Czy 13 lat to jeszcze dziecko? A może już młodzież?

Trzynastolatek, trzynastolatka to według prawa osoba nieletnia. Wraz z ukończeniem trzynastu lat nabiera jednak pewnych czynności prawnych. Może na przykład być właścicielem konta bankowego. Czy trzynastolatek to już młodzież? Okazuje się, że wiek ten może nastręczać pewnych trudności.

Czy 13 lat to jeszcze dziecko?

Czy trzynastolatka to młodzież?

Przyjmuje się różne granice wiekowe. Czasami jako młodzież określa się osoby między 11 a 19 rokiem życia. Innym razem młodzież to dopiero osoby po 15 roku życia.

Być może dylematy z tym związane i rozróżnienie etapów mają związek z fazami dojrzewania? Za wczesny etap przyjmuje się okres od 11 do 15 lat. Późniejszy etap dojrzewania obejmuje wiek od 16 do 19-20 lat. Mając to na uwadze, niektóre źródła jako pełnoprawną młodzież określają dopiero osoby po 15 roku życia.

Czy trzynastolatek to nastolatek?

Pytanie może nieco dziwne, ale jednak gdy się temu bliżej przyjrzeć to zasadne. Trzynastolatek, jak sama nazwa wskazuje, to nastolatek określany tym mianem od dwóch lat (nastolatkiem staje się już osoba mająca jedenaście lat). Przynajmniej tak jest w Polsce.

W krajach, w których operuje się angielskim – nastolatkiem zostają dopiero dzieci w wieku 13 lat. Natomiast dzieci między 9 a 12 rokiem życia określa się terminem „tweens”. Jest to tak zwany wiek pośredni, między dzieciństwem a dorastaniem.

Co się właściwie zmienia, gdy dziecko kończy trzynaście lat?

Gdy dziecko kończy 13 lat na nabywa nowe prawa i obowiązki. W polskim prawie zaczyna też w pewnym stopniu odpowiadać za swoje czyny. Do skończenia 13 lat pełna odpowiedzialność prawna spoczywa na rodzicach. Gdy dziecko ma 13 lat nabywa pewną odpowiedzialność do czynności prawnych.

Może zawierać umowy w drobnych, bieżących sprawach dnia codziennego. Od 13 roku życia może być właścicielem konta bankowego. Jego założenie jednak odbywa się po uprzednim wyrażeniu zgody przez rodzica.

Dziecko dojrzewa

Czas, kiedy dziecko wkracza w 14 rok życia, stanowi też ogromną zmianę dla rodziców. Wielu psychologów twierdzi, że wychowanie, do jakiego byliśmy przyzwyczajeni właśnie się kończy, bo zmienia formę. Rodzic już nie jest autorytetem w 100%. Jego opinie są podważane i weryfikowane.

Dziecko rozwija bowiem krytyczne myślenie. Z wielką mocą kształtuje się jego światopogląd. To, że rola rodzica się zmienia, nie oznacza, że nie ma ona znaczenia. Po prostu rodzice powinny nieco zmienić swoje podejście do dziecka. Mama i tata powinni wykazać się zrozumieniem, empatią, dać szansę dziecku na autonomię, podejmowanie własnych decyzji. Być obok, stać się przewodnikiem. Zamiast osoby, która zawsze i wszędzie decyduje – być głosem doradcy.

Przestać reagować automatycznie. Wykazać się zrozumieniem. Pokazać bezwarunkową miłość. Właśnie teraz w okresie gwałtownych zmian dziecko jej jeszcze bardziej potrzebuje.

Czy w wieku 13 lat jest się jeszcze dzieckiem?

Są dzieci trzynastoletnie, które czują się dziećmi. I tak się określają. Nie wstydzą się tego słowa. Są też takie, które określone jako „dziecko” obrażą się. Uważają bowiem, że dziećmi już dawno nie są.

To, co można powiedzieć na pewno to podkreślić fakt, że trzynastolatek to nastolatek, osoba określana jako młodzież. Osoba w tym wieku znajduje się w okresie dojrzewania, kiedy zmienia się jej ciało, ale także umysł.

Młoda osoba dorasta do samodzielności, w symboliczny sposób odgradza się od rodziców i szuka własnej
drogi. To czas negowania, zaprzeczania, poddawania w wątpliwość. Czas trudny również dla rodzica.

Musi on bowiem zrozumieć, że wszystko, co aktualnie się dzieje jest potrzebne, żeby dziecko mogło psychicznie nieco oddalić się od rodzica, zdobywając się na samodzielność.

Proces ten, jeśli przebiegnie prawidłowo pozwoli w dorosłym życiu dziecku zbudować na nowo relacje z rodzicem – gdzie dwie strony są dla siebie wsparciem. Obie mogą się radzić i szukać u siebie wskazówek, będąc dla siebie kimś ważnym. Kimś, kogo odwiedza się nie z poczucia winy czy odpowiedzialności, ale dlatego, że buduje się z nim bliskie, wartościowe relacje. Żeby było to możliwe, młoda osoba musi
przejść okres buntu, w trakcie którego zbuduje niezależność i w trakcie którego będzie wiedzieć, że rodzic wspiera i jest po jego stronie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*