Czas wolny dla rodzica – dlaczego to takie trudne?

Kiedy pojawia się dziecko cała uwaga skupiona jest na nim. Na tym, żeby było mu dobrze, żeby czuło się kochane, zadbane, bezpieczne. Rodzice rozpieszczają swoją pociechę na różne sposoby, kupują zabawki, ubranka, czytają książeczki. Wszystko dla dziecka…Czasami zapominając o tym, że poza byciem rodzicami, wciąż są ludźmi, są kobietą i mężczyzną, małżeństwem, partnerami, przyjaciółmi, sąsiadami, mają własne pragnienia, zainteresowania i po prostu potrzebują czasem odpoczynku.

Czy odpoczynek od dziecka to coś złego?

Istnieje pewne przekonanie, że matka nie powinna opuszczać swojej pociechy. Wydaje się prawidłowe, aby wychowywała, zajmowała się domem, pracowała i czuła się z tym wszystkim wspaniale. Odpoczynek od dziecka? Tak nie można!

Ale dlaczego nie? Chwila relaksu dla siebie to nic złego. Pójście na basen, jogę, masaż, do fryzjera, kosmetyczki, na spotkanie z przyjaciółkami to przecież żadna zbrodnia!

Zastanówcie się na co macie ochotę, co sprawi, że poczujesz się dobrze? Szlafrok i Netflix przez cały dzień? Jazda na rowerze? Czytanie książki? Czegokolwiek potrzebujesz masz pełne prawo, żeby to zrobić.

Jeszcze lepiej pojechać ze swoim partnerem na romantyczny weekend. Nie musi to być daleka wyprawa, wystarczy pojechać gdzieś za miasto. Spędzić czas razem, zainteresować się sobą, nie mówić o dziecku, o domu, bo przecież nie tylko dziecko was ze sobą łączy. Wyśpij się! Nie spiesz się, zatrzymaj, masz do tego prawo. Wypoczynek i większy komfort psychiczny pozwolą wrócić do codziennych obowiązków z pasją i energią.

Staraj się znajdywać sobie drobne przyjemności. Nagradzaj siebie drobiazgami. Kup nową sukienkę, lakier do paznokci, książkę, gazetę. Na zakupach myśl też o sobie, nie tylko o dziecku!

Jak znaleźć czas na odpoczynek?

Kiedy już pozbędziemy się tego okropnego i nieuzasadnionego poczucia winy i uznamy, że wolny czas rzeczywiście nam się należy, pojawia się pytanie: z kim zostawić dziecko?

Przeważnie można liczyć na dziadków, ale jeśli mieszkają daleko albo sami pracują i nie zawsze są dyspozycyjni – musimy zastanowić się nad kimś innym. Jeśli niekoniecznie chcemy oddać dziecko pod opiekę opiekunce, to możemy zastanowić się nad naszymi przyjaciółmi, sąsiadami.

Masz dobre kontakty z jedną z mam z placu zabaw? Wasze dzieci się lubią? Może to jest najlepsza opcja? Bierz pod uwagę, że któregoś dnia będziesz winna podobną przysługę, ale czy to właśnie nie wydaje się dobra i korzystna dla obu stron opcja? A może bliska sąsiadka, którą dobrze znasz i którą lubi twoje dziecko? Twoje dorosłe rodzeństwo? Możliwości jest naprawdę wiele, wystarczy pozbyć się wrażenia, że bez ciebie dziecko sobie nie poradzi.

Wolny czas, co to takiego?

Czasami, kiedy żyjemy ciągłymi obowiązkami i cały czas dzień wypełniony jest od rana do wieczora wszystkim, co możliwe i kiedy w końcu trafia nam się wolny dzień, nie wiemy co robić.

Najczęstszym błędem podczas weekendowego wyjazdu bez dziecka jest ciągłe myślenie, czy sobie poradzi i wydzwanianie do osoby, która się nim opiekuje i wypytywanie, czy wszystko w porządku albo przypominanie, co należy zrobić o której godzinie.

Wyluzuj. Po prostu wyluzuj.

Co możesz zrobić dla siebie? Poza wyżej wymienionymi w tekście propozycjami pamiętaj o sporcie, mamo i tato.

Nie ma nic przyjemniejszego dla ciała i ducha niż aktywność fizyczna. Kosz, siatkówka, piłka nożna – sport w towarzystwie naprawdę poprawia humor i jest przyjemnym orzeźwieniem.

Nie zapominaj o modzie, pamiętaj nie tylko o swoim wewnętrznym pięknie, ale i tym zewnętrznym. Staraj się nie zakładać na siebie pierwszej lepszej koszulki, zastanów się nad ubiorem, podkreśl to, co w tobie najlepsze, zrób to dla siebie, ale pamiętaj, że zaciekawione spojrzenia płci przeciwnej zawsze są mile widziane. Dodają pewności siebie i pozytywnie wpływają na nasze poczucie piękna. Partner również będzie zachwycony. Skoro już modnie ubierasz swoje dziecko – a ono prawdopodobnie jeszcze nie bardzo wie, czym jest moda – to bądź również modnym rodzicem.

Pamiętaj o sobie drogi rodzicu, spędź trochę czasu w towarzystwie dorosłych, z partnerem i przyjaciółmi. To nie znaczy, że jesteś złym rodzicem. Każdy potrzebuje chwilę odpoczynku i czasu dla siebie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Sandra Stempniewska, pedagog, animator kultury, w wieku 19 lat wydała swoją debiutancką powieść. Jest autorką licznych artykułów i publikacji. Kocha teatr, taniec i zdrowy tryb życia.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.