Częste oddawanie moczu u dzieci – o czym świadczy i kiedy to problem?

Częste oddawanie moczu u dzieci może mieć różne przyczyny. Może wynikać ze zwiększonej ilości wypijanych płynów, jak również mieć związek ze stresem lub nieuświadamianą potrzebą zwrócenia na siebie uwagi.

Jeśli częstym wizytą u toalety towarzyszą inne objawy, mogą one wskazywać na poważną przyczynę. Mając to wszystko na uwadze, warto przeczytać poniższe informacje i reagować, gdy będzie taka potrzeba.

Jak często dzieci oddają mocz?

Dzieci w wieku przedszkolnym chodzą do toalety, by oddać mocz średnio 6-8 razy na dobę w ilości 500-600 ml. Na częstotliwość wizyt w toalecie mają wpływ:

  • ilość przyjmowanych płynów (wypijane w nadmiarze soki zwiększają częstotliwość wizyt w toalecie),
  • temperatura otoczenia,
  • dieta,
  • czynniki emocjonalne,
  • towarzyszące zaparcia.

Częste wizyty w toalecie mogą być wynikiem wcześniej przebytej infekcji, przyjmowania dużej ilości witaminy C, niektórych ziół, leków, soków owocowych.

Częste oddawanie moczu u dzieci – jak to się objawia?

częste oddawanie moczu

Dziecko nagle odczuwa większą potrzebę oddawania moczu, chodzi częściej do toalety. I już będąc w niej, może oddawać niewielkie ilości moczu bez dodatkowych objawów. Poza tym maluch bywa, że jest radosny, spokojny, nie narzeka na ból, pieczenie. Przyczyny leżą w psychice, zazwyczaj dziecko tak odreagowuje stres, podświadomie chce zwrócić na siebie uwagę.

Jak postępować w takiej sytuacji?

Można problem przeczekać, można też delikatnie porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić, kiedy warto udać się do toalety, nagradzając brawami sytuacje, gdy podczas wizyty w toalecie pojawią się „większe siuśki”.

Gdy my mieliśmy taki problem, poświęciłam dwa popołudnia, by zapisywać, jak często dziecko chodzi do toalety, chodziłam z córką razem i nasłuchiwałam, ile oddaje moczu. Być może wydaje się to dziwne, jednak pomogło. Obserwacja, rozmowa i spokojne przeczekanie, pozwoliło na samoistne rozwiązanie się kłopotu.

Podobnie opisuje problem Katarzyna, na jednym z forum:

Moja córeczka ma 5 latek i miała problem z częstym oddawaniem moczu praktycznie co 5minut i po parę kropelek, bardzo się tym zaniepokoiłam i zwróciłam się do lekarza, wyniki były dobre. Lekarz stwierdził, że jest to objaw stresu. Zaczęło się to, gdy w życiu pojawiła się jej młodsza siostra. Po pół roku ustało i już nie chodziła tak często do toalety. Ale zauważyłam, że nowe zmiany tak na nią wpływają. Tak samo było, jak zmieniliśmy mieszkanie,czy pójście do przedszkola. Stres oddziałuje tak na moje dziecko i to jest przyczyna częstego oddawania moczu w przypadku mojego dziecka.

Jeśli rodzic odczuwa niepokój, że dziecko chodzi za często do toalety, można udać się do lekarza. Jest to wskazane szczególnie, jeśli maluch narzeka na ból, szczypanie, okolice intymne są zaczerwienione, pojawiła się nietypowa wydzielina. Proste badania można wykonać na własną rękę – badanie ogólny moczu pozwoli wykluczyć lub potwierdzić najczęstsze przyczyny częstego oddawania moczu.

Kiedy przeczekać?

Częste oddawanie moczu, jeśli nie towarzyszy mu podwyższona temperatura, objawy bólowe, nadmierne pragnienie a dodatkowo dziecko nie wydala większej ilości moczu, zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju. Dzieci w wieku przedszkolnym często w sytuacjach stresowych częściej korzystają z toalety.

Kiedy reagować?

Natychmiastowej reakcji wymaga sytuacja, gdy dziecko oprócz częstych wizyt w toalecie wydala więcej moczu i ma zwiększone pragnienie, co może wskazywać na cukrzycę.

Diagnostyki wymagają również sytuacje, gdy pojawia się ból, zaczerwienienie, swędzenie czy pieczenie – co może wskazywać na infekcje intymne lub zapalenie pęcherza moczowego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.