Czwarty miesiąc ciąży – rozpoczyna się drugi trymestr

Czwarty miesiąc ciąży rozpoczyna drugi trymestr ciąży. Obejmuje 1417 tydzień ciąży i jest czasem, gdy płód rozwija się w swoim własnym, indywidualnym tempie, a także uzyskuje większą swobodę ruchów i chętnie z niej korzysta. Prześledźmy razem, jakie inne zmiany zachodzą w tym czasie w organizmie przyszłej mamy oraz rozwijającego się w niej maleństwa.

Co zmieni się wraz z nastaniem 2 trymestru?

Dla większości ciężarnych początek 2 trymestru ciąży jest czasem bardzo przyjemnym – wtedy to ustępuje większość wcześniejszych dolegliwości związanych z tym stanem, a przyszła mama w końcu może w pełni cieszyć się byciem w ciąży. Wzrasta poziom energii i radości, a wcześniejsze lęki i obawy zastępuje uśmiech i optymizm. To ten czas obfituje najbardziej w tzw. ciążowe zachcianki, a także w większą ochotę na seks. Co ważne, okres ciąży (oprócz pewnych przypadków np. zagrażającego porodu przedwczesnego) nie jest przeciwwskazaniem do współżycia. Brzuszek co prawda jest już dość wyraźny, natomiast nie na tyle duży, aby utrudniać zbliżenia. Jeśli jednak masz co do tego obawy, przedyskutuj tę sprawę ze swoim lekarzem prowadzącym.

Z racji, że od tej pory brzuszek będzie powiększał się coraz bardziej i coraz szybciej, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry całego ciała. Regularny masaż połączony z peelingiem oraz odpowiednimi kosmetykami z pewnością poprawią jej wygląd i elastyczność.

czwarty miesiąc ciąży

Co słychać w tym czasie u maluszka?

Ponieważ do rozpoczęcia drugiego trymestru ciąży płód zdążył wykształcić już większość narządów, nareszcie przyszedł czas na intensywny wzrost i rozwój. Choć u każdego maluszka przebiega on w innym tempie, można przyjąć, że na początku 4 miesiąca ciąży mierzy on ok. 12 cm, podczas gdy pod koniec może mieć ich nawet ponad 20 cm i ważyć około 200g. Swym wyglądem coraz bardziej przypomina noworodka, a na twarzy można dostrzec już jej pierwsze rysy.

Rozwinięte zmysły odbierają każdą możliwą informację ze środowiska m.in. dotyk czy drgania płynu owodniowego przenoszące dźwięki bicia serca matki oraz brzmienie jej głosu.

W tym czasie maluch uzyskuje większą swobodę ruchów, co jest związane z większą objętością wód płodowych – bardzo chętnie wykorzystuje to, wykonując niebywałe akrobacje i przyjmując nieraz wymyślne pozy. Te różnego rodzaju wykonywane przez niego ruchy wzmacniają jego mięśnie i uczą je właściwej pracy. Największą aktywność uzyskuje po posiłkach matki, kiedy to dociera do niego najwięcej dającej energię do działania glukozy. Na paluszkach natomiast już wtedy wykształcają się linie papilarne – niepowtarzalny podpis genetyczny każdego człowieka. W okolicy 17 tc płód zaczyna również wytwarzać pokrywającą jego ciało maź płodową – ta tłusta substancja ma za zadanie zabezpieczyć skórę przed nasiąkaniem wodami płodowymi i maceracją naskórka aż do czasu porodu.

Czy to już czas na pierwsze ruchy?

Każda przyszła mama z niecierpliwością oczekuje na pewne szczególne wydarzenia związane z ciążą i rozwijającym się w niej nowym życiem. Początkowo są to magiczne dwie krezki, które oznajmiają, że właśnie rozpoczyna się największa i najwspanialsza przygoda w życiu każdej kobiety – macierzyństwo. Kolejną niezwykłą chwilą jest potwierdzenie ciąży obecnością pęcherzyka ciążowego w macicy oraz w późniejszym czasie wysłuchanie po raz pierwszy bicia serca płodu.

Niezaprzeczalnie równie ekscytującym momentem, z którym nie może równać się chyba żadna z wcześniej wymienionych chwil, jest wyczucie po raz pierwszy ruchów noszonego pod własnym sercem maleństwa. Moment ten przypada zwykle na przełomie 4 i 5 miesiąca ciąży i zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest to, czy przyszła mama jest wieloródką, czyli rodziła już wcześniej dziecko, czy też jest to pierwiastka, która nigdy wcześniej nie rodziła.

Wieloródki odczuwają zazwyczaj pierwsze ruchy dziecka nieco wcześniej niż pierwiastki i dzieje się to w okolicach 16-18 tc. Czyli pod koniec 4 miesiąca ciąży. Pierwiastki natomiast zaczynają odczuwać ruchy dziecka na początku 5 miesiąca, w okolicy 18-20 tc. Drugim istotnym czynnikiem jest natomiast wielkość płodu – zwykle większe dzieci dają o sobie znać odrobinę wcześniej niż ich mniejsi koledzy.

Jakie badania należy wykonać w czwartym miesiącu ciąży?

Jeżeli między 11 a 13 tc zostało wykonane badanie w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie (test podwójny), to kolejne przypada dopiero na 18-20 tydzień, a więc właściwie dopiero kolejny miesiąc ciąży. Z tego też powodu standardowe badanie USG w tym okresie nie musi być rutynowo wykonywane. Na wizycie u ginekologa ciężarną czeka jednak to, co zwykle, czyli dokładny wywiad i badanie wraz z badaniem ginekologicznym (we wzierniku i dwuręcznym). Dodatkowo wykonywana jest ocena pH wydzieliny pochwowej, pomiar masy ciała i ciśnienia krwi, a także ocena ryzyka ciążowego. Lekarz poinformuje o zaleceniach na najbliższe tygodnie ze szczególnym uwzględnieniem stosowania leków i witamin podczas ciąży.

Czwarty miesiąc ciąży jest dla ciężarnej momentem wytchnienia w połowie drogi do rozwiązania. Ustąpienie przykrych dolegliwości takich jak nudności i wymioty, a także zmęczenie czy wahania nastrojów znacznie poprawia przyszłej mamie humor oraz napełnia chęcią i energią do działania. To na początku drugiego trymestru ciąży najczęściej zaczynają się „ciążowe zachcianki”, jednak należy pamiętać o tym, aby folgować im z umiarem, pamiętając o stosowaniu się do zaleceń lekarza prowadzącego.

Na podstawie Położnictwo i ginekologia Tom 1 wyd. red: prof. dr hab. n. med G. H. Bręborowicz

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.