Czego każdy mężczyzna powinien nauczyć syna?

Oto kilka pomysłów:

 • wprowadź zasadę specjalnego dziękowania za prezenty. Możecie wspólnie przygotować rysunek, czy drobny własnoręcznie wykonany upominek dla osoby, która wcześniej podarowała coś dziecku. Niech maluch da coś od siebie i włoży w podziękowanie więcej wysiłku.
 • bawcie się pluszakami – odgrywajcie role, dziękujcie za przysługi, za drobne przyjemności
 • rozmawiaj z synem przed snem. Każdego dnia wymieniajcie trzy rzeczy, za które jesteście wdzięczni. Ty i syn. Będziecie zaskoczeni, gdy uzmysłowicie sobie, jak wiele jest rzeczy, za które warto dziękować.
 • przygotowujcie prezenty na różne okazje – Dzień Mamy, Dzień Babci, urodziny, imieniny. Celebrujcie ważne rodzinne chwile.

Szacunek do kobiet

Mały chłopiec uczy się, jak traktować dziewczynki i kobiety, obserwując swojego tatę. Relacja, jaka łączy rodziców jest dla niego wzorem, to na niej chłopiec buduje swoje związki w przyszłości, uczy się, jak wyrażać miłość, jak rozwiązywać problemy, w jaki sposób rozmawiać o trudnościach.

Bardzo ważne jest, by związek rodziców był zdrowy, poukładany, dojrzały. Taki daje wielki potencjał na przyszłość.

Szacunek do ludzi starszych

imagesFZDMM5L0Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, których powinien nauczyć ojciec syna – szacunku dla ludzi starszych. To ważne, jeśli nie chcemy, żeby w przyszłości syn był arogancki, opryskliwy. Ojciec powinien pokazać, że można być silnym i męskim, a jednocześnie szanować słabszych, często niedocenianych w społeczeństwie ludzi.

Ciężka praca

Już od pierwszych lat życia włączaj dziecko w codzienne obowiązki. Dostosuj zadania do wieku i możliwości malucha – przedszkolak może już podawać odpowiednie narzędzia w trakcie naprawy sprzętu domowego, pomagać w „pucowaniu” samochodu, pod opieką kosić trawę razem z tatą, zbudować karmnik.

Najprawdopodobniej na początku chłopiec będzie bardziej przeszkadzał niż pomagał, ale to nie ma znaczenia. Wkrótce wysiłek włożony we wspólne majsterkowanie przyniesie korzyści, a zadowolenie z dobrze wykonanej pracy pokaże, że satysfakcja jest godna rozpoczęcia starań. To zaprocentuje w przyszłości – pracowita osoba radzi sobie zazwyczaj w życiu lepiej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Jolka22 Jolka22

  Daje mężowi, niech poczyta :)

 2. Marta Marta

  Święta prawda

 3. mamagata mamagata

  szacunku, przede wszystkim szacunku do drugiego człowieka i do siebie. tego dziś wszystkim brakuje… także córki też warto tego nauczyć :-)

  • Dorota Dorota

   Prawda, szacunek jest bardzo ważny…brakuje go nam oj brakuej