Rok szkolny kojarzy się z nauką. Wakacje ze słodkim lenistwem…i z odpoczynkiem od nauki. Tymczasem niekoniecznie musi tak być. Lato to doskonały czas na wspólne zdobywanie nowych umiejętności. Oto rzeczy, których warto nauczyć dziecko w dni wolne od szkoły.
Pływania
Wakacje to doskonały czas na naukę pływania. Zwłaszcza jeśli dziecko nie zdobyło jeszcze tej umiejętności.
Maluch utrzymuje się na wodzie? Zawsze można udoskonalić umiejętność pływania. Są kursy wakacyjne. Jest basen. Można też ćwiczyć pod czujnym okiem ratownika nad jeziorem. Opcji jest sporo…
Zachowując zasady bezpieczeństwa, warto wykorzystać dobrą aurę i nauczyć dziecko pływać. Dobrze też porozmawiać o zagrożeniach.
Robić wianki
Łąka, las, piękne tereny… w wielu miejscach znajdziemy polne kwiaty, które mogą posłużyć jako doskonały materiał nie tylko do bukietów, ale również wianków…
Tylko jak zrobić wianki? Nie jest to trudne… a może być to świetna zabawa! Dla całej rodziny! Piękne wianki stworzymy nie tylko przy użyciu kwiatów, ale również ozdobnych traw, a nawet kłosów. Ozdoby głowy mogą być delikatne, ale również zjawiskowe. Ogranicza nas tylko wyobraźnia…
Przygotowywać kanapki
Podobno dzieci są dzisiaj bardzo niesamodzielne. Oczywiście nie wszystkie. Jednak jeśli Twoja córka czy Twój syn nie bardzo radzą sobie w kuchni – czas to zmienić. Lato to doskonały czas na wspólne gotowanie. Można przyrządzić gofry, nauczyć dziecko smażyć naleśniki, czy przygotowywać proste, kolorowe i przy tym bardzo zdrowe kanapki.
Rozpalania ogniska
Jak rozpala się ognisko? Jak przetrwać burzę, gdzie się schować, a gdzie na pewno się nie chronić? O czym pamiętać, gdy się zgubimy, w jaki sposób odczytywać informacje o kierunkach świata w przyrodzie i gdzie szukać podpowiedzi pomagających w orientacji w terenie stworzonych przez ludzi? Warto wykorzystać wakacyjny czas, by nauczyć dziecko podstawowych zasad survivalu. Można także
rozszerzyć naukę o zasady udzielania pierwszej pomocy: wiedza tego typu jest po prostu ważna!
Numerów na pamięć
Czy Twoje dziecko zna Twój numer na pamięć? Pamięta numer drugiego rodzica?
Oprócz założeniu dziecku bransoletki z numerem telefonu i noszenia jej w wakacje, dobrym zwyczajem jest nauczenie malucha numeru na pamięć. Nauka w formie zabawy, co należy zrobić, gdy dziecko się zgubi, może w sytuacji zagrożenia znacząco zmniejszyć poziom stresu i ułatwić szybkie odnalezienie.
Szacunku do historii i do osób starszych
Nie zawsze w trakcie roku szkolnego jest czas na opowieści o przodkach. W wakacje, przy okazji wielu podróży dobrze porozmawiać o przeszłości, o naszej trudnej historii. Uwrażliwienie dzieci na to, co mamy i dlaczego to mamy – jest ważne. Zrozumienie, że nie zawsze było równie dobrze, że nasz kraj niszczyły wojny, zabory – to coś, co na zawsze może zmienić optykę. Dobrze również uczyć dziecka
wdzięczności, szacunku do osób starszych. Bo takie rzeczy wynosi się z domu. I zaległości w tym zakresie z czasem niezwykle trudno nadrobić….
Kultury
Mówienie dzień dobry, do widzenia, dziękuję, przepraszam – to umiejętności, nawyk, który kształtuje się przez miesiące, lata. Niestety dzisiaj mnóstwo dzieci zwyczajnie nie zna zasad kultury. Warto czas wakacji poświęcić na przypomnienia w tym temacie i na praktykę, która czyni mistrza. Przede wszystkim samemu, jako rodzic, być wzorem. Bo dzieci najszybciej i najbardziej uczą się poprzez
naśladownictwo….
Jeśli rodzic mówi o pewnych zasadach, ale sam się do nich nie stosuje, to raczej nauka nie przyniesie oczekiwanego efektu.
Asertywności
Dziecko powinno umieć powiedzieć „nie”. Asertywność to nauka, którą warto rozpocząć już od wczesnych lat. Choć taki dwulatek raczej nie ma z tym problemu, to z czasem umiejętność postawienia się… zmniejsza się. Dzieci stają się konformistami, podążają za tłumem, nie potrafią się wyłamać. Dobrze uwrażliwiać dziecko, ucząc, co jest dopuszczalne, a co nie. Kiedy trzeba wyraźnie postawić granicę i nie
pozwolić sobie w każdym wypadku na jej przekraczanie.
Komentarze