Czwarty tydzień życia dziecka

Czwarty tydzień życia dziecka to ostatni moment, kiedy malec nazywany jest noworodkiem. Rozwijający się brzdąc staje się coraz silniejszy, bardziej ruchliwy i ciekawski świata. Zaczyna nabywać nowe umiejętności oraz uczy się poznawać otoczenie wszystkimi zmysłami. Dodatkowo maluszek efektywnie rozpoznaje już twarze i jest w stanie rejestrować ruch. Stopniowe dojrzewanie układu pokarmowego dziecka doprowadza również do częstszego ulewania pokarmu. Co potrafi i w jaki sposób rozwija się czterotygodniowy noworodek?

Czwarty tydzień życia dziecka

Rozwój fizyczny czterotygodniowego dziecka

Nasza pociecha wchodząc w czwarty tydzień życia przestaje przypominać noworodka z chwili porodu. Ma zdecydowanie gładszą skórę, kształtniejszą główkę, a wszelkie obrzęki i zaczerwieniania w pełni już ustąpiły. Zakończył się też okres żółtaczki fizjologicznej, a dziecku przybyło ok. 700 gramów i 2 cm wzrostu. U niektórych czterotygodniowych maluszków można zauważyć pierwsze objawy rozwijającego się Łojotowego Zapalenia Skóry (ŁZS). Wykwity skórne zlokalizowane w obrębie owłosionej skóry głowy dziecka nazywane są ciemienuchą. Na tym etapie życia noworodek powinien powoli zacząć już funkcjonować w określonym rytmie dobowym. Dzięki regularnym porom karmienia, czuwania i drzemek rodzicom jest coraz łatwiej planować kolejny dzień. 

Ewolucja zmysłów noworodka w czwartym tygodniu życia

4. tydzień życia dziecka to przede wszystkim intensywny czas rozwoju jego zmysłów. Wprawdzie noworodek nadal przesypia większą część dnia to jednak przerwy pomiędzy poszczególnymi drzemkami stają się nieco dłuższe. Maluch zaczyna również coraz lepiej widzieć.

Potrafi rozpoznać twarze najbliższych oraz skupić wzrok na przedmiotach trzymanych w odległości mniej więcej do 30 cm od jego
twarzy. Ponadto efektywnie ewoluuje też jego słuch. Hałasy wywołują u niego odruchy bezwarunkowe, a ostre dźwięki powodują płacz lub dreszcze. Aktywnie u maluszka rozwija się także zmysł dotyku.

Pociecha częściej otwiera piąstki, automatycznie chwyta przedmioty, a nawet potrafi samodzielnie utrzymać zabawkę w rączce. Chętnie wkłada też przedmioty i rączki do buzi, co skutecznie usprawnia jej koordynację ruchową. Niektóre dzieci w tym czasie zaczynają także powoli podnosić główkę do góry.

Więź emocjonalna matki z czterotygodniowym dzieckiem

Czterotygodniowy noworodek nadal nie ma jeszcze świadomości, że jest odrębną istotą. Uznaje więc swoją mamę i siebie za jedność. Aby poczuć się dobrze potrzebuje częstego oraz bliskiego kontaktu z rodzicielką. Musi czuć jej dotyk, ciepło czy bicie serca. Ożywia się, kiedy jest z mamą i okazuje radość z jej obecności. Jednocześnie potrafi manifestować głośnym płaczem samotność, jeśli najbliższej dla niego osoby nie ma obok. Rodzice w tym okresie mogą również zauważyć pierwszy uśmiech podopiecznego.

Według lekarzy 4. tydzień życia dziecka to doskonały czas na pogłębienie więzi emocjonalnej z malcem. Oprócz codziennego przytulania, warto też wtedy zacząć śpiewać swojemu dziecku, pokazywać mu przedmioty o zróżnicowanych kolorach czy kształtach, a także zachęcać do większej aktywności ruchowej.

Jak noworodek w czwartym tygodniu życia komunikuje się z otoczeniem?

Główną formą komunikacji noworodka w czwartym tygodniu życia wciąż jest płacz. W ten sposób maluszek okazuje większość swoich emocji i daje znać najbliższym, czego dokładnie w danej chwili potrzebuje. Kwili więc zarówno kiedy jest głodny czy zmęczony, jak i znudzony bądź samotny. Na tym etapie rodzice powinni już jednak skutecznie rozpoznawać różne rodzaje płaczu swojej pociechy.

Czterotygodniowe dziecko zaczyna też wydawać bardziej zróżnicowane dźwięki. Oprócz płaczu opiekunowie mogą także usłyszeć mruczenie bądź inne gardłowe mruknięcia.

Czwarty tydzień życia dziecka to okres pełen przemian oraz powolnego przeistaczania się z noworodka w niemowlaka. Maluszek coraz aktywniej się rozwija i zaczyna być ciekawy otaczającego go świata. To także doskonały czas na wprowadzenie pierwszych zabawek oraz mat edukacyjnych, które efektywnie wspomogą ewolucję zmysłów pociechy.

Bibliografia:
Brazelton T.B., Sparrow J.D., Rozwój dziecka. Od 0 do 3 lat, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne,
Sopot 2013.Murkoff H., Mazel S., Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2016.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.