanie do eksploatowania kolejek i karuzeli. Sporym zagrożeniem okaże się także nadmierne używanie smartfonów bądź aparatów. Nagrywanie filmików lub robienie zdjęć, zwłaszcza na zawiłych oraz ekstremalnych atrakcjach może skończyć się nie tylko wypadnięciem i zniszczeniem urządzenia, ale także uderzeniem osoby znajdującej się w sąsiednim wagoniku.

W Polsce zdarzyło się, że dziecko poparzyło się w centrum rozrywki na urodzinach z eksperymentami. Wypadek był na tyle poważny, że kilkulatka trafiła do szpitala. Był też przypadek odpięcia dziecka i upadku ze ścianki wspinaczkowej.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Aby znacząco zmniejszyć ryzyko nieszczęśliwego wypadku w centrum rozrywki to należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i zapoznać się z regulaminem danej atrakcji. Warto uzmysłowić dzieciom jak powinny się zachowywać, przypomnieć im o konieczność zapinania pasów lub innych zabezpieczeń oraz przestrzegać limitu wzrostu pasażerów.

Istotne okaże się również pilnowanie granic terenu wyznaczonego przy kolejkach czy karuzelach. Trzeba też pamiętać, żeby przed przejażdżką pozostawić ostre i zbędne przedmioty u najbliższych lub w specjalnie przeznaczonych depozytach, co dodatkowo wpłynie na własne bezpieczeństwo oraz pozostałych gości.

Wypadki zdarzają się zawsze i wszędzie. Personal danego centrum rozrywki ma obowiązek dołożyć wszelkich starań, aby przebywający na jego terenie goście czuli się w pełni bezpiecznie. Rodzice nie muszą więc obawiać się, że ich pociechom akurat w takim miejscu grozi większe niebezpieczeństwo. Koniecznie trzeba jednak porozmawiać z dziećmi na temat przestrzegania podstawowych zasad na atrakcjach, dzięki czemu będą mogły cieszyć się odpowiedzialną jazdą, a przy tym dobrze się bawić. 

Bibliografia:
Górska-Warsewicz H., Kulykovets O., Tchorek Z., Tematyczne parki rozrywki w Europie i w Polsce w percepcji turystów, „Ekonomiczne problemy turystyki” 2 (34) 2016, str. 285-295.Kruczek, Z., Parki tematyczne jako flagowe atrakcje turystyczne. Rozwój i globalizacja. „Turystyka Kulturowa” (3) 2012.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*