Edukacja jest jednym z najważniejszych etapów w życiu każdego człowieka. W ciągu kilkunastu szkolnych lat zdobywamy bowiem nie tylko wiedzę z różnych dziedzin, ale też umiejętności praktyczne czy psychospołeczne. Niestety polski system szkolnictwa został skonstruowany w taki sposób, że nie przygotowuje w pełni młodych ludzi do odpowiedzialnego, codziennego życia. Programy nauczania przeciążone są wiedzą teoretyczną, podczas gdy brakuje zajęć, które ułatwiłyby naszym maluchom późniejszy start w dorosłość. Niezwykle ważną rolą pełnią tutaj rodzice. Czego nauczyć więc dziecko, bo nie dowie się tego w szkole?
Rozpoznawania i wyrażania własnych emocji
Dzieciństwo i okres nastoletni niosą ze sobą wiele nowych doświadczeń życiowych. Nie wszystkie z nich są pozytywne. Pierwsze rozpady przyjaźni, rozstania, złamania serca czy brak akceptacji ze strony rówieśników mogą mocno przytłoczyć dorastającą pociechę.
Wielu rodziców ignoruje jednak ten problem wmawiając dzieciom, że „przesadzają”; „są beksami”; czy „dziecięce problemy to nic”. Część dzieci zaczyna ukrywać swoje prawdziwe emocje, co w przyszłości może skutkować kłopotami z nawiązywaniem relacji czy nawet depresją.
Warto więc zachęcać dzieci do wyrażania własnych emocji, nawet jeśli na ten moment wydaje nam się, że są one przesadzone. Umiejętność rozpoznawania i regulowania swoich uczuć to niezwykle cenna cecha zapobiegająca emocjonalnym dylematom w dorosłym życiu.
Zarządzania pieniędzmi
W dorosłym życiu odpowiednie zarządzanie pieniędzmi jest kluczem do przetrwania. Niestety bardzo dużo osób nadal ma ogromne problemy z optymalnym planowaniem budżetu, oszczędzaniem czy inwestowaniem. Skutkuje to licznymi zadłużeniami, wydawaniem pieniędzy pod wpływem impulsu czy życiem „od wypłaty do wypłaty”. Aby tego uniknąć, trzeba swoim dzieciom już od najmłodszych lat wpajać zasady rozsądnego planowania codziennych wydatków.
Rozumienia problemów współczesnego świata
Polska edukacja bazuje głównie na wiedzy teoretycznej, która w dużej mierze dotyczy jednak przeszłości. Dla współczesnych pokoleń niektóre poruszane na lekcjach tematy są już dawno niedzisiejsze i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Programy nauczania skupione są przede wszystkim na dawnych dziejach, a obecne problemy zbywane są na drugi plan. Dlatego tak ważne jest, żeby rodzice rozmawiali ze swoimi pociechami na temat tego, co aktualnie dzieje się na świecie.
Sposobów radzenia sobie ze stresem
Współczesny świat sprzyja ciągłej gonitwie, licznym obowiązkom i dążeniu do perfekcjonizmu. Nic dziwnego, że codzienne problemy przerastają nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Żeby w przyszłości nasze pociechy mogły cieszyć się dobrą kondycją psychiczną to należy już teraz podjąć odpowiednie kroki w tym kierunku. Doskonałym rozwiązaniem okaże się więc nauczenie dziecka, jak należy radzić sobie ze stresem. Oprócz pokazania przydatnych technik relaksacyjnych czy nauki prawidłowego oddechu można również porozmawiać z podopiecznym na temat siły pozytywnego myślenia, niepoddawania się w trudnych sytuacjach, proszenia o pomoc oraz wiary we własne możliwości.
Znajomość określonych regułek, posiadanie konkretnej wiedzy czy nabycie twardych umiejętności nie gwarantują, że dziecko świetnie poradzi sobie w dorosłym życiu. Edukacja naszych pociech nie powinna więc ograniczać się wyłącznie do szkolnego materiału nauczania. To co maluchy wyniosą w dzieciństwie, a potem w nastoletnim okresie w bardzo dużej mierze będzie oddziaływać na ich codzienność w dorosłym życiu. A przecież chcemy dla swoich dzieci tylko tego, co najlepsze.
Bibliografia:Hay D.F., Rozwój emocjonalny od niemowlęctwa do dorastania, Wydawnictwo Difin
2021.Louis J.P., Louis K.M., Potrzeby emocjonalne dziecka, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
2023.
Komentarze