Jaki jest czterolatek? Lubi mówić i sprawdzać swoje możliwości

Jaki jest przeciętny czterolatek? To tak jak zapytać, jaki jest przeciętny trzydziestolatek. Każdy wie, że różnimy się między sobą, czasami bardzo, mamy różne charaktery, inaczej oceniamy otaczającą nas rzeczywistość, dzielą nas poglądy, sposób zachowania w trudnych i pięknych sytuacjach, wrażliwość, itd. Dzieci pod tym względem nie są wyjątkiem.

Są jednak cechy, które są typowe dla większości z nich. I o tym jest ten artykuł.

Czterolatek lubi mówić

Przeciętny czterolatek uwielbia mówić. Niemal od świtu do nocy snuje opowieści i sam inicjuje rozmowy. Często miesza świat rzeczywisty z marzeniami, może mylić własne pragnienia, obawy z tym, co rzeczywiście się dzieje – co jest prawdą. Zdarza się, że  bawi się językiem i łączy śmieszne głoski czy słowa w zaskakujący sposób.

Czterolatek zna już moc słów, dlatego wie, czym są „brzydkie słowa”. Choć ich nie rozumie, to zazwyczaj wymawia je celowo. Zamiast zakazów, dobrze zapytać dziecko, czy wie, co oznacza słowo, którego użyło. Zazwyczaj się zawstydzi, bo okaże się, że nie ma pojęcia.

Lubi samodzielność

Wystarczy pozwolić czterolatkowi na pomoc, zlecić „bardzo ważne zadanie”, by dziecko bardzo się przejęło i postarało się sprostać oczekiwaniom. Dlatego dziecko z wielkim przyjęciem nalewa sok dla gości, rozstawia sztućce, pilnuje kuzynki. Chce mieć poczucie, że jest ważne i potrzebne.

Przeciętny czterolatek sam je, sam się ubiera, biega do toalety, myje zęby i zajmuje się sobą, inicjując zabawy oraz wymyślając dla siebie rozrywkę.

Tak to opisała Zofia na naszym profilu na FB: „Rozumie, że jest już na tyle duży, że nie pozwala na siebie mówić „mały”. Umie okazać miłość oraz ciepło i przez 3 sekundy zatroszczyć się o młodszego brata. Z jednej strony jest już naprawdę bardzo samodzielny, a z drugiej potrafi popłakać się o jakiś drobiazg, ot taka kondensacja sprzeczności.”

Sprawdzać własne możliwości

Dziecko uwielbia robienie mostków, skakanie, kontrolowane ślizgi, przewracanie się i masę innych czynności, które pozwalają mu ocenić możliwości własnego ciała.  Nie ma problemu z kręceniem się, podskakiwaniem na jednej nodze, jest pewny w swoich działaniach i nie traci przy tym równowagi ani pewności siebie.

Większość czterolatków potrafi jeździć na czterokołowym rowerku (niektórzy także bez kółek bocznych). Umie także kopać piłkę do celu, na przykład do bramki.

Lubię pisać/rysować

jaki jest czterolatekPrzeciętny czterolatek już całkiem ładnie rysuje – umie narysować postać, domek, kwiatka. Maluch często próbuje się też podpisać (czasami to potrafi). Interesuje się literkami i ich łączeniem.

Często również bez trudu posługuje się nożyczkami.

Lubi zabawy tematyczne

Zabawy w teatr, dom, lekarza są zawsze wskazane. Warto poświęcić na nie chwilę i przy okazji wspólnie spędzonego czasu przekazać maluchowi pozytywne wzorce.

Fan rywalizacji

Czterolatek uwielbia rywalizację. Dlatego sprytny rodzic powinien to wykorzystać, stawiając przed dzieckiem na bieżąco zadania – kto pierwszy dobiegnie do domu, kto się pierwszy ubierze, itd.

Maluch może źle znosić przegraną i przewagę rówieśnika.

Warto dziecku tłumaczyć, że nie zawsze może być pierwszy, że najważniejsza jest dobra zabawa.

Co powinien umieć czterolatek?

Nie ma dwóch takich samych dzieci, dlatego trzeba być ostrożnym, by wyrokować, co powinien umieć czterolatek.  Przede wszystkim dziecko powinno kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne, umieć się ubrać, samodzielnie jeść, zachować się w podstawowych sytuacjach dnia codziennego.

Czterolatek w przedszkolu

Czterolatek w przedszkolu chce być lubiany, preferuje zabawy z innymi dziećmi, wchodzi w interakcje i funkcjonuje w zabawie, w której istnieje podział ról. Często ma już przyjaciół i inspiruje się dziećmi, które mu imponują. Naśladuje je, chce podobnie wyglądać, zaczyna w charakterystyczny sposób dla nich mówić. Jest wrażliwy i wykazuje się empatią. Potrafi wczuć się w sytuację drugiej osoby.

Dziecko zazwyczaj bez trudu liczy do 10 w dwóch językach, zna większość kolorów, kształtów i z każdym dniem zwiększa się jego zasób słownictwa.

Przeczytaj o rozwoju czterolatka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Super Tata Super Tata

  Faktycznie, coś w tym wszystkim jest… Moja skończyła cztery lata i wiecznie chciała by coś wycinać, kleić, czy też rysować. A co gorsze, chociaż słodkie przykleja rysunki, gdzie tylko się da. Ale w żaden sposób jej nie bronimy tego, bo widać, że ma ogromną radość.

  • Dorota Dorota

   Dzieciaki chyba najlepiej wiedzą, co w danym momencie jest dla nich ważne i co pozwala im się rozwijać :)

 2. Kinia Kinia

  Myslę, że z czterolatkiem jest dużo łatwiej niż z młodszym bąblem. ja jednak wolę starsze dzieci :)

  • Dorota Dorota

   Tak, czterolatek, o ile chce, potrafi się sobą zająć i o siebie zadbać pod wieloma względami.

 3. Iga Iga

  Moja czterolatka to żywiołowa i bardzo ;pozytywnie nastawiona do życia dziewuszka. Teraz w końcu czuję, że spędzanie z nią czasu jest przyjemne :)

  • Dorota Dorota

   Oj tak :) Czas z dziećmi jest bardzo inspirujący :)

 4. mamka mamka

  Moja czterolatka liczy do 20:) ale ma problem z jazda na rowerze. Ogolnie fajny artykul.

  • Dorota Dorota

   No tak, potwierdza się, że dziecko w jednej dziedzinie prześciga rówieśników, a w drugiej musi się jeszcze wyćwiczyć ;)

Polecane tematy