Czy arbuz jest zdrowy? Arbuz to nie sama woda

Czas na arbuz! Warto go jeść, bo to smaczny i delikatny owoc, idealny dla dużych i małych. Doskonale orzeźwia w gorące dni. Przynosi upragnioną słodycz…i wydawać by się mogło, że to wszystko, ale nie. Okazuje się, że owoc ten kryje coś więcej. Właściwości, które dają kolejne argumenty za tym, by go jeść. Czy arbuz jest zdrowy? Dlaczego warto, żeby często gościł na naszych stołach?

czy arbuz jest zdrowy

Arbuz to sama woda? A może jednak nie?

Niektórzy twierdzą, że arbuz nie jest wartościowym owocem, bo składa się większości z wody. Aż w 92% zbudowany jest z wody. Dzięki temu jest niskokaloryczny. Z drugiej strony pozwala zapewnić odpowiedni stopień nawilżenia i chroni przed zgubnym w skutkach odwodnieniem.

Zawiera tylko 46 kalorii na szklankę (na 154 gramów). To jeden z najmniej kalorycznych owoców.

Arbuz poza wodą zawiera też inne cenne składniki. Przede wszystkim dostarcza cennych witamin. I dlatego jest zdrowy!

Czy arbuz jest zdrowy?

Jedna filiżanka arbuza dostarcza:

  • 21% dziennego zapotrzebowania na witaminę C
  • 18% dziennego zapotrzebowania na witaminę A
  • 5% zapotrzebowania na potas
  • 4% zapotrzebowania na magnez
  • 3% zapotrzebowania na witaminy z grupy B.

Arbuz to również cenne karotenoidy (beta-karoten i lipoken), które, jak, wykazują badania, mogą działać antynowotworowo, a także obniżać poziom ciśnienia i wspierać pracę serca. Dostarcza też aminokwasy (cyrulinę), a także witamina E o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Dodatkowo zawiera witaminy A, C i E, które wspierają piękny wygląd skóry i włosów. Sprzyjają produkcji kolagenu, pomagają w odpowiednim nawilżeniu i systematycznym naprawianiu uszkodzeń skóry oraz wzmacniają fryzurę.

Jedzenie arbuza może wspomagać obniżenie stresu antyoksydacyjnego, poprzez zmniejszenie stanów zapalnych, które są czynnikiem zapalnym wielu chorób przewlekłych. Niektórzy badacze wskazują, że dostarczanie wielu przeciwutleniaczy może zapobiec rozwojowi astmy.

Dodatkowo, o czym warto wspomnieć to fakt, że arbuz wspiera pracę mózgu.

Arbuz to nie tylko woda. To owoc bardzo zdrowy i warto go wprowadzić do codziennego menu…w sezonie na arbuzy.

Arbuz to także sytość

Arbuz świetnie nasyca. To dlatego, że zawiera mnóstwo wody, ale także błonnika. W ten sposób można szybko się nasycić. Jednocześnie niewielka ilość kalorii zawartych w arbuzie korzystnie wpływa na sylwetkę. Pozwala zadbać o jej wygląd, z jednoczesnym zapewnieniem sobie smacznej przekąski.

Badania z 2019 przyniosły ciekawy wniosek, że jedzenie arbuza może wspomagać walkę z nadmiernymi kilogramami.

Dodatkowo jedzenie arbuza usprawnia trawienie, chroniąc przed zaparciami. Inny efekt? Działanie moczopędne.

Lubisz arbuzy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy