Konieczność częstszego odwiedzania toalety jest często uznawana za jeden z pierwszych objawów ciąży. Symptom ten do głosu jednak dochodzi szczególnie w trzecim trymestrze, kiedy dynamicznie rosnące dziecko mocno uciska pęcherz i może doprowadzać do mimowolnego wypływania moczu, zwłaszcza w trakcie śmiania się i kichania.
Zjawisko naturalne
Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś się przyzwyczaić do częstych wizyt w toalecie. Miej więcej od 6-8 tygodniu ciąży uczucie nacisku na pęcherz będzie Ci częściej towarzyszyło niż dotychczas.
Pewną ulgę możesz odczuć w drugim trymestrze, kiedy macica nieznacznie się unosi i ucisk na pęcherz zmniejsza się.
Częste wizyty w toalecie stanowią codzienność również kobiet w trzecim trymestrze oraz tuż po porodzie, kiedy w ten sposób organizm pozbywa się nadmiaru płynów.
Dlaczego odczuwasz częstą potrzebę opróżniania pęcherza?
- Za ten symptom może być odpowiedzialny podwyższony poziom progesteronu
- Macica powoduje ucisk i zmniejsza przestrzeń na pęcherz.
- Zwiększa się ilość krwi, a tym samym ilość płynów filtrowanych przez nerki.
- Nerki w ciąży pracują intensywniej.
- Ruchy dziecka nakierowane na pęcherz mogą sprzyjać częstym wizytom w toalecie.
Co robić?
- Regularnie wykonuj zlecone przez lekarza badania, by wykluczyć cukrzycę, która również może być przyczyną częstych wizyt w toalecie.
- Chodź do toalety za każdym razem, gdy odczuwasz potrzebę. Wstrzymywanie moczu może prowadzić do groźnego namnażania się bakterii i do infekcji, która w skrajnym przypadku może prowadzić do poronienia.
- Pij dużo płynów, by zadbać o prawidłowy rozwój dziecka. Możesz nieznacznie ograniczyć ich ilość pod wieczór, aby nie budzić się za potrzebą zbyt często w nocy.
- Unikaj spożywania napojów działających moczopędnie: kawy oraz herbaty.
- Podczas oddawania moczu pochyl się lekko do przodu, co pozwoli w pełni opróżnić pęcherz moczowy.
- Słuchaj potrzeb organizmu i nie próbuj się leczyć na własną rękę.
- Wszystkie wątpliwości na bieżąco omawiaj z lekarzem (jeśli podczas oddawania moczu, odczuwasz ból lub pieczenie, jak najszybciej udaj się do lekarza).
- Wykonuj regularne ćwiczenie mięśni Kegla, co pozwoli wzmocnić mięśnie dna macicy oraz uniknąć przykrego w skutkach popuszczania moczu.
W ciąży sikałam na potęge, na szczęście nie gdzie popadnie…i dzięki bogu mam to już za sobą
właśnie dlatego w ostatnich tygodniach ciąży nie mogłam się wyspać…a byłoby to wskazane tuż przed porodem.
te ciagle wizyty w toalecie……juz czasami nogi od chodzenia do niej bolaly, dzien, noc co chwilke aby polecily nawet 4 krople heh;(
ale za to po porodzie pierwsza wizyta w toalecie byla tak dluga, ze maz juz zaczal sie do drzwi dobijac, a ja nie moglam skonczyc;) to dopiero ulga;)
Na początku ciąży miałam zapalenie pęcherza i infekcje pochwy wywołaną przez E. coli. Niestety musiałam przyjmować antybiotyk, po leczeniu ginekolog polecił mi do końca ciąży stosować provag, który chroni przed infekcjami moczowo-płciowymi oraz doraźnie żuravit, odpukać do końca ciąży nie miałam problemów z pęcherzem moczowym.