Czas na wymianę piasku w piaskownicy

Choć w wielu miejscach piaskownice to przeżytek,  to nadal nie brakuje takich, w których się je planuje. Piaskownice znajdują dla siebie przestrzeń obok domów, przedszkoli, szkół, a także na osiedlach mieszkaniowych, między blokami. Nic tylko się bawić….zakładając, że osoba zarządzająca zadba o bezpieczeństwo. Jednym z warunków koniecznych jest systematyczna wymiana piasku – najlepiej dwa razy w roku.

GIS zaleca minimum dwukrotną wymianę piasku w piaskownicy

Według Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w każdej piaskownicy należałoby w sezonie dwukrotnie wymienić piasek. Po raz pierwszy na wiosnę – przed sezonem i drugi raz latem. Najlepiej jednak, aby piasek był wymieniony dwukrotnie w ciągu lata, czyli w ciągu roku trzy razy. Ponadto piasek powinien być wymieniany każdorazowo, gdy stwierdzi się w nim zanieczyszczenia – odchody i odpady. Nowy piasek powinien mieć atest czystości wydawany przez sanepid.

Dodatkowo GIS zaleca, by piaskownicy były chronione przed zwierzętami poprzez umieszczenie ich na ogrodzonym terenie. Wskazane jest także zamykanie piaskownic na noc oraz zimę.

Za stan piaskownic odpowiada ich właściciel lub zarządca. Ma o obowiązek poddać piaskownice kontroli okresowej co 5 lat.

wymiana piasku w piaskownicy

Bezpieczne korzystanie z piaskownicy

Niestety przebywanie w piaskownicy oraz niezachowanie zasad higieny może spowodować u dziecka rozwinięcie się chorób pasożytniczych takich jak glistnica czy tasiemczyca, a także zatruć pokarmowych i zakażeń skórnych.

Dlatego oprócz zwracania uwagi na stan piaskownic, w jakich bawi się dziecko, warto pamiętać o tym, by:

  • dziecko nie jadło w piaskownicy
  • nie wkładało rąk do buzi
  • dokładnie myło ręce i twarz po wyjściu z piaskownicy – najlepiej przetrzeć dziecku dłonie mokrymi chusteczkami, a od razu po powrocie do domu dokładnie umyć ręce
  • dziecko powinno mieć obcięte paznokcie, co zminimalizuje problem ze zbieraniem się brudu pod paznokciami.

Kontrolą piaskownic zajmuje się Państwowa Inspekcja Sanitarna. Także rodzic zaniepokojony stanem piasku lub samej piaskownicy może alarmować zarządcę – samorząd, spółdzielnię mieszkaniową, wspólnotę mieszkaniową, domagając się poprawy warunków, w jakich bawią się dzieci.

To ważne, bo stan piaskownic nie jest najlepszy. Dla przykładu z 11 tysięcy piaskownic skontrolowanych przez GIS w 2009 roku aż 87% było zanieczyszczonych mikrobiologicznie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.